Katedra w Poznaniu, czyli bazylika archikatedralna św. Piotra i św. Pawła jest jednym z najstarszych kościołów na ziemiach polskich, a przy tym najstarszą polską katedrą. Znajduje się na Ostrowie Tumskim. Tutaj zostali pochowani pierwsi władcy Polski, tutaj również najprawdopodobniej przyjął chrzest Mieszko I. Dzisiejsza katedra powstała w XIV-XV wieku - była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Budowę pierwszej świątyni rozpoczął Mieszko I około 968 roku.
Nazwy tego sklepienia nie znam.
Królewska Kaplica – zwana Złotą – to jeden z najcenniejszych zabytków katedry. Była wielokrotnie przebudowywana. Obecną formę stylu bizantyjskiego otrzymała w XIX wieku. Została urządzona jako Mauzoleum Królewskie pierwszych władców Polski. W ołtarzu znajduje się mozaikowy obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kopia Tycjana. Po prawej stronie znajduje się sarkofag ze szczątkami księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Powyżej obraz Edwarda Brzozowskiego z napisem: Bolesław Chrobry i Otton III u grobu św. Wojciecha. Naprzeciw sarkofagu jest pomnik obydwu władców wykonany ze spiżu przez Chrystiana Raucha. Pośrodku sklepienia postać Boga Ojca, u nasady sklepienia wieniec polskich świętych. Na samym gzymsie znajdują się herby najstarszych rodów polskich oraz herby kapituł polskich nad kapitelami.
Prawdę mówiąc, niewiele szczegółów można było zobaczyć przez kratę; jedynie ogólny widok.Kaplica św. Stanisława Biskupa i Męczennika zwana jest również królewską. Kaplicę zbudował w XII wieku Przemysł II i przeznaczył na mauzoleum dla swojej żony Rychezy, którą pochowano w tej kaplicy w 1293 roku. Trzy lata później pochowano tu króla Przemysła II. Z okazji 700-lecia koronacji Przemysła II na króla Polski w 1995 roku przeprowadzono generalny remont kaplicy. Na jednej ze ścian kaplicy została umieszczona ogromna płyta epitafijna, wykonana według projektu Mariana Koniecznego. Ta monumentalna płaskorzeźba przedstawia Przemysła II króla Polski, w towarzystwie ojca Przemysła I i żony Rychezy.
W katedrze znajduje się dość dużo renesansowych nagrobków. Charakteryzują się one tym, że postaci zmarłych są przedstawione jakby w uśpieniu. Przeważnie znajdują się w pozycji półleżącej z głową wspartą na ręce - tak jakby zapadły w krótką drzemkę i za chwilę miały się obudzić. Właśnie to porównanie śmierci do snu jest typowe dla renesansu.
Ja w ostatnim czasie byłam w Katedrze Gnieźnieńskiej, też zrobiła na mnie duże wrażenie, pozdrawiam Haniu i spełnienie wszystkich życzeń :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za życzenia :)
UsuńKatedra gnieźnieńska robi wrażenie; byłam kilka lat temu :)
Piękna jest ta katedra. Królewska kaplica robi ogromne wrażenie.
OdpowiedzUsuńPrzesyłam noworoczne pozdrowienia.
Złota Kaplica to najcenniejsze miejsce :)
UsuńWszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!
Przepiękna katedra! Bardzo klimatyczna. Sklepienia rzeczywiście świetne.
OdpowiedzUsuńBuziaki!:))
Lubię gwiaździste sklepienia :)
UsuńSerdecznie pozdrawiam :)
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńPiękna jest ta katedra, byłam nią zachwycona. No i po jej zobaczeniu można przejść przez czerwony mostek i zjeść pyszny sernik w La'Ruina:)
OdpowiedzUsuńNie pamiętam czerwonego mostku; może szłam inną drogą :)
UsuńSzczęścia w Nowym Roku!!!
OdpowiedzUsuńWszystkiego najlepszego!
UsuńPoznań... wow, bardzo dawno temu gościłam w tym mieście... Powinnam chyba się wybrać i odświeżyć wspomnienia :)
OdpowiedzUsuńSerdeczności Haniu :) Samych najpiękniejszych dni w Nowym Roku życzę :)
Dziękuję :) Wspaniałego Nowego Roku!
UsuńPoznań to moje ukochane miasto a Katedra jest przepiękna.Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2016 samych radosnych i słonecznych dni,pogody ducha oraz zdrówka.Pozdrawiam bardzo cieplutko.
OdpowiedzUsuńKatedra jest piękna. Serdecznie dziękuję i życzę najwspanialszych dni w Nowym Roku :)
UsuńJestem zachwycona poznańską katedrą. Jest bardzo piękna.
OdpowiedzUsuńMasz już dość pisania o kościołach i ich historii? Masz przesyt?
Zauważyłam, że nie jest to łatwy temat blogowy.
Takie posty są rzadziej czytane i komentowane.
Czy nie jest to dziwne? w kraju, gdzie katolicyzm jest religią dominującą?
Pozdrawiam serdecznie:)*
Ten temat chyba nie cieszy się dużą popularnością. Każdy raczej woli pałace, zamki itp. - tak mi się wydaje :) Pozdrawiam serdecznie :)
UsuńZnów przemówi przeze mnie szowinizm dzielnicowy - ale nie oszukujmy się - ci cali Piastowie biegali jeszcze po lasach i składali ofiary wystruganym idolom, gdy tu na południu byliśmy już ochrzczeni i ucywilizowani.
OdpowiedzUsuńA katedra istotnie - robi wrażenie, zawsze
Nie spodziewałam się, że masz złe zdanie o Piastach ;)
Usuńhttp://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/12/16/mafijne-poczatki-polski-czy-pierwsi-piastowie-byli-zwyczajnymi-gangsterami/
UsuńPrzyjmując nawet mało obiektywny, czasami wręcz tendencyjny ton wielu tekstów na tej stronie (oraz ewidentne wpadki merytoryczne), to i tak linkowany tekst daje co nieco do myślenia.
Zresztą nie to mam do Piastów co zrobili - bo to była reguła, a inni władcy europejscy wcale nie byli lepsi, mi po prostu chodzi o to ze zamiast Piastów dynastią założycielską powinni być Toporczykowie ewentualnie wielkomorawscy potomkowie Mojmira.
No ale trudno, historia tak się potoczyła jak się potoczyła - gdyby mi Bóg dał talent literacki to pewnie napisał bym jakąś powieść "alternatywną" ;-)
Mówisz, że masz przesyt? Szkoda bo fajnie opisujesz świątynie:) W każdym razie wracaj do tego tematu szybciutko. Katedra bardzo ładna. A sklepienia gwiaździste są chyba najładniejsze ze wszystkich nam znanych:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiamy
Lubię też sklepienia palmowe i kryształowe :)
UsuńPozdrawiam :)
Piękna katedra i zdjęcia! Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku!
OdpowiedzUsuńDziękuję i życzę wszystkiego najlepszego :)
Usuń