sobota, 13 września 2014

Wiersz ortograficzny z ż i rz (wyjątek w pisowni): Wykształcone pszczoły

Na wstępie napiszę parę słów o zasadach ortografii.
Po spółgłoskach jak np. w, k, b, p, t, m itp. pisze się zawsze rz. Występuje to w takich słowach jak np. przysłowie, krzywo, wrzątek, przygoda, trzepak, krzak, trzcina, brzask, grzałka, przyjść.
Od tej zasady są jednak wyjątki.
W niektórych słowach po tych spółgłoskach zamiast rz pisze się sz, np.: pszczoła, pszczelarz, kształt, kszyk (ptak), bukszpan, pszenica, wykształcenie, w nazwach miejscowości: Pszczyna, Oksza. Również w formach przymiotnika stopnia wyższego i najwyższego: lepszy, większy, krótszy, najprostszy itp.
Oto krótki wiersz z niektórymi wyjątkami.

Wykształcone pszczoły

Mądre pszczoły z Pszczyny

za radą pszczelarza
bardzo pilnie się kształcą
w pszczelej szkole w Okszy.

Na lekcjach się uczą,

co ulepszyć w ulu,
aby miód był zdrowszy,
smaczniejszy i słodszy.


Ten wiersz można oczywiście potraktować jako dyktando ortograficzne 💛💛💛
Zapraszam do przeczytania innych wierszy ortograficznych z ż i rz, z ó i u oraz h i ch we wcześniejszych postach.
7 komentarzy:

 1. No coż, pisownia polska łatwą nie jest :) Jednak przyznam, że luki w tej mierze drażnią mnie ogromnie. Zwłaszcza bardzo młodzi ludzie ludzie niebywale folgują sobie w tej dziedzinie.
  Czasami zastanawiajac się nad pisownią niektorych słów tak się zapętlę, że pozostaje mi jedynie skorzystac ze slownika ortograficznego :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest łatwa polska pisownia. Dzieci i młodzież, którzy mało czytają, mogą mieć problemy z zapamiętaniem. Najłatwiej się przyswaja ortografię poprzez czytanie. Takie jest moje doświadczenie :)

   Usuń
  2. Oczywiście są osoby, które mają dysleksję i ortografii się nie nauczą, nawet gdy dużo czytają. Jestem tolerancyjna. Sama nie potrafię zrobić wielu rzeczy, po prostu nie umiem. Na przykład nie znam dobrze języków obcych. Chętnie zamieniłabym moją znajomość ortografii na znajomość języków obcych. Żyłoby mi się wtedy dużo łatwiej.

   Usuń
  3. Na szczęście reszta moich domowników zna np. język angielski bardzo dobrze, więc zawsze mi pomogą, gdy tego potrzebuję. Przecież nie może być błędów na blogu, zwłaszcza gdy ktoś czyta moje komentarze w języku angielskim.

   Usuń
 2. Nie ma wyjątków. Za dużo postów w tym miesiącu.
  Muszę pomyśleć też o innych miesiącach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdybym wiedziała, że tak wiele pracy trzeba włożyć w prowadzenie bloga,
  statystyki itp. - chyba bym się tego nie podjęła :)

  OdpowiedzUsuń