wtorek, 29 maja 2018

Okolice Tyńca: Wzgórza, Uroczysko, pomnik

Najpierw oczywiście zwiedziliśmy Tyniec. Poświęciłam temu pięknemu opactwu osobny post.
A teraz czas na przechadzkę po okolicach opactwa. Jest tu na przykład siedem wzgórz; przeszliśmy wszystkie oprócz Wielkanocy. Znajdujemy się w obrębie Krakowa, ale uroczyska, wzgórze, wał Wisły powodują, że czujemy się jak poza Krakowem. Zaczynamy od Wisły, którą tak pięknie widać spoza murów opactwa.


















Zeszliśmy do  Wisły; pięknie ją stąd widać. Można wypożyczyć rowery wodne, kajaki, motorówki. Na pewno jest to miejsce, w którym można aktywnie odpocząć.


 Po drugiej stronie Wisły widać wapienne skały. Idziemy Wałem Wisły.
 Mijamy również skały po naszej stronie.
 Na jednej ze skał dobrze widać tynieckie opactwo osadzone na skale.
 Idziemy wałem Wisły. Jest piękna, słoneczna pogoda; mijamy polne kwiaty. Czego chcieć więcej?
 Widać położony również na wzgórzu klasztor Kamedułów na Bielanach.
 Jesteśmy w jednej z miejscowości.
 Mijamy Wzgórza Tynieckie.
Poniższe nazwy to nazwy wzgórz, jak również nazwy miejscowości.


 Wzgórza Tynieckie to wzgórza na prawym brzegu Wisły w należącym do Krakowa Tyńcu.
 Są to porośnięte lasem i niskie wzgórza o wysokości względnej nad terasą Wisły do 90 m. Wisła tworzy w tym miejscu pomiędzy Wzgórzami Tynieckimi a znajdującymi się na jej lewym brzegu Skałkami Piekarskimi przełom zwany Bramą Tyniecką. Obramowanie przełomu na prawym brzegu tworzą najbardziej na zachód wysunięte wzgórza: Wzgórze Klasztorne (233 m) 
i Grodzisko (280 m). Wzgórze Klasztorne jest znane głównie 
z tego, że stoi na nim Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Do terasy Wisły opada pionowymi skałami zwanymi Filarkami. Przy normalnym stanie wody Wisła płynie w niewielkiej odległości od podnóży skał Wzgórza Klasztornego, przy podwyższonym stanie dociera bezpośrednio do skał. Na Grodzisku odkryto pozostałości grodziska z okresu kultury łużyckiej. Pozostałe wzniesienia Wzgórz Tynieckich to: Winnica (około 250 m), Kowadza (261 m), Duża Kowodrza (261 m), Bogucianka (270 m), Kozobica (282 m), Ostra Góra (284 m), Bukówka (269 m), Duża Biedzinka (229 m), Stępnica (266 m), Wielkanoc (260 m), Wielogóra (około 257 m) oraz najwyższe Guminek (294 m).
 Przeszliśmy wszystkie wzgórza; nie byliśmy jedynie na Wielkanocy.
Uroczysko Tyniec jest użytkiem ekologicznym na Wzgórzach Tynieckich, które wchodzą w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje zbocza i wierzchowinę wzgórzy Stępnica, Bogucianka, Guminek i podnóże Ostrej Góry. Objęty ochroną obszar uroczyska Tyniec ma powierzchnię 36 hektarów i jest zróżnicowany. Oprócz mieszanego lasu z przewagą buka są tutaj podmokłe łęgi zwane Bagnami, polana śródleśna i skały wapienne. Jest stosunkowo dużo dzikich zwierząt; sarny, dziki, zające, wiewiórki i inne.
 Idziemy wzdłuż ścieżki przyrodniczej.
Poniżej ciekawostka: które ptaki najwcześniej zaczynają śpiewać.
 W grocie znajduje się duża figura Matki Boskiej. Jest tu wiele zniczy, sztucznych kwiatów; są też flagi: Polski oraz Krakowa.

