sobota, 29 listopada 2014

Kościół św. Wincentego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pleszowie

Kościół w Pleszowie jest niezwykłym miejscem. Jest to obecnie jedyny klasycystyczny kościół w Krakowie. Był budowany w latach 1800-1806.      
Historia tego kościoła jest powiązana z nieistniejącym już kościołem Wszystkich Świętych mieszczącym się niegdyś na placu Wszystkich Świętych w Krakowie. Całe wyposażenie tego kościoła, gdy władze miasta zdecydowały o jego rozbiórce, łącznie z posadzką (na którą ze względu na jej urok warto zwrócić uwagę), przeniesiono do Pleszowa – oczywiście po wcześniejszym zakupie na drodze licytacji.
Barokowy ołtarz główny jest wykonany z marmuru dębnickiego;  został zakupiony na licytacji po rozbiórce kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie. Umieszczono w nim obraz św. Wincentego, który został namalowany ok. 1810.
Część elementów wystroju pochodzi również z Mogiły. Kościół został wybudowany przez Czartoryskich, potem opiekowali się nim Kirchmayerowie, których krypta znajduje się pod podłogą.
Dawniej obok obecnego kościoła znajdował się stary drewniany kościół. Parafię w Pleszowie erygowano w XIII wieku.
Kościół w Pleszowie był parafialnym kościołem Jana Matejki, który podarował kościołowi zaprojektowany przez siebie ornat.
Obecnie Pleszów należy do dzielnicy Krakowa - do Nowej Huty.

8 komentarzy:

 1. Zupełnie zapomniałam o tym kościele. Bardzo go lubię i miałam okazję go podziwiać:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Leży na obrzeżach Krakowa, dlatego się o nim zapomina :)

   Usuń
 2. Ciekawie opisany krakowski kościół...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładny kościółek, przepięknie zachowany w środku
  Pozdrawiamy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A wiesz ze dopiero po twoim wpisie zakumałem jak mało wiem o klasycyzmie w Krakowie? Wydawało mi się że to "przecież oczywiste" a tymczasem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewiele jest tego stylu w Krakowie :)

   Usuń