środa, 22 kwietnia 2015

Oriental Institute Museum (Muzeum Instytutu Orientalistyki) w Chicago

Dzisiaj kolejny post związany z Chicago.
Jednym z ważniejszych miejsc, w którym można się przenieść do czasów prehistorii i poczuć się niczym mieszkaniec Egiptu, Mezopotamii czy Syrii, jest światowej sławy Oriental Institute Museum. Można tu poznać sztukę, obyczaje, historię oraz archeologię starożytnego Bliskiego Wschodu.
 Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był amerykański archeolog i historyk James Henry Breasted, który przez długi czas dążył do ustanowienia aktywnego instytutu badawczego nad rozwojem dawnych cywilizacji. Stało się to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z Johnem D. Rockefellerem Jr., który wykorzystał swoje wpływy i przekazał pewną kwotę na budowę, oraz dotacjom Uniwersytetu w Chicago. Maj 1919 był przełomową datą powstania Instytutu..
Muzeum Instytutu Orientalistyki mieści się w budynku zaprojektowanym w stylu art deco. Budowę ukończono w 1930 roku i od tego czasu instytucja  cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Chicago i studentów wydziału orientalistyki, lecz także gości z Europy czy Azji.
 Archiwum fotograficzne, rzeźby ówczesnych ludzi i bóstw, płótna, płaskorzeźby, gliniane tabliczki z różnym rodzajem pierwotnego pisma, zwoje papirusowe, monumentalne pomniki, perskie skarby, kamienie z wyrytymi napisami i różnorodne elementy sztuki dekoracyjnej obrazują starożytną rzeczywistość.
 Eksponaty, które prezentuje Oriental Institute Museum, pochodzą bezpośrednio z wykopalisk archeologicznych; nie były kupowane. Dzięki temu można mieć pewność, że są to autentyczne przedmioty.

14 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Też tak myślę. Dziękuję za komentarz :)

   Usuń
 2. Kurcze, jak ja lubię takie miejsca! Świetne muzeum!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma zbyt wielu muzeów o takiej tematyce na świecie.
   Więc trzeba korzystać z okazji :)

   Usuń
 3. Również bardzo lubię muzea ze starożytnymi zbiorami i wszystko co ze starożytnością związane, dlatego z zainteresowanie przeczytałam Twój post. Dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie to, że trafiłam w Twój gust i zainteresowania.
   POzdrowienia :)

   Usuń
 4. Świetne muzeum, dziękuję za możliwość odwiedzenia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewiele jest zdjęć, ale dają one ogólne wyobrażenie na ten temat :)
   Pozdrowienia :)

   Usuń
 5. Bliski Wschód ma niezwykle ciekawą i bujną kulturę. Nic tylko poznawać :)
  Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Bardzo chciałabym poznawać :)

   Usuń
 6. Amerykanie zgromadzili u siebie naprawdę imponujące zbiory i tylko czasami nie wiem sam, czy cieszyć się z tego że są tam dostępne, czy wściekać się bo dzięki swoim pieniądzom ogołocili wiele krain historycznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie wiem, ale to chyba nie jest aż tak bardzo ważne.
   Pozdrowienia :)

   Usuń