sobota, 7 marca 2015

Opole

Niektórzy twierdzą, że Opole i ten region po wojnie wreszcie wróciły do Polski. Inni uważają, że Opole nigdy nie było polskim miastem. Jeszcze inni twierdzą, że Opole i i ta część naszego kraju czasami bywała w rękach polskich.
Niezależnie od tego można tu znaleźć wiele polskich, a właściwie piastowskich śladów.
Jednym z nich jest Wieża Piastowska. Wybudowana w stylu gotyckim, jest symbolem Opola. Zaliczana do jednego z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Jest jedyną pozostałością po Zamku Piastowskim, który choć przetrwał tak wiele wieków, został zburzony w latach 1928-1930.
Ratusz został zbudowany na początku XIX wieku. Ostatnią przebudowę przeprowadzono w latach 1934-36. Wyburzono wtedy przyległe domy kupieckie, co spowodowało zawalenie się wieży w 1934 roku. Została odbudowana wg projektu architekta Albrechta. Przypomina florencki Palazzo Vecchio. Codziennie o godz. 12 z wieży ratusza rozbrzmiewa opolski hejnał.
Jedna z uliczek przy Rynku:
Najważniejszym kościołem Opola jest Katedra św. Krzyża. Jej początki sięgają 1024 roku, kiedy biskup wrocławski Klemens podarował kościołowi w Opolu relikwie świętego Krzyża. Katedra ma najwyższe wieże w Opolu (73 m). W Kaplicy Piastowskiej jest pochowany ostatni z dynastii Piastów Opolskich Jan Dobry. Znajduje się tu również otaczany kultem obraz MB Opolskiej (dawniej Piekarskiej).
Wzrastający w XVIII wieku kult Jana z Pomuka, żyjącego w XIV wieku praskiego księdza - spowiednika królewskiego, który za niewyjawienie tajemnicy spowiedzi poniósł śmierć męczeńską przez zrzucenie z mostu do rzeki, wyraził się stawianiem w Czechach i na Śląsku licznych figur tego świętego. Został kanonizowany w 1729 roku. Figury Jana Nepomucena popularnie nazywane są nepomukami. W Opolu znajdują się trzy figury tego Świętego. Jedna z nich jest przed wejściem do klasztoru Franciszkanów.
Teatr 13 Rzędów, utworzony w opolskim klubie związków twórczych w 1958 przez aktorów Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, w latach 1959-65 roku był prowadzony przez Ludwika Flaszena i Jerzego Grotowskiego. Później pod nazwą Teatr Laboratorium został przeniesiony do Wrocławia. Miał swoją siedzibę przy Rynku 4.
Gotycki kościół franciszkanów p.w. Św. Trójcy liczy ponad 600 lat. W Kaplicy św. Anny z 1309 roku znajdują się sarkofagi Piastów opolsko-raciborskich. Pod głównym ołtarzem jest krypta, w której spoczywają książęta opolsko-raciborscy i ich małżonki (8 mężczyzn, 5 kobiet).
Drzewo genealogiczne Piastów Opolskich przy sarkofagach:
Malowniczo prezentuje się secesyjny, zielony mostek z końca XIX wieku na Młynówce. Dawniej nazywano go Mostem Groszowym, ponieważ za jego przejście pobierane było myto. Łączy stare miasto z wyspą Pasieką.
Kościół na Górce - p.w. MB Bolesnej i św. Wojciecha - znajduje się na najwyższym wzniesieniu Opola; stąd nazwa Na Górce. Tutaj św. Wojciech chrzcił opolan. Został wzniesiony przez dominikanów w końcu XV wieku.
Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki prezentuje kilkadziesiąt sławnych polskich wykonawców. Co roku z okazji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej są uroczyście odsłaniane nowe gwiazdy. Aleja znajduje się na rynku.
Ciekawy architektonicznie jest zabytkowy budynek dworca głównego PKP z XIX wieku ze wspaniałą akustyką, peronami zbudowanymi na lukach i konstrukcjami zadaszeń w stylu korynckich kolumn.

Zabytkowa lokomotywa przed budynkiem dworca.
Pomnik Karola Musioła, pomysłodawcy Festiwalu Piosenki.
Mieszane uczucia budzi masywny pomnik dedykowany bojownikom o polskość Śląska Opolskiego.
Artysta Florian Jesionowski zaprojektował w latach 50. jak na tamte lata nowoczesną fontannę - mozaikę. Miała przedstawiać tańczącego motyla.
Na koniec ciekawostka: rzeźba- wstęga Mobiusa, ciekawa pod względem matematycznym powierzchnia.
Ciekawa jest również Miejska Biblioteka Publiczna, na której budynku widnieje wiersz Edwarda Stachury – „Opadły mgły, wstaje nowy dzień”, w języku polskim i angielskim.
Nie pokazałam jeszcze wszystkich interesujących miejsc. Jest ich dużo więcej
Napiszę wkrótce o Kamienicy Czynszowej i może o innych wartych pokazania miejscach w Opolu.

27 komentarzy:

 1. Piękny spacer po Opolu, Karolowi Musiałowi sprezentowałabym dużo większy pomnik. Umyka mi program piosenki w Opolu, ale czuję, że to już nie tamte czasy.
  Secesyjny mostek, jakże malowniczy, uwielbiam takie widoki!
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za wycieczkę:) Wyobraź sobie, że ja jeszcze nie byłam w Opolu.

  Pozdrowienia!:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam również pierwszy raz.
   Pozdrowienia :)

   Usuń
 3. Odżyły wspomnienia.W latach osiemdziesiątych byłam studentką WSP,ale teraz mieszkam 500 km od Opola i nieczęsto odwiedzam ulubione miasto.Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś znajdziesz czas, żeby tam pojechać... :)

   Usuń
 4. Milo wspominam Opole z czasow studiow :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc dobrze znasz to miasto. Jest ładne i zadbane :)

   Usuń
 5. Piękne miasto. Ze wstydem przyznaję, że przejeżdżałam kilka razy i nigdy nie znalazłam czasu by się zatrzymać.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zobaczyć chociaż kilka miejsc :)

   Usuń
 6. Byłam niedawno:) Bardzo mnie się podobało i mam ochotę jeszcze raz tam wrócić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również z chęcią bym pojechała :)

   Usuń
 7. Nie byłam nigdy w Opolu, ale po Twoim wpisie muszę... Wiersz Stachury na bibliotece? Wow. Już to miasto lubię!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie pożałujesz i zobaczysz wiele pięknych miejsc :)

   Usuń
 8. Bez wątpienia Piastowie śląscy to .. piastowie, nawet jeśli swoje księstewka przyłączyli do Rzeszy. Patrząc z takiej perspektywy to Opole i Opolszczyzna są ziemiami polskimi, które bywały w rękach Niemieckich.

  Doskonały wybór gwiazd! Gdybym był na Twoim miejscy wybrał by dokładnie te dwa nazwiska.

  Opole piękne jest, bez dwóch zdań!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te dwa nazwiska są bardzo ważne, ale znalazłoby się takich osób dużo więcej :)

   Usuń
 9. Nigdy nie byłam w Opolu. Bardzo ładne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne zdjęcia! Ratusz genialny:) Można się dowiedzieć dzięki Tobie wielu ciekawych rzeczy o tym mieście.
  Pozdrawiamy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Ja pokazuję najbardziej znane miejsca. Tych mniej znanych jest na pewno dużo więcej. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 11. W Opolu akurat byłem, nawet stałem na deskach amfiteatru. Piękne miasto. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulacje!Ciekawe z jakiej okazji... :)

   Usuń
 12. Haniu, Opola nie znam, tym bardziej przeczytałam i obejrzałam wszystko co pokazałaś. Zajrzę na cd.pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Praktycznie nie znam tego maista, tyle co z telewizji, ale ładną pogode miałas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pogoda była piękna i miasto też :)

   Usuń