środa, 24 czerwca 2015

Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie

Kopiec Józefa Piłsudskiego (zwany również Kopcem Niepodległości, Kopcem Wolności, Sowińcem, Mogiłą Mogił) jest największym z czterech istniejących do dziś krakowskich kopców. Został usypany na szczycie Sowińca (najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca) znajdującego się w Lesie Wolskim, na terenie dzielnicy Zwierzyniec.
Wybrałam się tu w piękny majowy dzień. Świeża zieleń Lasu Wolskiego sprzyjała relaksowi, ale kopiec raczej zmuszał do refleksji.
Wokół kopca znajdują się Dęby Pamięci poświęcone Polakom zamordowanym przez NKWD w Charkowie w 1940 roku. Ja osobiście widziałam cztery po stronie, którą szłam. Może jest więcej, nie wiem. Jeden był ze zdjęciem. Znajdują się w jednym szeregu, jeden obok drugiego.
W 1934 roku Związek Legionistów Polskich wysunął pomysł usypania kopca, który miał być pomnikiem walki narodu o niepodległość. W Warszawie powstał Komitet Budowy Kopca na czele którego stanął płk Walery Sławek. Sypanie kopca rozpoczęto szóstego sierpnia 1934 roku w dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej Legionów.
Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego postanowiono kopiec nazwać jego imieniem. Sypanie zakończono dziewiątego lipca 1937. W kopcu złożono ziemię z wszystkich pól bitewnych I wojny światowej, na których walczyli Polacy, a także ze szczytu Krzemieniuchy. W 1941 roku generalny gubernator Hans Frank wydał rozkaz zniwelowania kopca, który nie został wykonany.
Po II wojnie światowej władze starały się wymazać kopiec z pejzażu miasta i ze świadomości krakowian. Na mapach i w oficjalnej nomenklaturze istniał jako "punkt widokowy na Sowińcu.
W 1953 roku przy użyciu czołgu usunięto ze szczytu kopca granitową płytę z wyrytym na niej krzyżem legionowym. Zniszczono wówczas cały stok kopca.
Obecnie nad kopcem czuwa Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, który powstał w czerwcu 1980. W 1981 roku ruszyła akcja odnowy kopca. U jego podnóża spoczęła ziemia z pobojowisk II wojny światowej. Kopiec zaczęto nazywać Mogiłą Mogił.
Bóg, Honor, Ojczyzna.
Na krzyżu widać ważne dla Polski daty.
Kamień węgielny wmurowany szóstego sierpnia 1934 roku - w dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej, czyli Legionów Piłsudskiego.
Flaga Polski pozostała być może jeszcze po świętach majowych.
Na szczycie kopca granitowa płyta z krzyżem legionowym.
I jeszcze ostatnie spojrzenie na kopiec.

19 komentarzy:

 1. Nie znam tego miejsca. Muszę zaplanować wycieczkę do Krakowa i wybrać się na Kopiec Józefa Piłsudskiego.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ważne miejsce dla historii Polski. Warto przyjechać :)

   Usuń
 2. Gdy mieszkałam w Krakowie w czasie studiów to było nasze ulubione miejsce do spacerowania. Miło było powspominać. Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miejsce jest idealne do spacerowania.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Piękne miejsce, piękna historia i jak zawsze u nas jedno barbarzyństwo po drugim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejmy nadzieję, ze to się zmieni.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Bardzo dobrze pamiętam ten kopiec, choć byłam na nim tylko raz, na szkolnej wycieczce wiele, wiele lat temu. Miło było sobie przypomnieć te chwile.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiał zrobić na Tobie wrażenie, skoro pamiętasz go do teraz :)

   Usuń
 5. Dziękuję za wspaniała wycieczkę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię te regiony Krakowa! Świetna relacja:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe miejsce:)

  Pozdrowienia!:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe historycznie, a jednocześnie przyjemne do spacerów.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Piękne miejsce. Pełne historii. Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 9. Nice post!

  Let know if you'd like us to follow eachother and keep in touch?

  <3
  http://www.adelaacanski.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Będę niebawem, więc pewnie zwiedzę. Piękne miejsce. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń