Przy okazji pobytu w Toruniu odwiedziłam z rodziną Inowrocław. Urocze miasto jest stolicą Kujaw Zachodnich.
Jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Tędy przebiegał niegdyś znany szlak bursztynowy. Tutaj odbywały się procesy polsko-krzyżackie. Stąd pochodzili królowie: Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki. Z inowrocławskiego zamku król Władysław Jagiełło kierował wojną z Krzyżakami w 1410 roku.
Patronką miasta jest św. Jadwiga.
Przy głównej ulicy: Królowej Jadwigi, prowadzącej do rynku, paziowie królowej witają gości.
Ulica Królowej Jadwigi to główna ulica Inowrocławia - miejski deptak; jest tu wiele znamienitych kamienic wartych uwagi, które często zamieszkiwały znane osobistości. Z Inowrocławiem byli związani m.in. Jan Kasprowicz, Stanisław Przybyszewski, Maria Konopnicka, Władysław Sikorski.
Na Rynku widnieje postać patronki miasta Królowej Jadwigi.
Według legendy to właśnie w Inowrocławiu, w kościele farnym p.w. św. Mikołaja Jadwiga przepowiedziała klęskę Krzyżakom, zwiastując zwycięstwo Polaków w bitwie pod Grunwaldem.
Stare kamienice, pełne uroku i kolorowe, oraz wdzięczna fontanna powodują, że Rynek jest miłym miejscem wypoczynku.
Stare średniowieczne kościoły: św. Mikołaja oraz Najświętszej Marii Panny, są dowodem na znakomite pochodzenie tego miasta.
Przy rynku stoi zabytkowy tramwaj, pozostałość z przeszłości. Obecnie nie ma w Inowrocławiu linii tramwajowych.
Wspaniałe stare miasto. Jednak najpiękniejsza była dla mnie była część uzdrowiskowa Inowrocławia: Park Zdrojowy, tężnie solankowe udostępnione w 2001 roku, dywany kwiatowe, nowa pijalnia wód, palmiarnia.
Poniższe zdjęcia pochodzą z Wikipedii, bo mój aparat mnie zawiódł.
Park jest wspaniałym miejsce do wypoczynku. I dorośli, i dzieci znajdą tu dla siebie coś przyjemnego. Piękne miejsce, które polecam.