wtorek, 22 października 2013

wtorek, 15 października 2013

Uliczne figury i rzeźby w Toruniu

 W ostatnich latach pojawiły się na ulicach Torunia interesujące i czasem zabawne rzeźby, figury zwierząt i postaci. Dodają uroku miastu, intrygują i bawią turystów.

Podczas mojego ostatniego pobytu w tym mieście zrobiłam zdjęcia kilku takich rzeźb.

Pies Fafik i Profesor Filutek z dawnego czasopisma"Przekrój" na pewno znany jest wielu osobom. Autor tego komiksu Zbigniew Lengren był związany z Toruniem i dlatego miasto postanowiło uwiecznić jego pamięć. Powstała zabawna figurka psa Fafika trzymającego kapelusz Profesora, spacerującego po jednej z ulic; obok niego stoi, oparty o latarnię, parasol Profesora Filutka.
Ciekawa jest postać przekupki z wagą, siedzącej na ławce na terenie Nowego Rynku - dawnego targu, na którym również obecnie można spotkać osoby sprzedające warzywa, owoce i kwiaty.
Intrygująca jest rzeźba z brązu przedstawiająca osiołka. Jest on związany z karami cielesnymi, które, tak jak i w całe Europie i Polsce, powszechnie stosowano w Toruniu. Do jednej z takich kar służyła w Toruniu drewniana figura osła. Na grzbiecie ostro zakończonym blachą sadzano skazanego, a jego nogi obciążano ciężarkami. Kara ta oprócz dolegliwości fizycznych uwłaczała opinii skazańca. 
Może niezbyt przyjemnie ta figura się kojarzy, ale mieszkańcy i turyści polubili ją.
Piękna jest rzeźba piernikarki.  Ma ona upamiętniać największą toruńską piernikarnię, otwartą przez Gustawa Weese w 1751 r. w kamienicy przy ul. Małe Garbary. Intrygujący zielony kolor pięknej kobiety przyciąga wzrok.Wszystkie te rzeźby można spotkać w obrębie Starego Rynku, Nowego Rynku i na ulicach do nich przylegających.

wtorek, 8 października 2013

Wiersz dla dzieci: Parasolka

Parasolka

Biorę parasolkę,
kiedy pada deszcz,
bo światu jest smutno,
świat jest pełen łez.

Żółtą parasolkę,
parasolkę w kwiatki -
w uśmiechnięte maki,
róże i bławatki.

 Uśmiecha się wesoło
do mnie i do ciebie
Niestraszne dla niej chmury
na deszczowym niebie.

Jest słoneczkiem złotym
na pochmurnym niebie.
Igra sobie z deszczem
i z łezkami w świecie.


Grafika z www.tapeciarnia.pl