Dziś spacer po Krakowie; odwiedzam różne miejsca. Zaczynam od szpitala Teodora Talowskiego, potem ulica Krakowska, Sienna, Mały Rynek, Rynek Główny. Lubię te spacery.
Po prostu spaceruję, czasem zrobię jakieś zdjęcie. Poniższe zdjęcia pochodzą z moich dwóch spacerów.
Wspaniale się prezentuje szpital Bonifratrów - jest okazały, świetny pod względem architektonicznym. Będzie służył krakowianom przez wiele lat. Został zaprojektowany przez słynnego architekta galicyjskiego Teodora Talowskiego. Kojarzy mi się trochę ze stylem neogotyckim.
Kościół Przemienienia Pańskiego to zabytkowy kompleks sakralny, wraz z przylegającym do niego klasztorem pijarów, przy ulicy Pijarskiej 2. Jest to jedyny w Krakowie kościół, w którym zastosowano wiele iluzjonistycznych elementów w stylu barokowym. Warto tu zajrzeć, by zobaczyć te barokowe "sztuczki".
Bogate w różnorodne ozdoby jest wejście do kościoła.
Widok kościoła od strony ul. św. Jana.
Kościół Zwiastowania NMP jest zabytkowym kościołem kapucynów; znajduje się na Piasku, przy ulicy Loretańskiej 11 w Krakowie.
Krakowski klasztor sióstr Norbertanek w Krakowie mieści się w dzielnicy zwanej Salwator przy ulicy Kościuszki.
Jest to piękny budynek, nastrojowy dziedziniec. Obok klasztoru znajduje się ujście rzeki Rudawy do Wisły. Panuje tu spokój, cisza; jest to miejsce mocno oddalone od centrum starego Krakowa.
Klasztor na Salwatorze został ufundowany przez szlachcica Jaksę Gryfitę. Jego imię do dziś nosi pobliska uliczka (łącząca ulicę Emaus i Królowej Jadwigi). Klasztor Norbertanek był w Żukowie.
Już kilka lat nie byłam w Tyńcu, więc z przyjemnością wybrałam się do opactwa benedyktynów.
Często słyszałam bardzo pochlebne komentarze na temat benedyktynów; chodzi o ich gospodarność; odbywa się tu wiele warsztatów; są sprzedawane są produkty benedyktyńskie - zarówno w Tyńcu, jak i w Krakowie. Odbywają się koncerty - dzieje się naprawdę dużo. Mówi się o benedyktynach, że są bardzo dobrymi biznesmenami. Jest w tym wiele prawdy.
Kiedy ostatnim razem byłam w Toruniu, zastanawiałam się, co jeszcze można sfotografować w rodzinnym mieście. Nic mi nie przychodziło do głowy. Myślałam, że może spichrze; jest ich tutaj bardzo dużo, porozrzucanych przy różnych ulicach Starego Miasta. Jednak nie miałam na to ochoty (może następnym razem). Zdecydowałam się na Park Etnograficzny im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej, znajdujący się w ścisłym centrum Torunia. Nie chciałam zwiedzać muzeum, tylko Park Etnograficzny - to wydawało mi się bardziej interesujące.
Byłam niedawno w Toruniu i zastanawiałam się, jakie budynki mogłabym tu sfotografować. Kościoły, rynek, kamienice, pomniki - już fotografowałam. Więc co teraz? Przeglądając wiadomości na temat Torunia, zauważyłam, że jest w tym mieście wiele spichrzów. Mój syn pewnie powiedziałby: Kto by chciał oglądać takie stare spichrze? Już kiedyś dawniej powiedział mi: Kto chciałby oglądać bloga ze starymi kościołami? To oczywiście pół żartem pół serio. Ma trochę racji; ja w jego wieku również nie interesowałam się zabytkami tak szczegółowo.
Najwięcej zabytkowych spichrzów znajduje się w Grudziądzu, niedaleko Torunia; dawno tam nie byłam.