piątek, 23 lutego 2024

Paletki do gry w hanetsuki

 Byłam już kolejny raz na warsztatach w Muzeum Manggha. Tym razem ozdabialiśmy drewniane paletki do japońskiej gry hanetsuki. To coś w rodzaju badmintona, z tym że paletki są drewniane, a rzutki bardzo małe. Zajęcia przygotowały i prowadziły dwie młode panie po ASP. 

Każdy dostał drewnianą paletkę, kolorowe markery, zdobiony papier, sznurek, klej, nożyczki, ołówek, wzory do rysowania.
Tak wyglądała nieozdobiona drewniana paletka:
Dostałyśmy wzory do odrysowania na paletkach. Oczywiście można też było tworzyć według własnego pomysłu. Pełna dowolność.

Na początku każda z pań (były same panie) szkicowała ołówkiem swój wzór, który następnie zamalowywała markerem.



W ten sposób miały powstać elementy kwiatowe, roślinne lub z ptakami, ważką. Po drugiej stronie paletki naklejałyśmy zdobiony wzorami papier:
Oto efekty pracy:









Ten kwiat przypomina chryzantemę:
To rączka paletki ozdobiona białym sznurkiem - aby się wygodniej trzymało paletkę.





To oryginalna japońska paletka do gry w hatsenuki. Jest tak bogato zdobiona, że nie wiem, czy byłaby w stanie odbijać rzutki. Wachlarz ze złotego papieru, gejsza ubrana w strój z tkaniny. Mam wrażenie, że to sztuka dla sztuki - ozdobiona paletka, nieprzeznaczona do gry.
Zdobienia na paletce:

Stół do pracy:


poniedziałek, 12 lutego 2024

Hiroshige 2023

 Byłam w Muzeum Manggha na wystawie Hiroshige 2023. Można tu zauważyć wiele scenek rodzajowych, n.p. kobiety rozmawiające przez okno, kobiety robiące zakupy, tłum ludzi na tokijskiej ulicy. Jest zaskakująco dużo zimowych pejzaży - one są według mnie najpiękniejsze.

Są też sceny batalistyczne, baśniowe ilustracje. Ta różnorodność jest zachwycająca. W tle przewijają się góry lub morze, fale morskie są dokładnie namalowane.
Jest to wystawa poświęcona jednemu z największych artystów – Utagawie Hiroshigemu (1797–1858), twórcy, który zmienił język wizualny sztuki Zachodu w XIX i XX wieku, współtworząc zjawisko japonizmu. W kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego znajduje się blisko dwa tysiące jego drzeworytów. O japońskiej kolekcji Feliksa "Mangghi"  Jasieńskiego pisałam w jednym z poprzednich postów.
Na wystawie zaprezentowano ponad 160 drzeworytów tego wielkiego artysty.

Wystawę „HIROSHIGE 2023” dopełnia przestrzeń ukazująca wpływ artysty na malarstwo krajobrazowe Młodej Polski – Hiroshige i japonizm polski, z obrazami Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego i Juliana Fałata.
















Obrazy Jana Stanisławskiego, młodopolskiego artysty:


Poniżej wspaniały obraz Ferdynanda Ruszczyca "Z brzegów Wilejki". Dla mnie najpiękniejszy.
Obraz Juliana Fałata "Krajobraz  zimowy" inspirowany malarstwem Hiroshige.