sobota, 1 sierpnia 2015

Łazienki Królewskie w Warszawie

Rzeźba znajdująca się przy wejściu do Łazienek.
Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków pałacowych, pawilonów oraz wolno stojących rzeźb znajdują się tutaj trzy ogrody: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny i Ogród Modernistyczny. Od 2014 roku istnieje również Ogród Chiński.
Poniżej Most i pomnik Jana III Sobieskiego, znajdujący się blisko Pałacu na Wyspie.
W latach 80. XVII wieku ówczesny właściciel tego terenu, marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski, zbudował dwa pawilony: Ermitaż oraz bogato dekorowany pawilon Łaźni. Obydwa zostały zaprojektowane przez Tylmana z Gameren.
W 1764 roku posiadłość została zakupiona przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nowo powstałe założenie pałacowo-ogrodowe zostało zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha. Król przebywał w Łazienkach latem: od końca maja do września. Od czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego Łazienki były dostępne dla publiczności.
Pałac na Wyspie wspaniale się prezentuje o każdej porze roku.
W 1817 roku Łazienki zostały sprzedane przez spadkobierców Stanisława Augusta Poniatowskiego carowi Aleksandrowi I. W 1818 wydzielono z nich północno-zachodnią część ogrodu z przeznaczeniem na Ogród Botaniczny.
Piękną ozdobą parku są rzeźby, usytuowane wokół pałacu. Są to postacie damskie i męskie, mitologiczne. Ich wspaniałe sylwetki, pełne dostojeństwa, przyciągają wzrok.
Pawie spacerują koło pałacu. Są oswojone, bo ludzie chętnie je dokarmiają. A one mają swoje ulubione miejsca - na rzeźbach, między kolumnami itp. Tworzą specyficzny nastrój. Te w niebieskim kolorze pięknie się komponują z szarym kolorem rzeźb.
Ogród Chiński jest zupełnie inny w charakterze. Moim zdaniem trochę nie pasują do całości budynki się w nim znajdujące. Lampy, czerwony kolor - rzecz gustu. Ale na pewno są ciekawym urozmaiceniem.
Kiedy tu byłam w czerwcu, kwitło bardzo dużo jaśminu. Jego piękny zapach można było poczuć w całym parku.
Wiewiórki są nieodłączną częścią tego parku. Można je spotkać w wielu miejscach. Są niemal oswojone. Chętnie zbliżają się do ludzi, oczekując od nich jedzenia.
Z parku dobrze widać Belweder.
Biały Domek, czyli pawilon ogrodowy przy Promenadzie Królewskiej, jest pierwszą budowlą na terenie Łazienek Królewskich wzniesioną od podstaw przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Świątynia Sybilli (zwana inaczej świątynią Diany) została wzniesiona w Łazienkach Królewskich w Warszawie około 1820 roku. Jest wzorowana na starożytnych budynkach greckich. Strzegą jej żeliwne lwy.
Po I wojnie światowej park i pałac stały się dostępne dla publiczności, choć Łazienki Królewskie służyły za reprezentacyjną rezydencję. W 1926 roku w jego zachodniej części powstał pomnik Fryderyka Chopina. W czasie II wojny światowej park oraz budynki zdewastowano, Pałac na Wodzie spłonął i miał być wysadzony, do czego jednak ostatecznie nie doszło. Zdewastowany park był kilka lat po wojnie niedostępny, prowadzono prace rewaloryzacyjne. Publiczności udostępniono go w latach 50. Przy pomniku Chopina odbywają się w niedziele koncerty muzyki chopinowskiej.
Uważam, że Łazienki są  jednym z  najładniejszych miejsc Warszawy.

18 komentarzy:

 1. Rzeźby i pawie to ciekawa kompozycja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, szczególnie kolory współgrają :)

   Usuń
 2. Bardzo ładna fotorelacja. Jakoś tak wyszło, że nigdy w Łazienkach nie byłem. Podoba mi się to zdjęcie z zakochanymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdjęcie również darzę sympatią.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Piękne są Łazienki. Jak byliśmy ostatnio w Warszawie z mężem, to właśnie Łazienki odwiedziliśmy między innymi i zrobiłam milion zdjęć wiewiórkom:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiewiórek jest bardzo dużo i można je fotografować na różne sposoby; fajna zabawa :D

   Usuń
 4. Przepiękna relacja z Łazienek. Wspaniałe zdjęcia.
  Zastanawiam się kiedy odświeżę swoje wspomnienia.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Jak temat wdzięczny, to i zdjęcia ładniej wychodzą :)

   Usuń
 5. Warszawy jakoś nie lubię, no już tak mam, ale to miejsce jest faktycznie bardzo ładne. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam nic przeciwko Warszawie. W okolicach Warszawy i w samej Warszawie mieszka część mojej dalszej rodziny. Częściowo "stąd mój ród" :)

   Usuń
 6. ciekawe czy przy pomniku Chopina organizowane są jeszcze fortepianowe koncerty plenerowe? Interesująca i bogata w szczegóły relacja ...pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem są w niedziele dwa razy - o godzinie 12 i 16.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Kolejny dowód na to że Staś winien być ministrem kultury ale nie królem...
  Ładne kadry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To powszechna opinia.
   Dziękuję :)

   Usuń
  2. Nie taka znów powszechna, albo powszechna głównie poród Krakusów i w ich okolicach ;-).

   Mieliśmy ochot w Berlinie zaglądnąć sobie do ichniejszego japońskiego ogrodu, ale już tak bolały nas nogi że nawet te pięć minut marszu wydawało się katorga i daliśmy sobie spokój.

   Córeczka czy młodsza siostra? - ładnie pozuje.

   Usuń