sobota, 8 listopada 2014

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu

Zamek krzyżacki w Toruniu  był najwcześniejszym zamkiem krzyżackim na ziemi chełmińskiej. Został zbudowany na planie podkowy. Prezentuje wcześniejszą formę rozwoju zamków krzyżackich, jeszcze przed ustaleniem się typowego zamku w postaci regularnego czworoboku.


Jego budowę rozpoczęto w latach 50. XIII wieku, a ukończono w drugiej ćwierci XIV wieku. Prawdopodobnie od początku była to siedziba komtura. W roku 1454 zamek został wzięty szturmem przez mieszczan toruńskich, a następnie prawie całkowicie zburzony. Wydarzenia te zapoczątkowały wojnę trzynastoletnią.
Z budynków zamku głównego do dzisiaj zachowała się wieża ustępowa (gdanisko).
Z budynków zamku głównego do dzisiaj zachowała się wieża ustępowa (gdanisko) wraz z prowadzącym do niej gankiem, fosa, dolne partie murów parteru i ośmiobocznej wieży i piwnice. Na terenie przedzamcza zachowały się budynki związane z zamkiem – dawny szpital (częściowo zburzony w końcu XIX w.) i młyn górny, a także znaczne odcinki murów przedzamcza z kilkoma bramami (w tym m.in. Młyńską i Menniczą).
Dzisiaj zamek, zachowany jako trwała ruina, służy celom turystycznym i dydaktycznym. Poza wycieczkami organizowane są tutaj także festiwale uliczne, happeningi, imprezy masowe i turystyczne (pikniki, strzelanie z łuku, pokazy mody itp.). W fosie zamkowej organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs.

Niedaleko zamku znajduje się późnogotycki dwór mieszczański, powstały w XV wieku. Został zbudowany prawdopodobnie z cegły rozebranego zamku krzyżackiego (budynek po prawej stronie).
Zamieszczam jeszcze kilka zdjęć z tego jesiennego spaceru, na których są uliczki znajdujące się w pobliżu ruin: Podmurna, Bankowa, Pod Krzywą Wieżą.


2 komentarze:

  1. Piekna stara architektura, lubie takie klimaty, zwłaszcza jesienią :) Zdjęcie z otwartymi oknami, przecudne! magia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolorowe liście i winorośle dodają starym murom uroku.

      Usuń