 Niedaleko, na Górze Kowodrzy, można zauważyć pomnik upamiętniający zabójstwo w tym miejscu przez Niemców około 500 Żydów, mieszkających w okolicznych miejscowościach. Są wymienione ich imiona i nazwiska.
Widać charakterystyczne dla Żydów kamienie, zamiast kwiatów.
 Mijamy głównie lasy bukowe.
Wzgórza Tynieckie zbudowane są z wapieni pochodzących z okresu górnej jury. Dzięki gęstej sieci ścieżek wzgórza te są popularnym miejscem do rekreacji, spacerów, a także uprawiania sportów. Poprowadzono nimi znakowany szlak turystyczny w postaci zamkniętej pętli, są ścieżki edukacyjne, trasy rowerowe i szereg nieznakowanych ścieżek. Wzgórza włączono w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Na północnej części wzgórz utworzono faunistyczny Rezerwat przyrody Skołczanka, ponadto na wzgórzach i w dolinie między nimi są trzy użytki ekologiczne: Uroczysko Kowadza, Uroczysko Tyniec i Uroczysko Wielkanoc.
 W wielu miejscach wydobywano dawniej wapienie dla potrzeb budowlanych. Pozostałościami tej działalności są nieczynne kamieniołomy Grodzisko, Bogucianka i Wielkanoc oraz wapiennik na Boguciance. Jest kilka jaskiń i schronów jaskiniowych: Jaskinia w Winnicy, Schronisko w Biedzinie, Schronisko pod Grodziskiem, Schronisko w Stępnicy, Schronisko w Wielogórze, Schronisko w Skałach Winnicy, Schronisko w Winnicy Drugie, Szczelina nad Wisłą, Szczelina pod Klasztorem. Skały Skurwysyn i Winnica zostały udostępnione do wspinaczki skalnej.
 Poniżej Źródło Świętojańskie, zwane również Źródłem Świętego Jana lub Biedzinką.
 Wychodzimy, przed nami figura św. Jana Nepomucena, tak zwany nepomuk.

17 komentarzy:

  1. Miałaś bardzo przyjemny spacerek. Wybieram się wkrótce do Tyńca.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto co jakiś czas odwiedzić to piękne opactwo i przejść się wzdłuż Wisły.
      Pozdrowienia :)

      Usuń
  2. Jakie piękne miejsca mamy w naszym kraju SUPER:*


    Buziaki:*
    Zapraszam cię tym razem na stylizacje komunijną:)
    WWW.KARYN.PL

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I zapewne nie zdążymy wszystkich zobaczyć.
      Pozdrowienia :)

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Lubię robić zdjęcia, dobrze się dzięki temu relaksuję :)
      Pozdrowienia :)

      Usuń
  4. Odpowiedzi
    1. W okolicach Krakowa czy Tyńca można znaleźć
      piękne miejsca :)
      Pozdrowienia :)

      Usuń
  5. Witam serdecznie w ten piękny czerwcowy dzień jestem oczarowana zdjęciami przepiękne naturalne takie jak lubię Miło mi że mogłam z tobą odbyć tą wycieczkę i mam nadzieję że kiedyś Jana cieszy oko tymi widokami pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę przyjemnego weekendu

    💁 odnowionaja.blogspot.com

    Zapraszam Cię serdecznie na bloga swej Przyjaciółki Agnieszki , która chwyta piękne chwile w swój obiektyw , ale również pisze życiowe przesłania z serca dla drugiego człowieka .

    Pozdrawiam serdecznie Sylwia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za wiele miłych słów, za pochwałę.
      Bardzo lubię posty Agnieszki.
      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  6. Świetny rajd! Szalenie lubię te okolice, lecz tak samo jak w przypadku Dolinek, całe dziesięciolecia już tam nie byłem.
    Nieraz biję się z myślami, czy nie wsiąść w samochód i nie podjechać gdzieś w tamte okolice, ale korki w Krakowie skutecznie mnie zniechęcają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W sumie korki mogą być przyczyną. A Ty masz wokół siebie również wiele ciekawych miejsc.
      Pozdrowienia :)

      Usuń
  7. Piękne okolice, miło odbyć taką wycieczkę:)

    OdpowiedzUsuń
  8. W Tyńcu mieszka moja córcia z rodziną więc dość dokładnie znam tą okolicę. Ładnie ją Haniu opisałaś :) Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co za miła niespodzianka!
      Pozdrowienia dla córki.
      Miłego dnia :)

      Usuń
  9. Jaki piękne miejsca! Dziękuję za cudowną wycieczkę :)

    OdpowiedzUsuń