środa, 18 września 2024

Ogród w Wilanowie

Nie zwiedzałam pałacu, to już drugi raz. Bardziej urzeka mnie natura. Ogród zawsze zachwyca mnie bogactwem kolorów, kwiatów, zapachów i pięknych posągów. Miało tu miejsce kilka sesji ślubnych, piękne panny młode. Szczególnie w promieniach słońca ogród prezentuje się zachwycająco. Było nas kilkoro osób, każdy na co innego zwracał uwagę.



Ogród w Wilanowie (znany także jako park Wilanowski) jest ogrodem wchodzącym w skład zespołu pałacowo-parkowego w warszawskim Wilanowie, znajdującym się obok pierwotnie podmiejskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego.

Zajmuje powierzchnię 45 ha (razem z Jeziorem Wilanowskim i Kanałem Sobieskiego). Jest to część obszaru podległego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, obejmującego ogółem 89 ha.





Centralna część ogrodu nawiązuje do form renesansowych i barokowych. Posiada charakter ogrodu włoskiego. Dwa poziomy tego ogrodu przedzielone są ceglanym murem i połączone schodkami usytuowanymi na głównej osi pałacu, ozdobionymi kamienną balustradą ozdobioną rzeźbami- alegoriami czterech pór roku oraz czterech etapów miłości: Lęk, Pocałunek, Zobojętnienie i Zwada.


Ogród z czasów Sobieskiego był znacznie mniejszy niż obecnie. Dopiero kolejni właściciele Wilanowa rozszerzyli ten obszar i przekomponowali niektóre jego fragmenty.





Współczesna rzeźba:
W rejonie Stawu Południowego, znajduje się kamienny sarkofag ku czci Stanisława Kostki Potockiego, przeniesiony po II wojnie światowej ze zdewastowanego założenia parkowego Gucin Gaj:










Pałac w Wilanowie:

 

niedziela, 8 września 2024

Warszawska Królikarnia

Królikarnia to bardzo ciekawe miejsce na mapie Warszawy. Dlatego postanowiliśmy je zwiedzić. Nazwa Królikarnia wywodzi się z czasów saskich, kiedy to znajdował się tam zwierzyniec, w którym hodowano króliki dla dworu Augusta II.

Królikarnia to klasycystyczny pałac znajdujący się przy ul. Puławskiej 113a w Warszawie, na skarpie wiślanej. Siedziba Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Pałac Królikarnia został wybudowany wg projektu architekta Dominika Merliniego i należy do zabytkowego zespołu podwarszawskiej rezydencji powstałej w XVIII wieku na terenie zwierzyńca będącego własnością królów.
W parku można podziwiać mnóstwo rzeźb. Mnie najbardziej spodobała się rzeźba "Pocałunek", której zdjęcie znajduje się jako pierwsze w tym poście.




Pałac to jednocześnie siedziba Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Kiedy tam byliśmy była czasowa wystawa rzeźby Aliny Ślesińskiej. Również jej rysunków. Rzeźbiarka urodziła się w 1922 w Poznaniu, zmarła w 1994 w Warszawie. W latach 1948–1949 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni rzeźby Xawerego Dunikowskiego. Od 1950 kontynuowała studia – z przerwami – w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace Ślesińskiej zwróciły na siebie większą uwagę na wystawie w Warszawie w 1957. Efektem tego pokazu było nie tylko uznanie warszawskiej krytyki, ale także zaproszenie ze strony paryskiego Musée d'Art Moderne. Zorganizowana w 1958 w Paryżu indywidualna wystawa rzeźbiarki przyniosła jej rozgłos i zapoczątkowała dekadę sukcesów w kraju i za granicą.

Poniżej głowa Aliny Ślesińskiej wykonana przez Xawerego Dunikowskiego:

Rzeźby Aliny Ślesińskiej były bardzo interesujące, niekonwencjonalne. Oto one:



Rysunki Aliny Ślesińskiej:



Poniżej parkowe rzeźby i detale pałacu, płaskorzeźby itp. :








Bardzo ciekawy był cykl rzeźb Xawerego Dunikowskiego "Głowy wawelskie". 
Można było podziwiać m.in. głowy Stanisława Wyspiańskiego (poniżej)
i Jana Kochanowskiego (poniżej)

Rzeźba Xawerego Dunikowskiego "Dusza odrywająca się od ciała". Mistyczne przeżycie - do tego ta rzeźba inspirowała:




Piękny jest Pałac Królikarnia. Było mnóstwo ludzi. Był to ostatni dzień wakacji.