czwartek, 29 grudnia 2022

Życzenia noworoczne 2023

 Życzę wszystkim w Nowym Roku 2023 samych wspaniałości! Zdrowia, płomiennej pogody ducha, radości z każdego dnia, szerokiego uśmiechu, dobroci od ludzi, obfitości finansowej, miłości i szczęścia! 

Niech się wszystko spełnia!



środa, 21 grudnia 2022

Życzenia Bożonarodzeniowe 2022

  Życzę wszystkim zdrowych, radosnych i błogosławionych  Świąt,

pełnych Pokoju, spokoju i harmonii, przepełnionych Wiarą, Nadzieją i Miłością.

Niech będą światłem pośród ciemnych dni.

Życzę cudownych Świąt Bożego Narodzenia!



sobota, 17 grudnia 2022

Zima w Krakowie

Śnieg padał nieprzerwanie przez trzy doby. Był to śnieg bardzo drobny, ale, jak widać na poniższych zdjęciach uzbierało się go całkiem dużo. Gdy szłam ulicą czułam się jak w filmie o świętach Bożego Narodzenia, czasem jak w baśni.

środa, 14 grudnia 2022

Salon Bożonarodzeniowy

Oficjalna nazwa tej wystawy brzmi: VIII Bożonarodzeniowy Salon Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego. Byłam na wernisażu 8 grudnia 2022. Uczta dla oczu! Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Wystawa ma miejsce w Pałacu Sztuki przy Placu Szczepańskim.

czwartek, 8 grudnia 2022

Wiersz: Obrus

 

Obrus

 

Obrus z delikatnej koronki

w domu mojej babci

Jej pomarszczona twarz

uśmiechała się do mnie łagodnie

czwartek, 1 grudnia 2022

Krakowskie szopki 2022

 Termometr wskazywał minus 3 stopnie C. Było mroźno. Nie zniechęcało to jednak oglądających. Wszyscy robili zdjęcia, jeden drugiemu wchodził w kadr. Ochrona nie pozwalała na zbliżanie się do szopek. Z tego powodu nie mogłam zrobić zdjęć moich ukochanych figurek, postaci, które najbardziej lubię oglądać. To była 80. -  jubileuszowa edycja konkursu szopkarskiego.

piątek, 25 listopada 2022

Rabka-Zdrój w listopadzie

Rabka kojarzy mi się przede wszystkim z górami, Gorcami, Turbaczem, Luboniem Wielkim, ze ścieżkami pełnymi malin, z wakacjami, z latem, z codziennie mijaną Maciejową w drodze na szlaki turystyczne.

To były szczęśliwie spędzane dni. 

Tężnia w Parku Zdrojowym

piątek, 18 listopada 2022

Pałac w Pławniowicach

 I oto druga część mojej wycieczki w okolice Gliwic. Pałac w Pławniowicach zauroczył mnie, zwłaszcza w promieniach słońca prezentował się wspaniale. Budowla utrzymuje się wyłącznie ze środków własnych. Często przychodzą tu pracować wolontariusze, co jest szczególnie pomocne w pracach parkowych. Dzięki gospodarzowi, ks. dr. Krystianowi Worbsowi, dokonano kapitalnego remontu obiektu, który służy także jako miejsce konferencji i koncertów.

piątek, 11 listopada 2022

Malarstwo Heleny Rajskiej

 Ostatnio bywam na wystawach malarstwa w galeriach sztuki. Promują one twórczość młodych, mniej znanych artystów, a także są nastawione na sprzedaż obrazów. Byłam na wystawie Heleny Rajskiej - "Głęboko ukryte" w galerii "W przyziemiu".

piątek, 4 listopada 2022

Palmiarnia w Gliwicach

 Palmiarnia w Gliwicach, a właściwie Miejska Palmiarnia - tak brzmi jej oficjalna nazwa. Byłam na wycieczce zorganizowanej przez Ośrodek Kultury im. Cypriana K. Norwida. To była pierwsza część wycieczki, o drugiej napiszę w następnym poście. Nigdy nie byłam w tak dużej palmiarni.

