Locarno to włoska część Szwajcarii. Ludzie mówią tu po włosku. "Buongiorno" i "Salve" jest na porządku dziennym. Locarno to miasto i gmina w południowej, włoskojęzycznej części Szwajcarii, w kantonie Ticino, siedziba administracyjna okręgu Locarno oraz powiatu Locarno. Leży nad rzeką Maggia oraz jeziorem Lago Maggiore. Położone około 80 km od Mediolanu, około 135 km od Zurychu i około 200 km od Genewy. Jest to najniżej położone miasto Szwajcarii (około 205 m n.p.m.).
Pierwsze wzmianki o Locarno pochodzą z VII wieku. W średniowieczu miasto należało do Mediolanu, a w 1512 roku zostało opanowane przez Szwajcarię. W okresie od 1803 do 1878 roku Locarno było stolicą kantonu Ticino.W Locarno mieszka 16 075 osób. W 2021 roku 34,6% populacji gminy stanowiły osoby urodzone poza Szwajcarią.
Kiedy byłam tam z synem i córką trwał akurat Międzynarodowy Festiwal Filmowy - Locarno International Film Festival. Festiwal odbywa się od 1946 roku. Główną nagrodą dla najlepszego filmu w ramach przeglądu jest Złoty Lampart (Pardo d'oro). Festiwal jest organizowany w sierpniu, w plenerze na Piazza Grande z miejscami dla 8 tys. widzów.
Złotego Lamparta dla najlepszego filmu otrzymały trzy polskie produkcje: w 1971 roku Znaki na drodze w reżyserii Andrzeja J. Piotrowskiego, w 1973 Iluminacja reż. Krzysztofa Zanussiego i w 1986 Jezioro Bodeńskie reż. Janusza Zaorskiego. W 2016 roku nagrodę Srebrnego Lamparta dla najlepszego aktora otrzymał Andrzej Seweryn za rolę w filmie Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego.
Czerwony dywan:
Ruiny zamku:
W Locarno są też trzy zabytkowe kościoły, ale nie natknęłam się na nie w mojej wędrówce po mieście.