środa, 8 kwietnia 2015

Uniwersytet Chicago

University of Chicago to jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich. Został założony w 1890 roku przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil Johna D. Rockefellera w Chicago. Jest uczelnią prywatną, na której studiuje około 14 tys. osób.
Większość budynków uniwersytetu znajduje się około 7 mil na południe od centrum Chicago, w dzielnicach Hyde Park i Woodlawn. W centrum kampusu znajduje się park Midway Plaisance zaprojektowany przez sławnego architekta zieleni Fredericka Law Olmsteda na Wystawę Światową 1893. Uniwersytet jest znany ze swej neogotyckiej architektury, budynki powstały głównie z wapnia pod koniec 19 wieku. Były wzorowane na klasycznych kampusach uniwersytetów Oxford i Cambridge.
Zapraszam na spacer po kampusie, w którym można zobaczyć budynki uniwersytetu, domy akademickie i piękny park. Zdjęcia były robione jesienią 2014 roku. Przekazuję je za pośrednictwem osoby z rodziny, która od niedawna przebywa w Chicago.

Naukowcy uniwersytetu otrzymali 89 nagród Nobla (więcej niż jakikolwiek inny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych), w tym 27 z zakresu fizyki i 23 z zakresu ekonomii. 2 grudnia 1942 roku uniwersytet był miejscem pierwszej na świecie samo podtrzymującej się nuklearnej reakcji łańcuchowej, którą nadzorował Enrico Fermi.
Poniżej kaplica uniwersytecka ( Rockefeller Chapel).
Uniwersytet Chicago jest siedzibą największego wydawnictwa uniwersyteckiego w USA - University of Chicago Press.
Uczelnia posiada kilka jednostek naukowych oddalonych od głównej siedziby jak:
Laboratory Schools, University of Chicago Hospitals, Yerkes Observatory, Graham School for General Studies.

10 komentarzy:

 1. śmieszą mnie te neogotyki i neoromanizmy - widać że Amerykanom bardzo doskwierało odium "nowobogackich", ale chylę czoło przed potęgą myśli, wielkością dokonań, otwartością horyzontów i w ogóle... są tylko trzy rodzaje miejsc gdzie ściszam głos, lub milknę z szacunku - świątynie, biblioteki i uczelniane "alma mater".

  OdpowiedzUsuń
 2. o tak, to miejsce musi być wręcz przesiąknięte wiedzą i inteligencją...
  A swoją drogą Amerykanie to mają "pod górkę" jeśli chodzi o kulturę i historię - siłą rzeczy muszą czerpać z wzorców europejskich. Zresztą już mówiąc o narodzie Amerykańskim na twarzy pojawia się uśmiech - Niemcy, Irlandczycy, Anglicy, Francuzi, Polacy, Rusini, Skandynawowie, Azjaci, Murzyni itd.. Ot, kogiel-mogiel.. ;)
  Fajny post Hanno ;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się Uniwersytet w Chicago. Stany Zjednoczone to kraj młody i nie sposób znaleźć tam gotyk czy romanizm. Patrzę na Kaplicę uniwersytecką i jest prawie odwzorowana od Kings College Chapel Uniwersytetu w Cambridge.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
 4. I mnie się podoba ten uniwersytet! Mogłabym się tam uczyć, zdecydowanie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne miejsca, aż szkoda, ze nigdy sama ich nie zobaczę ...

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne miejsce. Obejrzałem z uwagą. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Obejrzałem i poczytałem z zainteresowaniem. Potęga ludzkiego umysłu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie tam. Jestem zachwycona wspaniale utrzymaną roślinnością - robi wrażenie.
  Przesyłam serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ladnie, przyjeme miejsce do nauki i nie tylko.

  OdpowiedzUsuń