środa, 26 października 2022

Kwiaty na Wawelu

 Kwiaty na Wawelu, a właściwie kwiaty skażone jesienią. Jednak czy można powiedzieć, że skażone? Raczej dotknięte jesienią.

piątek, 14 października 2022

Witraże na Plantach

 Na krakowskich Plantach można zobaczyć wspaniałości. „Kraków miasto witraży” to plenerowa wystawa na krakowskich Plantach. Osiemnaście latarni znajdujących się w różnych punktach Plant otrzymało niezwykłą oprawę w formie instalacji ilustrujących kompozycje witrażowe. Wystawa to dzieło Pracowni i Muzeum Witrażu. Te dzieła sztuki - witraże - będzie można oglądać do końca tego roku.

piątek, 7 października 2022

Złota polska jesień

 I przyszła. Złota polska jesień. Pojawiła się trochę niespodziewanie. Wrzesień był pochmurny i deszczowy, więc myślałam, że nie nadejdzie. Jednak wszyscy dokoła mówili, że złota polska jesień musi nadejść, że jest jakby porą roku. Bardzo się cieszę, że przyszła, jest ciepło i słonecznie. To bardzo dobry czas na spacery i zażywanie słońca.

Niech trwa jak najdłużej!

środa, 28 września 2022

Festiwal "Zaklęte w dyni"

Wybrałam się na festiwal "Zaklęte w dyni", który miał miejsce w Parku Ratuszowym w Nowej Hucie (Warto dodać, że w tym miejscu planowano budowę ratusza dla Nowej Huty jako odrębnego miasta. Z planów nic nie wyszło. Po długim czasie w miejscu planowanego ratusza założono Park Ratuszowy, którego nazwa przywołuje historię).

sobota, 17 września 2022

Tamara Łempicka - twórczość

 Wybrałam się na wystawę malarstwa Tamary Łempickiej do Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa nosi tytuł "Łempicka". Artystka stworzyła jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny styl, nie do podrobienia, i to widać na obrazach prezentowanych na wystawie.

"Niczego, co robiłam, nigdy nie robiłam tak jak inni. Zawsze robiłam wszystko jakoś inaczej. Chciałam robić to, co chcę" - tak o sobie powiedziała Tamara Łempicka.


piątek, 9 września 2022

Ogród Saski

 Wybrałyśmy ten park, ponieważ był to pierwszy park publiczny w Warszawie. Piękne są inne parki w mieście, ale postanowiłyśmy z córką zobaczyć właśnie ten.

niedziela, 28 sierpnia 2022

Moje roślinne układanki

 Najtrudniej jest zdecydować się na elementy układanki. Przeważnie zależą one od pory roku. Inne są jesienią, inne latem czy wiosną. Myślę oczywiście o elementach roślinnych - związanych z konkretną porą roku. Można też robić układanki z warzyw, wtedy pora roku nie ma takiego znaczenia. Nie robiłam ich jeszcze wiosną, to mogą być ciekawe pomysły. Pewnie się kiedyś na to zdecyduję.


wtorek, 23 sierpnia 2022

Wiersz: Sny

 Sny

Sny są odzwierciedleniem 

mojego życia.

Często jestem podporządkowana 

i uległa.

Czasem jednak dominuję.

Tylko czasem, 

jak w życiu.

środa, 10 sierpnia 2022

Dworek i poezja

Gdyby nie spotkanie poetyckie "Kraków z miłości utkany", nigdy bym nie poznała tego uroczego dworku. Nie bywam w tych stronach Krakowa - w Dębnikach. Nawet nie wiem, czy słyszałam o tym budynku. A jest to dworek godny uwagi, ponieważ należał do rodziny Matejków.


