niedziela, 30 czerwca 2013

Małopolski Piknik Lotniczy

Małopolski Piknik Lotniczy to wielkie święto dla wszystkich miłośników lotnictwa. W tym czasie można usłyszeć odgłosy latających samolotów w niemal całym mieście.
Wspaniałe akrobacje, popisy niemal baletowe, "taneczne" układy w wykonaniu lotników polskich i zagranicznych można obejrzeć nie tylko na samym pikniku, ale również w pobliskich miejscach.
Zamieszczam kilka zdjęć zrobionych podczas tej krakowskiej imprezy.

Poniżej przedstawiony samolot był mistrzem akrobacji - wspaniałych piruetów, obrotów. Piękny popis solowy. Tych popisów było bardzo dużo. Przedstawiłam tylko kilka (niektóre zdjęcia się nie udały).

niedziela, 23 czerwca 2013

Wianki w Krakowie 2013

Już wiele lat nie byłam na krakowskich Wiankach. W tym roku wybraliśmy się, bo pogoda była miła - lekkie ochłodzenie po ogromnych upałach.
Jadąc tam, pomyślałam sobie, że to takie jakby igrzyska dla ludu, jak w starożytnym Rzymie, aby zapewnić mu zadowolenie i rozrywkę. Bo czymże, jak nie igrzyskami są tego rodzaju masowe imprezy.
Na scenie grał i śpiewał zespół Fairy Tale Show.
Wszystko to nad Wisłą, u stóp oświetlonego Wawelu, w zapachu świeżej trawy na wiślanych bulwarach - wspaniała sceneria.
Dziewczyny, kobiety i dzieci we własnoręcznie uplecionych wiankach dodawały uroku imprezie.
Jarmark Świętojański, jego stragany, sklepiki i minikawiarenki z potrawami, polskimi  i zagranicznymi, z np. miodem, grzańcem - tworzył ludową, a zarazem historyczną atmosferę.

Pokaz sztucznych ogni o godzinie 22.30 to główny punkt programu. Specjalnie dla niego się wybraliśmy. Zdjęcia nie oddają jego piękna. Nagły wybuch radości. Klaszczący i wpatrzeni w niebo ludzie. Dla mnie był wspaniały. Dla tych trzydziestu minut eksplodującego światła, piękna i radości warto było przyjść.

czwartek, 20 czerwca 2013

Kopiec Krakusa w Krakowie

Dzień 21 czerwca jest szczególnym dniem dla Kopca Krakusa i Kopca Wandy. O godzinie 4.30 tego dnia można się przekonać o słuszności legendy o słońcu i dwóch kopcach. 
Według legendy właśnie tego dnia stojąc na Kopcu Krakusa, można zobaczyć słońce wschodzące dokładnie nad Kopcem Wandy. Natomiast gdy wieczorem, podczas zachodu słońca, stanie się na Kopcu Wandy, można zobaczyć słońce zachodzące nad Kopcem Krakusa. 
To podanie ma potwierdzać tezę, że te właśnie dwa kopce są celtyckimi znakami solarnymi.

Poniżej dwa zdjęcia Kopca Krakusa, znajdującego się  w krakowskim Podgórzu:
Stowarzyszenie Podgórze wraz z licznymi osobami zainteresowanymi co roku sprawdza słuszność tej legendy o wschodzie słońca na Kopcu Krakusa. Słońce jest witane w tym dniu oklaskami. Każdy uczestnik imprezy otrzymuje co roku okolicznościowy certyfikat.
Widok z Kopca Krakusa na stary Kraków

sobota, 8 czerwca 2013

Wiersz dla dzieci: Chmurne wagary

Chmurne wagary

Leżę w górze na chmurze
i macham nogami


W dole szkoła i tornister
niezapakowany

Takie chmurne wagary

urządzam codziennie

Przyjemnie jest potem

zejść z chmurek na ziemię

Na tym blogu znajdziesz więcej interesujących wierszy dla dzieci. Zapraszam 💙💙💙


Grafika ze strony burning-brushes.pl

środa, 5 czerwca 2013

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK, od ang. Museum of Contemporary Art in Kraków) — miejska instytucja kultury została otwarta 19 maja 2011 roku. Muzeum znajduje się w dawnych halach Fabryki Schindlera. Działalność wystawiennicza MOCAK-u skupia się głównie na sztuce najnowszej, powstałej w okresie dwóch ostatnich dziesięcioleci.
Plik:0415 MOCAK 16-11-2010.jpg
Plik:2727 MOCAK 2011.jpg
Z mojego prywatnego punktu widzenia bardzo interesujące muzeum. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Niektóre dzieła są mniej zrozumiałe dla odbiorcy, inne bardziej  - jak to zwykle bywa w sztuce współczesnej. 
Poniżej wariacje na temat słowa: między.
Są tu wystawy dzieł powiązanych tematycznie, przedstawiające jeden konkretny problem. Tematem aktualnej wystawy był kapitał, pieniądz. Ciekawym dziełem był dla mnie kolaż wykonany z banknotów rosyjskich, ukraińskich. Prezentował się jak piękna, wielobarwna tkanina.
Banknot, a właściwie obraz z czasów polskiego socjalizmu, takie pomieszanie dat i realiów.
Interesująca jest praca fotograficzna pt. Kwiaty. Powstały one w wyniku striptizu, z odpowiednio ułożonych części garderoby, po rozebraniu się.