czwartek, 24 stycznia 2013

Wiersz dla dzieci: Płyniemy na obłoku

Płyniemy na obłoku
Za góry za lasy
Mama tata
I ja

Nie dzwoni ranny budzik

Mama wciąż się śmieje
Tata na organkach
Gra

Płyniemy w błękicie

Nasz biały stateczek
Odpłynął gdzieś
W dal

Tęczowe kocyki

Na plaży słonecznej
W dole domu
Dach





Na tym blogu znajdziesz więcej interesujących wierszy dla dzieci. Zapraszam 💙💙💙

sobota, 12 stycznia 2013

Wiersz dla dzieci: Uśmiechy

Uśmiechy

Zakwitły nowe uśmiechy

Pachnące
Świąteczne
Kolorowe

Zakwitły w mamy oczach

Spadają 
Na dywan
Na podłogę

I na moje łóżeczko

Codziennie
Przytulam
Do nich głowę



Na tym blogu znajdziesz więcej interesujących wierszy dla dzieci. Zapraszam 💙💙💙

Grafika ze strony ekartki.net.pl

sobota, 5 stycznia 2013

Skarbiec wiernych wasali. Dramat 47 roninów: Wystawa drzeworytów w muzeum Manggha w Krakowie

Dramat 47 roninów zaczął się wiosną 1701 roku; wtedy to pan feudalny Asano Nagamori zranił na dworze mistrza ceremonii Kirę Yoshinakę. Został z tego powodu skazany na śmierć, a jego wasale stali się roninami. 47 z nich zawiązało spisek przeciwko wrogowi swego pana. Zaatakowali jego domostwo, zabili go; jego głowę znieśli na grób swego pana Asana. Sąd skazał ich na popełnienie zbiorowego samobójstwa, zwanego seppuku.
Ten temat był inspiracją dla wielu japońskich artystów.
"Chushingura", czyli "Skarbiec wiernych wasali", to dramat z repertuaru teatru  bunraku i kabuki, wzorowany na historii tychże roninów. Dwuaktowa sztuka jest opowieścią o wierności, zdradzie, miłości i honorze samurajskim.
Punktem wyjścia dla zorganizowania tej wystawy był zbiór 170 drzeworytów na temat roninów, przechowywanych w Muzeum Manggha.

środa, 2 stycznia 2013

Andy Warhol. Konteksty: Wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

Warto się wybrać na tę wystawę, żeby otrzeć się o tak zwany wielki świat.

"(...) zanim przekształcił swoje imię i nazwisko, nazywał się Andrew Warhola. Jego rodzice, Andrij i Uliija, przybyli na fali emigracji początku XX wieku do Stanów Zjednoczonych z małej słowackiej miejscowości Mikova, w poszukiwaniu lepszego bytu dla siebie i swoich dzieci. Andy Warhol wychowywał się w Pittsburghu, mieście, gdzie osiedliła się zdecydowana większość Łemków, grupy etnicznej wywodzącej się Europy Środkowej, do której przynależeli rodzice Warhola.

Przyszły król pop-artu od najmłodszych lat zdradzał duży talent plastyczny, który rozwijał na kursach rysunku. (...) W młodości Warhol studiował projektowanie użytkowe na Carnegie Mellon University w Pittsburghu. Bardzo ważną osobą w życiu artysty była mama, która przez długie lata wspierała go, aktywnie włączając się w twórczość plastyczną syna - bywało, że kończyła jego rysunki, dodawała podpisy do ilustracji, a nawet wydała wraz z nim książkę "25 Cats Name Sam and one Blue Pussy".

(...) Multiplikacja, czyli powielanie tych samych motywów, to jeden z ulubionych zabiegów artystycznych Warhola. 4, 6, 8 lub więcej wizerunków różniących się od siebie jedynie kolorystyką to znak rozpoznawczy artysty, który "produkował sztukę". Powtórzenie w tym wypadku nie oznacza znużenia - wręcz przeciwnie układa się jak ornament, który poprzez zwielokrotnienie wzmacnia siłę oddziaływania poszczególnego motywu".

Powyższe fragmenty pochodzą z ulotki wydanej z okazji wystawy.