środa, 13 lipca 2022

35. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych - 35. Ulica Festival

 Festiwal Ulica to jeden z pięciu najstarszych festiwali teatrów ulicznych w Europie. W Polsce starszy od krakowskiego festiwalu jest tylko Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. W tym roku przypada jego 39. edycja.

Obejrzałam cztery spektakle.

Teatr Afuma. Spektakl Etsumon (Solidarność), kraj Togo

Tego jeszcze nie było! Po raz pierwszy w historii festiwalu teatr z Afryki! Aktorzy przyjechali z Togo, kraju leżącego w Afryce Zachodniej. Aktorzy są szczudlarzami. Słowo Afuma oznacza nadrzewną paproć, z której wykonywane są szczudła. To był wspaniały popis szczudlarski połączony ze sztuką żonglerki, tworzeniem żywych rzeźb. Najwspanialsze były akrobacje. A wszystko to w takt muzyki granej na afrykańskich bębnach (na  żywo).


poniedziałek, 27 czerwca 2022

Szwajcaria

 Kilka ciekawostek dotyczących Szwajcarii:

Szwajcaria jest nietypowym krajem, ponieważ nie ma oficjalnej stolicy. Siedziba rządu znajduje się w Berno i dlatego to miasto jest uważane za nieoficjalną stolicę tego kraju.

Szwajcaria ma aż cztery języki urzędowe. Są one rozmieszczone nierównomiernie i posiadają wiele dialektów, dlatego dość ciężko jest się tutaj porozumiewać. Jest to język włoski, francuski, niemiecki i romansz.

Poniżej miasto Lugano w kantonie (coś w rodzaju województwa) włoskim:

sobota, 11 czerwca 2022

Wiersz: Kwitnące akacje

Kwitnące akacje

Za wieczornym oknem

stoi w ciszy zapach

To akacje rozochociły się

mlecznie i pachną

Inaczej niż

bez

maciejka

i róża

Pragnę aby ten biały wieczór

pozostał na zawsze 



wtorek, 24 maja 2022

Wiosna w Ogrodzie Botanicznym

 Zdjęcia robiłam późną wiosną, w końcówce maja, a dokładnie dwudziestego trzeciego dnia tego miesiąca. Przechadzałam się nieśpiesznie po ogrodzie. Mijałam wycieczki szkolne, emerytów, zorganizowaną grupę starszych osób na wózkach inwalidzkich, spotykałam też matki z małymi dziećmi. Wszyscy zachwycali się kwiatami, ich zapachem i kolorami. Było raczej pochmurnie, tylko czasem świeciło słońce. W związku z tym zdjęcia nie wyszły mi tak, jak sobie wymarzyłam. Wszyscy przybyli, żeby odpocząć, a przy okazji poznać nazwy mniej popularnych kwiatów - przynajmniej tak wynikało z moich obserwacji. Większość osób odpoczywała przy oczku wodnym i przy fontannie. Szklarnie tego dnia były nieczynne, dlatego nie mogłam sfotografować roślin tam występujących.

Warto dodać, że krakowski Ogród Botaniczny jest najstarszym tego rodzaju ogrodem w Polsce. Jest pełnym piękna zabytkiem.

środa, 11 maja 2022

Wiersz: Trwająca chwila

Trwająca chwila


Trwająca chwila

jest najważniejsza

tu i teraz wszystko się dzieje

moja planeta

zatrzymam tę chwilę

 

wiele doświadczyłam

jednak ta chwila

teraźniejszości planeta

jest ze mną

chwilo trwaj


i znów nowa chwila

chcę ją oswoić i przytulić

ciekawe czym zakwitnie

dobrem czy złem

jak dobrze

chwilo trwaj

chwile złe i dobre

przeplatają się

 

trwaj dobra chwilo

nie opuszczaj mnie




środa, 20 kwietnia 2022

Magnolie na Wawelu 2022

 Wawelskie hanami, kwitnące magnolie to wiosenny cud. W towarzystwie wawelskiego zamku wydają się szczególnie wzniosłe. Bladoróżowe płatki ścielą się na trawie u stóp Kaplicy Zygmuntowskiej. Kwieciste kobierce. Płatki są jak skrzydła bladoróżowych motyli, a może aniołów. Kiedy zakwitają dzieją się czary i magia. Spektakl trwa!

