wtorek, 27 maja 2014

Wystawa: Szuflada Szymborskiej (Kamienica Szołayskich w Krakowie)

Wisława Szymborska uważała szufladę za jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości. Sama zaprojektowała komodę składającą się z 36 szuflad, w których przechowywała najrozmaitsze przedmioty kupowane na pchlich targach, stare pocztówki i i bibeloty przywożone jej przez przyjaciół z różnych zakątków świata.
Te włąśnie przedmioty, często śmieszne i kiczowate, można zobaczyć na wystawie. Są tu również jej zdjęcia, książki, a nawet niektóre meble.
Można też zobaczyć kolaże poetki, niektóre z nich, które nazywała wyklejankami.
Wystawa jest pogodna, sympatyczna i powie nam o poetce więcej niż niejedna książka biograficzna.


czwartek, 22 maja 2014

Łąki Nowohuckie

Lubię tu przychodzić. W tym miejscu położonym własciwie w centrum miasta można poczuć prawdziwy zapach ziemi i trawy. Zupełnie jak na wsi, chociaż blisko zgiełku miasta. Idealne miejsce dla spacerowiczów, rowerzystów. Są tu ławeczki, miejsca widokowe, z których można obserwować rośliny i ptaki, a także ścieżka dydaktyczna. 

poniedziałek, 19 maja 2014

Wiersze krótkie o wiośnie: Cień brzozowych liści, Jasne kwiaty jabłoni, Wirujące płatki kaliny, Opadające płatki jabłoni

cień brzozowych liści
drżących na wietrze
wzmaga się niepokój

***

jasne kwiaty jabłoni
białe pieluszki na słońcu
dziecięce gaworzenie

***

wirujące płatki kaliny
tak panny młodej
niepewne

***

opadające płatki jabłoni
biała suknia ślubna
w szafie zapomniana

sobota, 10 maja 2014

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek w Malborku stał się siedzibą, a jednocześnie stolicą państwa krzyżackiego 14 września 1309 roku za sprawą wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Siegfrieda von Feuchtwangena.
Wkrótce okazało się, że aby mógł należycie pełnić swoją funkcję, konieczna jest jego przebudowa.
Przebudowa zamku trwała prawie czterdzieści lat. Przekształciła ona dom konwentualny w silnie umocniony Zamek Wysoki, który otoczono głębokimi fosami i pierścieniem murów obronnych. Zawierał on wiele reprezentacyjnych pomieszczeń, m.in. kościół Najświętszej Marii Panny powiększony o nowe prezbiterium i położoną pod nim kaplicę św. Anny.

czwartek, 8 maja 2014

Wisła w okolicach Dąbia w Krakowie

Na spacerze majowym na Wiśle obok śluzy Dąbie spotkałam około 30 łabędzi. Były tam też młode, ale tak wyrosły, że czasem trudno je było odróżnić od rodziców.
Bardzo ładna okolica. Jak bardzo różna od terenów Wisły w centrum Krakowa.
Okolica wiejska i sielska, miła do spacerowania.

piątek, 2 maja 2014

Dwupoziomowa kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu

Ten kościół mnie zaintrygował, ponieważ dwupoziomowe świątynie w czasach średniowiecza należą do rzadkości. Jest to jedyny tego rodzaju kościół w Polsce.
Dwukondygnacyjna gotycka świątynia została zbudowana na planie krzyża. Dolny kościół jest pod wezwaniem św. Bartłomieja, górny - św. Krzyża. Kościół znajduje się na Ostrowie Tumskim, stanowiącym najstarszą część Wrocławia.
Prezbiterium z końca XIII wieku stanowi najstarszą część kościoła.
Na zdjęciu poniżej widać schody prowadzące do wejścia do górnego kościoła.