Bieszczady to góry, w których się można zakochać. Dla mnie osobiście - po Tatrach Wysokich - to najpiękniejsze góry w Polsce.
Mam zamiar opisać kilka bieszczadzkich wycieczek w najbardziej znane miejsca. Ta dotyczy Połoniny Wetlińskiej.
Wycieczkę rozpoczęliśmy przy sklepie w Wetlinie. Poszliśmy żółtym szlakiem, odbijając od głównej drogi. Początkowo była to droga polna, potem przechodząca w szeroką ścieżkę przez las bukowy.
Dzisiejszy post kieruję szczególnie do czytelników powieści dla dziewcząt Małgorzaty Musierowicz, cyklu powieściowego pt. "Jeżycjada".
Jeżycjada - ponieważ akcja wszystkich powieści rozgrywa się w dzielnicy Poznania, w Jeżycach.
Głównymi bohaterami są członkowie rodziny Borejków: Ignacy, Melania (Mila), Gabrysia, Ida, Natalia (Nutria) i Patrycja. Poznajemy dokładnie wszystkie cztery córki państwa Borejków, również ich koleżanki, kolegów, miłości, przyjaźnie, dalszą rodzinę, a z czasem również dzieci.
Wilanowski pałac i park uważam za jedno z najładniejszych miejsc Warszawy. Wiele lat temu zwiedzałam wnętrza pałacowe, niewiele pamiętam.
Ostatnio, ponieważ była piękna słoneczna pogoda, postawiłam na park. Jest uroczy - z Ogrodem Różanym, Jeziorem Wilanowskim, rzeźbami pośród świeżej zieleni. Warto go było zobaczyć.
Może jednak zacznę od pałacu i jego historii.
Pałac królewski znajduje się w Wilanowie Królewskim, w Warszawie. Został zbudowany w stylu barokowym w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i i jego żony Marii Kazimiery - ukochanej Marysieńki - według projektu Augustyna Locciego. Skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729.
Spacer rozpoczęliśmy przy kościele w Kaszczorku. Jeszcze kilkanaście lat temu była to osobna wieś; obecnie jest częścią Torunia. Kościół Podwyższenia Krzyża św. jest malowniczo położony pod skarpą, w otoczeniu zieleni.
Rzeźba znajdująca się przy wejściu do Łazienek.
Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków pałacowych, pawilonów oraz wolno stojących rzeźb znajdują się tutaj trzy ogrody: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny i Ogród Modernistyczny. Od 2014 roku istnieje również Ogród Chiński.
Poniżej Most i pomnik Jana III Sobieskiego, znajdujący się blisko Pałacu na Wyspie.
Sen z aniołkami
Śpij, kochanie, z aniołkami -
Co dzień wieczorem słyszę od mamy.
Więc je zapraszam do mego łóżka,
Lubię, gdy nucą mi coś do uszka.
Przychodzą srebrne, złote i białe
w lśniących koronkach - aniołki małe.
Siadają przy mnie, szepczą wierszyki,
na skrzypkach grają senne muzyki.
Gdy je poproszę, to srebrną nocą,