sobota, 25 marca 2017

Nowy Jork, USA

Zdjęcia Nowego Jorku udostępnił mi mój syn, który przebywał w tym mieście bardzo krótko i dlatego nie miał wystarczająco dużej ilości czasu na zwiedzenie i sfotografowanie wszystkich najważniejszych atrakcji. Był tu w początkach grudnia 2016 roku, dlatego wiele miejsc jest świątecznie przyozdobionych. Zwiedzał tylko Manhattan.
A teraz przedstawię kilka miejsc Nowego Jorku, wartych uwagi.
Nowy Jork jest najludniejszym miastem w Stanach Zjednoczonych. Wywiera duży wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Jest między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi więc ważne centrum spraw międzynarodowych. Jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Times Square to plac w dzielnicy Midtown w okręgu Manhattan. Znajduje się na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej. Jest to jedna z ikon Nowego Jorku. Słynie z wielkiej liczby reklam świetlnych.
Wielką liczbą jaskrawych neonów ten telewizyjny symbol Nowego Jorku obecnie rywalizuje z Las Vegas. Oficjalnie napisy przy Times Square nazywają się spectaculars.
Każdego Sylwestra na Times Square jest organizowana uroczystość powitania Nowego Roku. Ceremonia z udziałem największych gwiazd muzycznych jest transmitowana dla około 1 mld widzów. Sylwester na Times Square jest też uznawany za największy na świecie. Co roku uczestniczy w nim około 1 mln nowojorczyków, turystów z innych stanów USA i z całego świata. Kulminacyjnym punktem uroczystości jest ball drop tzn. opuszczenie wielkiej kuli na jednym z wieżowców Times Square z napisem kolejnego rozpoczynającego się roku.
A to jeden z hoteli Donalda Trumpa.
Budynki na Wall Street.
Wszystkie taksówki w Nowym Jorku są żółte, dzięki temu kolorowi są rozpoznawalne.
Poniżej nowojorskie deli, gdzie ludzie kupują sobie śniadanie, śpiesząc do pracy. Panuje tu duży pośpiech, trzeba szybko przedstawić swoje zamówienie. Są to sklepy, odpowiedniki polskich delikatesów.
Wall Street to ulica w południowej części Manhattanu – Manhattanie Dolnym. Ciągnie się od Broadwayu po South Street przy East River, przez centrum historycznej Dzielnicy Finansowej.
Ulica ta skupia główne instytucje finansowe USA, wśród nich Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych (NYSE), NASDAQ, AMEX – Amerykańską Giełdę Papierów Wartościowych, NYMEX – Nowojorską Handlową Giełdę Papierów Wartościowych, NYBOT – Nowojorską Komisję Handlu.
Washington Square Park to park miejski znajdujący się na Manhattanie.
W związku z sąsiedztwem z New York University i położeniem w Greenwich Village okolice parku są zamieszkiwane przez intelektualistów i artystów. Park ma wielu zwolenników. Jest znany z wbudowanych szachownic zachęcających do publicznego grania w szachy na świeżym powietrzu.
Latem można tu spotkać wiele osób leżących na trawie.
Centralnym punktem parku jest Washington Square - plac Waszyngtona.
Na środku placu znajdują się dwie główne atrakcje: duża fontanna i Łuk Waszyngtona - Washington Arch - upamiętniający setną rocznicę inauguracji Waszyngtona jako prezydenta Stanów Zjednoczonych. Łuk Waszyngtona na zdjęciu poniżej.
Na Times Square można spotkać bardzo dużo turystów. Wszyscy robią sobie zdjęcia. Jest tu mnóstwo reklam znanych marek czy np. musicali.
Reklamowany poniżej "Hamilton" to nowy popularny musical przedstawiający historię Stanów Zjednoczonych z muzyką rap. Barack i Michelle Obama bardzo go lubią.
Poniżej w głębi widać Statuę Wolności.
Ten monumentalny, neoklasycystyczny obiekt został wzniesiony w latach 1884–1886 według projektu Frédérica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla (konstrukcja) i Richarda Morrisa Hunta (postument).
Jest to dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego, upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W 1924 uznany za narodowy pomnik USA, wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984.
Świąteczne ozdoby.
I znowu Times Square.

21 komentarzy:

 1. Przyjemne są te podróże z Tobą Haniu...Serdeczności przesyłam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Tak też można to miasto nazwać. Pozdrowienia :)

   Usuń
  2. To gra słów była... chodziło mi też o to jabłko co niedalko jabłoni upadło...

   Usuń
 3. Coraz wyżej, i wyżej, i wyżej... Pięknie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię takie wysokie budynki; ich nagromadzenie w jednym miejscu wcale mi nie przeszkadza. Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Pięknie, nie ważne że krótko :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze, że był i coś zobaczył. Zdjęć ma jeszcze dużo więcej.
   Zarzucił mnie zdjęciami - właściwie to ja je wbrałam - i powiedział, żebym sama sobie radziła - a on to potem przejrzy; może popełniłam jakiś błąd.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Beautiful photos, Hanna, what a wonderful time in New York! Thank you so much for sharing. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. New York looks beautifully every season :) Greetings :)

   Usuń
 6. Wielkie dzięki za wirtualny spacer. Chętni bym się wybrała do USA osobiście i być może nawet fajnie by było tam zamieszkać?
  Buziaki!:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybrać się - tak - ale czy zamieszkać, nie wiem.
   Każde miasto ma swoje wady i zalety. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 7. Piękne zdjęcia i piękne miasto, choć to bardzo trudno chodzić tak z odniesioną do góry głową ,aby oglądać te drapacze chmur:)Pozdrawiam wiosennie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że trudno tak chodzić. Moim zdaniem tylko w czasie zwiedzania :)

   Usuń
 8. Bardzo ciekawa wycieczka. Nie miałam przyjemności podziwiać Nowego Jorku z bliska i zapewne nie będę miała okazji więc chętnie obejrzałam sobie zdjęcia.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Może kiedyś zobaczysz to miasto :)

   Usuń
 9. Może kiedyś dane mi będzie pojechać, zobaczyć... Dzisiaj musi mi wystarczyć wycieczka wirtualna zorganizowana przez Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś zobaczymy to miasto, nie wiadomo :)

   Usuń
 10. Hanno,
  oglądam Twój post kolejny raz. Niezwykłe miasto, wspaniała relacja, przepiękne zdjęcia.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Łucjo. Zdjęcia robił mój syn.
   Serecznie pozdrawiam :)

   Usuń