poniedziałek, 28 marca 2016

Jarmark Wielkanocny w Krakowie

W drugi dzień świąt wybrałam się na Jarmark Wielkanocny na krakowskim rynku. Ludzi było bardzo dużo; słoneczna pogoda sprzyjała spacerom. Można było pooglądać ładne przedmioty, coś kupić i smacznie zjeść.
Amatorów jedzenia było chyba najwięcej.
Stragany były różne: z wyrobami świątecznymi i uniwersalne - dobre na każdą okazję. Można było się zaopatrzyć nawet w kożuchy, drewniane łyżki, ludowe stroje krakowskie.
Zapraszam na krótki spacer.

środa, 23 marca 2016

Życzenia wielkanocne 2016

Życzę wszystkim odwiedzającym mojego bloga
radosnych Świąt Wielkanocnych
w gronie osób bliskich sercu,
wiosennego, pogodnego nastroju
i Wesołego Alleluja!


czwartek, 17 marca 2016

Wisła pod Toruniem

Tak wygląda brzeg Wisły na obrzeżach Torunia. Rosną na nim jedynie wierzby. Zdjęcia robiłam kilka dni temu. Bazie wierzbowe zaledwie trochę widoczne; jeszcze były mało rozwinięte. Wiosnę widać już w wielu miejscach, ale wierzby są jeszcze jakby uśpione.
Na drzewach mnóstwo jemioły.
Wietrzna pogoda powodowała, że chmury bardzo szybko się przesuwały - raz słońce, a za chwilę bardzo pochmurno. Lubię taką wietrzną, a jednocześnie słoneczną pogodę. W  Toruniu taka pogoda występuje często.
W oddali widać niedawno oddany do użytku most im. gen. Elżbiety Zawackiej, który jest chlubą torunian.

środa, 9 marca 2016

Deszczowy Rynek w Krakowie nocą

Dzień był od rana deszczowy, ale miałam nadzieję, że kiedy będę wieczorem w okolicach rynku, deszcz przestanie padać, a ja zrobię nastrojowe zdjęcia nocne.
Niestety deszcz padał cały czas. Robiłam więc zdjęcia w deszczu, chowając się pod dachami Sukiennic i niektórych kamienic. Światła kamienic odbijały się w nawierzchni rynku. Wyglądało to bardzo kolorowo i nastrojowo.
Sfotografowałam również wnętrze Sukiennic, wejście do Pałacu Krzysztofory (Muzeum Historyczne) i ulicę Floriańską.

środa, 2 marca 2016

Pałac Wołodkowiczów i okolice Dworca Głównego w Krakowie

Bardzo lubię Pałac Wołodkowiczów, w którym obecnie znajduje się siedziba oddziału Poczty Polskiej. Mieści się on przy ulicy Lubicz 4, niedaleko dawnego budynku dworca kolejowego Kraków Główny.
W 1884 roku zbudowano go, dla pochodzących z kresów ziemian, Bolesława i Zofii Wołodkowiczów.
Został zaprojektowany przez krakowskich architektów Tadeusza Stryjeńskiego i Władysława Ekielskiego. Pałac przed I wojną światową był w posiadaniu Bogdana Ogińskiego. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w kilku pomieszczeniach mieściło się Muzeum Etnograficzne.