sobota, 25 maja 2013

Karuzela na placu Wolnica w Krakowie w stylu etno

Na dzisiejszym spacerze po Krakowie spodobała mi się karuzela w stylu etno na placu Wolnica, z dużymi zabawkami inspirowanymi kolekcją z Muzeum Etnograficznego. Nie jest elektryczna, trzeba ją ręcznie rozkręcić. Pięknie wykonana, zrobiła na mnie miłe wrażenie.
Te zdjęcia, robione przez moją córkę, dedykuję mojemu synowi, który dzisiaj kończy 18 lat, jako wspomnienie jego dzieciństwa i tych lat tak mile spędzonych.
Dokładam jeszcze fontannę na placu Wolnica.

niedziela, 19 maja 2013

Kudłacze - Lubień ( Beskid Średni). Krótka relacja z wycieczki

W majowy weekend wybraliśmy się z rodziną na wycieczkę na Kudłacze (szczyt Beskidu Średniego; 730 m), jeden z niższych szczytów w okolicy Krakowa, na którym znajduje się schronisko. Pogoda była z rana bardzo mglista, słaba widoczność, dlatego nawet, przyznaję, nie chciało mi się wyjmować aparatu, by sfotografować schronisko.
Nie widzieliśmy po drodze żadnych górskich widoków, co trochę psuło mi humor. Ożywiłam się dopiero na widok salamandry spotkanej tuż przy drodze. Utknęła nieruchomo, pewnie z powodu stresu, ale później, gdy już odeszliśmy, poruszała się bardzo wolno, co mnie zdziwiło. Podczas wycieczki spotkaliśmy dwie salamandry. Są one symbolem Gorców, bo tam występują najczęściej.
Z czasem pogoda zaczęła się zmieniać, mgła powoli ustępowała i można było zobaczyć trochę górskich widoków.
Ożywione deszczem poprzednich dni, płynęły wartko leśne strumyki.
Po zejściu w dół, w miejscowości Lubień spotkaliśmy bociana stojącego na latarni. Dla mnie to była dodatkowa atrakcja, bo w mieście niestety ich się nie spotyka.


środa, 15 maja 2013

Kościół Bożego Ciała w Krakowie na Kazimierzu

Kościół Bożego Ciała był farą miejską dla miasta Kazimierz, czyli pełnił taka samą funkcję jak Kościół Mariacki dla Krakowa. Kościół jest podwójną bazyliką: zarówno pod względem architektonicznym, jak i w hierarchii kościelnej.
Od 1405 roku kościół znajduje się pod opieką Kanoników Regularnych Laterańskich, którzy zajmowali się głównie głoszeniem słowa bożego, ale też nauczaniem. Poniżej tablica przy wejściu na dziedziniec klasztoru.
Obok zabudowań klasztornych zachował się budynek, w którym znajdowała się historyczna szkoła.
Wejście do klasztoru otacza piękny portal, również okna są wspaniale ozdobione.
Wnętrze kościoła pierwotnie gotyckie, z czasem zostało zbarokizowane. W stylu barokowym powstała piękna ambona  z I połowy 18 wieku. Jest ona w kształcie łodzi i nawiązuje do funkcji kaznodziejskiej zakonu.
Barokowe ołtarze w kościele Bożego Ciała. W głębi widać pierwowzór obrazu "Jezu, ufam Tobie". Tak wyglądała jego pierwsza wersja, która później została nieco zmieniona.
W Kaplicy Zwiastowania znajduje się słynący łaskami uroczy obraz Madonny z Jabłuszkiem, na którym uśmiechnięta Matka Boska w jednej ręce trzyma małego Jezusa, a w drugiej  jabłko.
Stalle przedstawiają świętych z tego zakonu. Zostały zbudowane w stylu manierystycznym, który nastąpił po okresie renesansu. Są nazywane stallami kanonickimi.
Święty Stanisław Kaźmierczyk urodził się na Kazimierzu. Jego ojciec był rajcą kazimirskim. Był współczesny np. Janowi Kantemu. Studiował na Akademii Krakowskiej i uzyskał doktorat z teologii. Wstąpił do zakonu na Kazimierzu - do zakonu Kaników Regularnych Laterańskich. W 1993 zakończono jego proces beatyfikacyjny, a w 2010 został kanonizowany.

niedziela, 5 maja 2013

Krótkie strofy o kwitnących drzewach

Wiosna to dla mnie przede wszystkim czas kwitnących drzew. Są one dla mnie cudem natury, najcenniejszym dla tej pory roku.

***

W białych płatkach
kwitnącej jabłoni
przysiadły anioły



środa, 1 maja 2013

Park im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie (Podgórze)

W ciepły wiosenny dzień wybrałam się na spacer do Parku Bednarskiego w Podgórzu, które dawniej było samodzielnym miastem, a obecnie jest dzielnicą Krakowa.
Powstał dzięki pomysłowi Wojciecha Bednarskiego, nauczyciela, przyjaciela młodzieży, założyciela Towarzystwa Upiększania m. Pogórze. Park powstał na terenie dawnego kamieniołomu jako świadomy efekt rekultywacji terenów poprzemysłowych. Ostatecznie został otwarty w 1896 roku, o czym pisały nie tylko polskie gazety, lecz również zagraniczne.
 Anegdota głosi, że gdy Wojciech Bednarski dowiedział się, że miasto Podgórze ma nieuchronnie zostać włączone do Krakowa, swoje spacery kończył w połowie mostu... (to była granica między Krakowem i Podgórzem) i zawracał do Podgórza. Tak wielkim był miłośnikiem Podgórza.
Charakterystyczne dla tej okolicy są skały, które występują również w parku. Nadaje to parkowi niepowtarzalny charakter. Skały mają odcienie głównie szarości.
Można też spotkać jaśniejsze, z większą ilością bieli.
W legendzie o Panu Twardowskim te skały odgrywały ważna rolę. Kamieniołom w parku ma nazwę "Skała Twardowskiego". Jest to największy kamieniołom na Krzemionkach Podgórskich. Według legendy Twardowski tu studiował magię i gromadził swoje bogactwa. Po porwaniu Twardowskiego przez diabła jego uczniowie (w poszukiwaniu skarbów Twardowskiego) otworzyli za pomocą zaklęć wejście do kamieniołomu, ale znaleźli tu tylko porzuconą księgę.
Jednak w 19 i 20 wieku miejsce legendy zostało przeniesione w inną część Krakowa - na Krzemionki Zakrzowskie.
Najczęściej można tu spotkać rodziny z małymi dziećmi. Jest dla nich dobrze wyposażony plac zabaw.
Dawniej na terenie parku była ślizgawka. Nie ma już pomników, które dawniej zdobiły park: Jana III Sobieskiego, Adama Mickiewicza i Tadeusza Kościuszki. Wprowadzone zmiany jak np. usunięcie pomników, żywopłotów oraz altan i studni wiele ujęło z pierwotnego piękna parku.
Wiosną w parku zakwitają kolorowe tulipany i drobne fiołki oraz kwiaty ziarnopłonu wiosennego.