Był koniec lata. Razem z rodziną wybrałam się do warszawskich Łazienek. Był to jeden z kilku parków, które zwiedziliśmy podczas ostatniego letniego weekendu. Była to jeszcze Królikarnia, Ogród w Wilanowie oraz ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Nazwa zespołu pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński.
Fragment Ogrodu Chińskiego:W średniowieczu w miejscu Łazienek znajdował się zwierzyniec służący jako teren polowań książąt mazowieckich. W latach 80. XVII wieku właściciel tego terenu, marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski, zbudował tam dwa pawilony: Ermitaż oraz bogato dekorowany pawilon Łaźni. Obydwa zostały zaprojektowane przez Tylmana z Gameren.
We wrześniu 1764 Ujazdów wraz ze zwierzyńcem został kupiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przygotowując się do roli króla, szukał poza miastem miejsca na swoją prywatną rezydencję. Na terenie dawnego zwierzyńca przeprowadzono prace melioracyjne i wykarczowano stare olchy. Jego przekształcanie w letnią rezydencję królewską – krajobrazowy park angielski ozdobiony pawilonami – rozpoczęto w 1774, po zarzuceniu rozpoczętego projektu przebudowy Zamku Ujazdowskiego. Pierwszym budynkiem zbudowanym przez króla w Łazienkach był Biały Dom. W 1784 w miejscu niewielkiej sadzawki powstałej w czasach Lubomirskiego wykopano dwa duże stawy, na północ i południe od przebudowanego z pawilonu Łaźni pałacu Na Wyspie. Staw południowy otrzymał fantazyjną linię brzegową z romantyczną kępą, na której wzniesiono scenę Amfiteatru. Wszystkie obiekty wzniesione przez króla były utrzymane w stylu klasycyzmu.
Stanisław August Poniatowski, którego oficjalną siedzibą był należący do skarbu Rzeczypospolitej Zamek Królewski, przebywał w Łazienkach od końca maja do września. Gościł tam m.in. przedstawicieli innych państw, uczonych i literatów. Król mieszkał w przebudowanym z pawilonu Łaźni pałacu Na Wyspie, rodzina królewska w Białym Domu, wyżsi urzędnicy dworscy w pałacu Myśliwieckim, a niżsi urzędnicy i służba – w Wielkiej Oficynie. Park był dostępny dla publiczności.
Poniżej Świątynia Sybilli. Świątynia Sybilli, pierwotnie nazywana Świątynią Grecką, następnie Świątynią Diany, jest pawilonem w Łazienkach Królewskich.
Pomnik Fryderyka Chopina (1810-1849), wybitnego polskiego kompozytora, to najbardziej znany na świecie polski monument. Stoi w pobliżu Pałacu Belwederskiego i Alei Ujazdowskich.
Autorem pomnika jest wybitny malarz, rzeźbiarz i muzyk przełomu XIX i XX wieku, Wacław Szymanowski. Jego projekt wygrał w 1908 roku konkurs na monument, który miał powstać w setną rocznicę urodzin Chopina, przypadającą w 1910 roku. Choć car Mikołaj II, ulegając prośbom primadonny Adelajdy Bolskiej, zgodził się na wystawienie pomnika, stanął on dopiero w 1926 roku, kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Dawno nie byłam w stolicy, jeszcze dawniej w Łazienkach, a na pewno wiele się zmieniło.
OdpowiedzUsuńTego ogrodu chińskiego nie kojarzę, jak i pływających gondoli...
Ogród Chiński jest przynajmniej od kilku lat, a gondola to raczej nowość. Nie pamiętam jej podczas mojego ostatniego pobytu w Łazienkach :)
UsuńByłam, spacerowałam. Fajne miejsce.
OdpowiedzUsuńI ten pomnik Chopina - wspaniały :)
UsuńŁazienki Królewskie to mój drugi dom. Mieszkałam tuż obok od urodzenia do 28go roku życia. Opisem tego Parku który jest najszczęśliwszym miejscem w Warszawie zaczęłam swoją książkę pt: "Moje warszawskie zwariowanie"
OdpowiedzUsuńDziękuję i serdecznie Cię pozdrawiam.
Stokrotka
Szczęśliwa jesteś, że masz taki dom.
UsuńSerdecznie pozdrawiam :)
W Warszawie byłam raz i właściwie nic nie zobaczyłam. Będę musiała kiedyś zaplanować zwiedzanie. Pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuńŁazienki to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia w Warszawie. Miej to, proszę, na uwadze.
UsuńSerdecznie Cię pozdrawiam :)
Królewskie Łazienki to przepiękny park.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)*
Byłam tam już trzeci, a może czwarty raz i niezmiennie mnie zachwyca.
UsuńSerdecznie pozdrawiam :)
Piękne zdjęcia <3 W Łazienkach miałam okazję być dwa razy. Ostatnim razem zacny paw zaszczycił mnie rozłożonym ogonem. Za to nie odwiedziłam pozostałych miejsc, o których wspomniałaś na początku :). Muszę wrócić do Warszawki :)
OdpowiedzUsuńOgród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jest bardzo interesujący.
UsuńPolecam :)
Miejsce idealne na spacer :D
OdpowiedzUsuńTo prawda :)
UsuńWitaj środkiem listopada Haniu
OdpowiedzUsuńByłam raz dawno temu.
Piękne miejsce, zachwycające zdjęcia.
Pozdrawiam nadzieją na słońce
U mnie słońce dziś pięknie świeciło, byłam na spacerze. Było cieplutko
Usuńjak na listopad.
Serdecznie pozdrawiam :)
Piękne miejsce, dawno mnie tam nie było...
OdpowiedzUsuńMoże warto odświeżyć wspomnienia :)
UsuńPiękny park z imponującą historią. Jeszcze nigdy tam nie byłam, ale mam nadzieję że wszystko przede mną 😀 serdecznie pozdrawiam 😘
OdpowiedzUsuńNa pewno tam zawitasz.
UsuńSerdecznie pozdrawiam :)
Świetny spacer, piękne zdjęcia. Dawno tam nie byłam...
OdpowiedzUsuńSpacer był zachwycający.
UsuńSerdecznie pozdrawiam :)
Kto znajdował czas by o to wszystko dbać?
OdpowiedzUsuńJaki piękny Park Łazienkowski Haniu. Jak żałuję, że go nie odwiedziłam przy okazji pobytu w stolicy. Ostatni raz byłam w Warszawie w 2016 roku przy okazji koncertu Riverside. Przepięknie jest w tych Łazienkach. Ciekawie opowiedziałas o tym miejscu.
OdpowiedzUsuńPark Łazienkowski to najpiękniejszy park w Warszawie.
UsuńKoniecznie trzeba go odwiedzić.
Serdecznie pozdrawiam :)