środa, 24 lutego 2016

Rynek Staromiejski w Toruniu

Rynek Staromiejski w Toruniu kojarzy mi się przede wszystkim z ratuszem - budynkiem, którego architekturą zachwycam się niezmiennie do tej pory.
Toruński ratusz jest jednym z największych ceglanych budynków tego typu w Europie i najważniejszym zabytkiem toruńskiej starówki.
Wzniesiono go w stylu gotyckim w końcu XIV w. W ten sposób powstał jednopiętrowy budynek z obszernym dziedzińcem, naśladujący najlepsze wzorce architektury flandryjskiej. Jego wnętrze codziennie zapełniało się tłumem kramarzy, kupców, rajców i rzezimieszków. W wieży krył się skarbiec, miejskie archiwum i więzienie, natomiast w obszernych piwnicach szynkowano piwo i wino.
Na parterze mieściły się sukiennice, ławy chlebowe, dziesiątki małych kramów oraz sala sądowa, a na piętrze sala obrad rady miejskiej i wielka Sala Mieszczańska, w której nierzadko goszczono polskich królów. Dla jednego z nich - Jana Olbrachta - toruński ratusz stał się w 1501 roku miejscem przedwczesnej śmierci. Serce króla, który podobno bardzo cenił sobie wdzięk urokliwych torunianek, do dziś spoczywa w katedrze św. Janów.
Pomnik Mikołaja Kopernika - najsłynniejszego toruńczyka - znajduje się niedaleko wejścia do ratusza. Odsłonięto go 25 października 1853 roku. Został odlany z brązu według projektu berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Abrahama Tiecka.
Mikołaj Kopernik przedstawiony jest w todze profesorskiej. Na cokole z przedniej strony znajduje się napis w języku łacińskim Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator  (Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo)
I znowu zdjęcia ratusza. Herb Torunia znajdujący się nad wejściem prowadzącym na dziedziniec ratusza.
Zdjęcia ratusza od strony dziedzińca.
Na rynku znajduje się kościół św. Ducha. Jest to jest późnobarokowa świątynia wzniesiona w połowie XVIII wieku jako ewangelicki zbór. Jego powstanie ściśle wiąże się z toruńskimi zamieszkami religijnymi z 1724 roku, w wyniku których miejscowi luteranie utracili posiadany wcześniej kościół Najświętszej Marii Panny.
Autorem fontanny - z figurą flisaka grającego na skrzypcach - jest urodzony w Toruniu artysta początku XX wieku – Georg Wolf, mieszkający później w Berlinie. Pomnik został ufundowany przez mieszczan i oficjalnie odsłonięty 18 czerwca 1914 roku na dziedzińcu ratusza. Po drugiej wojnie zmieniał lokalizacje. W 1983 roku ostatecznie ustawiono go po zachodniej stronie rynku, mniej więcej w miejscu wywiezionego w 1919 roku pomnika cesarza Wilhelma I.
 Z flisakiem wiąże się oczywiście legenda, którą przytoczę z internetu. Podobne legendy słyszałam w związku z innymi miastami.
Toruń był ważnym punktem na trasie spławu drewna do Gdańska i popularnym miejscem odpoczynku flisaków. Legenda głosi, że pewnego roku na skutek powodzi lub, jak mówią inne wersje legendy, klątwy rzuconej przez wygnaną z miasta żebraczkę, Toruń nawiedziła istna plaga żab. Płazy były dla miasta na tyle uciążliwe, że burmistrz wyznaczył pokaźną sumę pieniędzy oraz rękę swojej córki jako nagrodę dla tego, kto pozbędzie się z miasta żab. Udało się to dopiero flisakowi, znanemu niekiedy pod imieniem Iwo, który sprawił, że wszystkie żaby zasłuchane w jego grę na skrzypcach zebrały się przy nim, a następnie wyszły przez Bramę Chełmińską aż na teren obecnej dzielnicy Mokre. Tam flisak przestał grać, a żaby pozostały na podmokłych terenach Mokrego.
Kamienica pod Gwiazdą jest wspaniałym przykładem dawnych rezydencji bogatych toruńskich patrycjuszy. Powszechnie uznaje się ją za najpiękniejszą kamienicę w Toruniu. Jej nazwa pochodzi od gwiazdy umieszczonej na szczycie kamienicy. Obecny wygląd fasady pochodzi z XVII wieku, gdy ozdobiono ją bogatym barokowym ornamentem.
Inne kamienice na rynku.
Kościół Wniebowzięcia NMP przylegający do rogu rynku.
Dwór Artusa, budynek pochodzący z XVIII wieku.
W swoim opisie pominęłam niektóre ważne kamienice i współczesną Piernikową Aleję Gwiazd, która stanowi zbiór autografów znanych osób, urodzonych w Toruniu, np. Bogusława Lindy, Grażyny Szapołowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej.

16 komentarzy:

 1. Jestem pod wrażeniem i szczerze mówiąc tęsknię do takich "kompaktowych" miast gdzie rynek mieścił i ratusz (z wyszynkiem koniecznie) i katedrę i domy mieszczańskie, gdzie toczyło się życie na placach i zaułkach, w ciasnych uliczkach i bramach na sklepy zamienionych...
  Nie lubię współczesnych miast, a jak słyszę "szerokimi ulicami..." to dostaję wręcz wysypki ;-).
  Się chyba w niewczas urodziłem ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W czas się urodziłeś, tylko po prostu masz inny gust.
   Znam więcej takich osób, które wolą mniejsze, nastrojowe miasta :)

   Usuń
 2. Toruń to ulubione miasto mojej córki, która bardzo często tam bywa... Umówiłyśmy się nawet, że niebawem spędzimy tam we dwie któryś weekend. Myślę, że bardzo się zdziwi i ucieszy, gdy opowiem jej zasłyszaną u Ciebie Haniu legendę o toruńskim flisaku - Iwo i symbolice żabich figurek na rynku. Serdeczności przesyłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że córce spodobał się Toruń.
   Pozdrowienia dla Ciebie i córki :)

   Usuń
 3. Nie wszystkie żaby wyprowadził flisak, zostało na szczęście kilka przy fontannie :). Toruń jest piękny, a w nim wspaniały ratusz. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka żab zostało na pamiątkę tego wydarzenia :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Toruń kojarzy mi się tylko z piernikami, nie miałam okazji poznać tego miasta. Miło było zwiedzić z Tobą choć jego fragment.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do zwiedzenia Torunia, warto zobaczyć to miasto :)

   Usuń
 5. Zawsze lubiłem ten rynek, jest piękny i tyle wspaniałych detali. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rynek w Toruniu jest rzeczywiście ładny; można by pokazać więcej szczegółów; może następnym razem :)

   Usuń
 6. Piękne zdjęcia, a te ratusza po prostu zrobiłaś niesamowite! Bardzo dawno temu byłam w Toruniu, ale nie miałam okazji pozwiedzać.
  Buziaki!:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto tu zajrzeć, dużo się pozmieniało :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Toruń zawsze kojarzy mi się jako miasto związane z piernikiem i Kopernikiem. Jest bardzo urocze:)
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego najbardziej słynie, z pierników i Kopernika :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Piękne zdjęcia. W Toruniu byłam jakieś dwanaście lat temu, ale w tym roku to już na pewno pojadę na pierniki. Dużo słoneczka Tobie na jutro przesyłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko dla pierników warto przyjechać do Torunia :)
   Miłego weekendu :)

   Usuń