piątek, 29 stycznia 2016

Wiersz krótki o zimie: Topniejący śnieg, Delikatnie wirujący

topniejący śnieg
coraz więcej dnia
coraz więcej nas

***

delikatnie wirujący
płatek śniegu
wieczorna zamieć



Haiku o zimie: Nieskończona biel, Puchowa biel

nieskończona biel
żółte brzuszki sikorek
nad zamarzniętym stawem

***

puchowa biel
trzask suchych patyków
wśród ciszy śniegu


Na tym blogu można znaleźć więcej haiku, również o różnych porach roku 🌟🌟🌟




sobota, 23 stycznia 2016

Godła na krakowskich kamienicach

O godłach znajdujących się nad wejściami do starych kamienic Krakowa pisałam już dwukrotnie.
Godła na kamienicach w czasach średniowiecza zastępowały numerację i ułatwiały identyfikację domu. Pierwsze pisemnie poświadczone stosowanie godła pochodzi z 1431 roku. Funkcjonowały one nieprzerwanie aż do 1792 roku, kiedy Kraków dostał się pod panowanie Austrii. Austriacy uporządkowali wiele spraw w Krakowie, wprowadzając między innymi numerację domów.
Przy ulicy św. Jana 30 można podziwiać barwne godło znajdujące się nad portalem kamienicy Pod Pawiem. Jest to płaskorzeźba pawia - godło pochodzące z XVI wieku.

sobota, 16 stycznia 2016

Montreal (Kanada) - część pierwsza

Mój syn spędził w Montrealu kilka dni. Udostępnił mi swoje zdjęcia; o niektórych miejscach trochę mi opowiedział, inne informacje znalazłam w internecie.
Montreal jest drugim co do wielkości miastem Kanady. Położony jest na ogromnej wyspie (51x16 km) pośrodku rzeki św. Wawrzyńca. Ponad 70 procent ludności mówi tutaj po francusku, dzięki czemu Montreal jest zaraz po Paryżu największym francuskojęzycznym miastem na świecie.
A to widok na Montreal z parku Mont Royal ze wzgórza Mont Royal.

sobota, 9 stycznia 2016

Wystawa w Kamienicy Szołayskich w Krakowie: Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau

Niedawno byłam z rodziną na wystawie grafiki francuskiej pt. "Grafika francuska od impresjonizmu do Art Nouveau" w Muzeum Narodowym, w Kamienicy Szołayskich. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów znanego krakowskiego kolekcjonera i konesera sztuki Feliksa Mangghi Jasieńskiego.
Zgromadził ich bardzo dużo, ponad tysiąc. Wystawa prezentuje tylko wybrane grafiki.









Spodobała mi się różnorodność tematyczna prac na tej wystawie.

piątek, 8 stycznia 2016

Wiersz o zimie dla dzieci: Obłoki

Obłoki

Uciekły obłoki za miasto,

bo w mieście im było za ciasno.

Siadły na łąkach i w lasach,

obłok z obłokiem hasa.

Czy to obłoki na łące leżą?

Czy białe gwiazdki się śnieżą?

Ja nie wiem...





Na tym blogu można znaleźć więcej wierszy o wszystkich
porach roku. Zapraszam 🌞🌞🌞

sobota, 2 stycznia 2016

Katedra św. Piotra i Pawła w Poznaniu

Był czas, że na swoim blogu pisałam dużo o kościołach. Ostatnio czuję przesyt; mam dość pisania o kościołach i ich historii. Jeśli chodzi o poznańską katedrę, robię wyjątek, ponieważ tutaj są pochowani pierwsi władcy polscy - Mieszko I i Bolesław Chrobry. Więc jest to miejsce szczególne.
Katedra w Poznaniu, czyli bazylika archikatedralna św. Piotra i św. Pawła jest jednym z najstarszych kościołów na ziemiach polskich, a przy tym najstarszą polską katedrą. Znajduje się na Ostrowie Tumskim. Tutaj zostali pochowani pierwsi władcy Polski, tutaj również najprawdopodobniej przyjął chrzest Mieszko I. Dzisiejsza katedra powstała w XIV-XV wieku - była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Budowę pierwszej świątyni rozpoczął Mieszko I około 968 roku.
Obecna katera została zbudowana w stylu gotyckim. W katedrze dominuje piękne sklepienie gwiaździste. Warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ ten rodzaj nie występuje często w polskich kościołach gotyckich.
 Nazwy tego sklepienia nie znam.
Królewska Kaplica – zwana Złotą – to jeden z najcenniejszych zabytków katedry. Była wielokrotnie przebudowywana. Obecną formę stylu bizantyjskiego otrzymała w XIX wieku. Została urządzona jako Mauzoleum Królewskie pierwszych władców Polski. W ołtarzu znajduje się mozaikowy obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kopia Tycjana. Po prawej stronie znajduje się sarkofag ze szczątkami księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Powyżej obraz Edwarda Brzozowskiego z napisem: Bolesław Chrobry i Otton III u grobu św. Wojciecha. Naprzeciw sarkofagu jest pomnik obydwu władców wykonany ze spiżu przez Chrystiana Raucha. Pośrodku sklepienia postać Boga Ojca, u nasady sklepienia wieniec polskich świętych. Na samym gzymsie znajdują się herby najstarszych rodów polskich oraz herby kapituł polskich nad kapitelami.
Prawdę mówiąc, niewiele szczegółów można było zobaczyć przez kratę; jedynie ogólny widok.
Kaplica św. Stanisława Biskupa i Męczennika zwana jest również królewską. Kaplicę zbudował w XII wieku Przemysł II i przeznaczył na mauzoleum dla swojej żony Rychezy, którą pochowano w tej kaplicy w 1293 roku. Trzy lata później pochowano tu króla Przemysła II. Z okazji 700-lecia koronacji Przemysła II na króla Polski w 1995 roku przeprowadzono generalny remont kaplicy.  Na jednej ze ścian  kaplicy została umieszczona ogromna płyta epitafijna, wykonana według projektu Mariana Koniecznego. Ta monumentalna płaskorzeźba przedstawia Przemysła II króla Polski, w towarzystwie ojca Przemysła I i żony Rychezy.
W katedrze znajduje się dość dużo renesansowych nagrobków. Charakteryzują się one tym, że postaci zmarłych są przedstawione jakby w uśpieniu. Przeważnie znajdują się w pozycji półleżącej z głową wspartą na ręce - tak jakby zapadły w krótką drzemkę i za chwilę miały się obudzić. Właśnie to porównanie śmierci do snu jest typowe dla renesansu.