czwartek, 14 kwietnia 2022

Życzenia Wielkanocne 2022

 Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wszystkim ciepłych, pełnych radosnej nadziei

Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a także kolorowych spotkań z budzącą się do życia przyrodą,

Błogosławieństwa Baranka Bożego,

Pokoju na świecie, zdrowia, radości

i wszystkiego, co się tylko komu zamarzy.

Wesołego Alleluja!





niedziela, 3 kwietnia 2022

Wiersz: Fiolet

 Fiolet


fiolet kwitnących krokusów

na halach i połoninach

Fiolet tajemnego Postu

Ukrzyżowany Jezus

W dali bicie dzwonów

Fioletowe misterium





niedziela, 13 marca 2022

Krokusy

W Nowej Hucie kwitnie dużo krokusów, najwięcej można spotkać na Placu Centralnym, który jest sercem tej dzielnicy. Te kwiaty są symbolem wiosny. Kilka lat temu zainaugurowano akcję "Ukwiecony Plac Centralny" i od tego czasu można tam podziwiać krokusy, żonkile i tulipany. Spacerujących osób nie brakuje. Ja najbardziej lubię oglądać kwitnące krokusy, wczesnowiosenne, pełne wdzięku kwiaty. Czas ich kwitnienia zbiega się z okresem Wielkiego Postu. Zarówno krokusy, jak i kolorystyka Wielkiego Postu są fioletowe. To taka ciekawostka. 

Nowa Huta to najbardziej zielona dzielnica Krakowa. Jest tu bardzo dużo trawników, skwerów, a przede wszystkim ogromnych drzew. Doceniają to wszyscy krakowianie i zazdroszczą zielonych nowohuckich alej.




piątek, 4 marca 2022

Wiersz krótki: Przedwiośnie

 Wiersz krótki: Przedwiośnie

***

Przedwiośnie

Ośnieżone łąki

Skulone główki przebiśniegów

ze strachu przed wiosną










wtorek, 15 lutego 2022

Zimowe wakacje w Alpach



Mój syn był po raz pierwszy w Alpach, tych przepięknych górach. Na zimowych wakacjach był razem ze swoją dziewczyną. Mieszkali w miejscowości Zermatt, która leży u stóp Matterhornu. Rozwój turystyczny miejscowości jest ściśle związany z prawdopodobnie najsłynniejszą górą na świecie.
 Ile tam było radości, pięknych krajobrazów i czystego śniegu! Nie zjeżdżał na nartach, ponieważ tego nie potrafi, jednak stromy tor saneczkowy też dostarczył wielu zabawnych wrażeń. Oglądali też wykuty w lodzie pałac. Jedli posiłki na wysokości około 2400 m, a nawet na wysokości 3800 m. Jechali pociągiem ze szklanym dachem, aby można było podziwiać piękne krajobrazy. Wrócili szczęśliwi, że spotkała ich tak wspaniała przygoda.

piątek, 14 stycznia 2022

Muzeum Narodowe w Warszawie - krótki spacer

 Podczas weekendu w Warszawie zdecydowałyśmy się z córką na odwiedzenie jednego z muzeów. Na stronie Muzeum Literatury były niejasne informacje - to muzeum początkowo chciałyśmy odwiedzić. Dlatego nasz wybór padł na Muzeum Narodowe. Jak powiedział mój mąż, jest to muzeum, które przynajmniej raz w życiu należy zwiedzić.