środa, 25 marca 2015

Kamienica Czynszowa w Opolu

Jest w Opolu Muzeum Śląska Opolskiego - miejsce, które warto zobaczyć. Muzeum posiada swoją Filię w starej, ponadstuletniej kamienicy czynszowej, która kiedyś należała do piekarza - pana Nowaka. Wiódł on sobie życie dostatnie i spokojne w Opolu, przy ulicy św. Wojciecha 9 (dawniej Adalbertstrasse). Wykupił parcelę, obok swojej piekarni i postawił na niej kamienicę pod wynajem.
Była to tzw. czynszówka przeznaczona początkowo dla średniej klasy opolskiego mieszczaństwa. Dopiero w miarę upływu lat zaczęła podlegać pauperyzacji. To sprawiło, że nie została zmodernizowana i dziś, po remoncie, można na nowo podziwiać rozwiązania, jakie wprowadził projektant tego domu około 1890 roku. Na wąskiej działce zaprojektował on dwupiętrową kamienicę z poddaszem, w której znalazło się sześć małych, dwuizbowych mieszkań o powierzchni ok.35 m kwadratowych (po dwa mieszkania na każdej kondygnacji; w 1926 r. zrobiono na poddaszu dodatkowe mieszkanie).
Muzeum pokazuje pięć mieszkań. Każde mieszkanie składa się z ciemnej kuchni (bez okna) i jednego pokoju. Mieszkania znajdujące się w tym muzeum przedstawiają wystrój charakterystyczny dla danego okresu. Każde mieszkanie prezentuje inny okres i w związku z tym inny styl i rodzaj umeblowania.
Poniżej mieszkanie najstarsze, eklektyczne z około 1890 roku.
A to kuchnia.
Wszystkie zgromadzone tutaj ( i te wciąż przybywające) przedmioty pochodzą z wyposażenia opolskich domów i są głównie darami opolan. 
Pokój secesyjny z około 1910 roku.
I fragment kuchni.
Mieszkania prezentują życie przeciętnych na tamte czasy ludzi - nie arystokracji, szlachty czy przemysłowców. I podglądanie życia tych ludzi dzięki temu staje się ciekawe. Bo przecież raczej nie ma możliwości obejrzenia mieszkań tej klasy społecznej.
A to mieszkanie z lat 20-30 XX wieku, czyli przedwojenne.
Mieszkanie z lat 40-50 XX wieku w stylu art deco.
To muzeum uważam za jedno z najciekawszych miejsc Opola. Na pewno trzeba je zobaczyć, kiedy się tu przyjedzie. Jest tu mnóstwo ciekawostek. W każdej kuchni i każdym pokoju jest wiele ciekawych przedmiotów; każdy z nich ma własną historię. Polecam.

10 komentarzy:

 1. To miejsce to perełka! Całkiem niedawno miałam okazję tam być:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia podziwiające.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie muzeum, to trochę taka podróż w czasie. Lubię tego typu miejsca, bo pozwalają rozwinąć skrzydła wyobraźni. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały klimat! A ja dopiero u siebie napisałam o pewnej Kasi z Opola:)))
  W każdym razie w takiej kamienicy można sobie pomarzyć i przenieść się w czasie. Dzięki za zdjęcia!

  Pozdrowienia:))

  OdpowiedzUsuń
 5. We Fromborku także jest muzeum oparte głównie na darach, ale zdecydowanie inne przedmioty tam królują.
  Ciekawe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Haniu podziwiam Twoją wiedzę, odwiedzasz interesujące miejsca, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Skąd Ty Haniu bierzesz te wszystkie perełki? To niezwykłe muzeum, chętnie bym go zwiedziła. Może kiedyś będzie mi po drodze.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. ciekawe miejsce!hmm ile razy tam odwiedziłam . hm nie miałam pojęcia, że jest w Opolu. Może kiedy tam odwiedzam. Pozdro
  Oj długo mnie nie było tu , postaram się wiecęj TU zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Można powiedzieć... waw To sa miejsca z duszą po ludziach, którzy nie żyjąc dalej żyją... ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam takie miejsca. Czas zatrzymał się tutaj. świetny post.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń