sobota, 24 sierpnia 2013

Zamek Dybowski w Toruniu

Zamek zbudowany przez Władysława Jagiełłę w latach 1424-1428. Z czasem przy zamku powstała Nieszawa - osada konkurująca z krzyżackim Toruniem. W 1431 roku wojsko Torunia i Krzyżaków zdobyło zamek i spaliło osadę Nieszawę; wkrótce Krzyżacy osadzili tu swoją załogę i odnowili zamek. Jednak po czterech latach po Pokoju w Brześciu Kujawskim zamek wrócił do Polski.

środa, 14 sierpnia 2013

Stara zajezdnia tramwajowa przy ul. św. Wawrzyńca w Krakowie

W 1901 roku postanowiono  w Krakowie, że 16-osobowe tramwaje konne są zbyt małe na potrzeby rozwijającego się miasta. Wprowadzono decyzję o tramwajach elektrycznych.
Krakowianie nie są zadowoleni. Pomalowane na czerwono słupy trakcyjne nazywa się szubienicami. Mówi się, że odrutowany Rynek stracił swój urok.
Pismo "Naprzód" ostrzega:
"Gmina będzie musiała najrychlej wybudować nowy szpital i nowy zakład dla umysłowo chorych. Szpital dla uszkodzonych i poranionych przez tramwaj, drugi zaś zakład dla mieszkańców ulic, którymi tramwaj jeździ, i dla tych, co tramwajem jeżdżą, bo ci niechybnie skutkiem dzwonków tramwajowych zwariować muszą".

czwartek, 8 sierpnia 2013

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wybraliśmy się z rodziną do Wieliczki, aby zwiedzić kopalnię soli. Wybraliśmy tradycyjną trasę turystyczną, znaną pewnie większości Polaków. Jest też od niedawna dostępna trasa górnicza, na której można od strony praktycznej poznać górniczy zawód poprzez wykonywanie określonych zadań.

Sól tworzy często piękne, niepowtarzalne kształty, ściany o niespotykanych, artystycznych wzorach.












Wiele ekspozycji pokazuje pracę górnika w dawnych czasach, a także maszyny, które stosowano w kopalni.