niedziela, 13 maja 2012

Kopiec im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie

Jest najmłodszym i jednocześnie największym z pięciu krakowskich kopców.
Ulubione miejsce moich spacerów z dziećmi i spacerów osób udających się do Lasku Wolskiego. U jego podnóża można przyjemnie spędzić czas na ławce, na placu zabaw lub na trawie.
Jest tu zawsze sporo ludzi relaksujących się w ciszy wiosennej lub letniej na ławkach lub nawet na kocach.

Stanowi zaciszne i spokojne miejsce, idealne dla wypoczynku.
Kopiec ma 36 metrów wysokości. Wznosi się na wzgórzu Sowiniec, znajdującym się 383 m n.p.m.  


Kopiec Józefa Piłsudskiego znany jest również pod innymi nazwami; są to: Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności, Sowiniec, Mogiła Mogił) – najwyższy z pięciu istniejących w Krakowie kopców, usypany na szczycie Sowińca (najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca) znajdującego się w Lesie Wolskim, w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy Zwierzyniec. Jest to największy kopiec w Polsce.

W czasie słonecznej pogody widać stąd Tatry, Gorce, Babią Górę i wiele innych pasm górskich.

Zamieszczam fragment tablicy informacyjnej na temat kopca, na której zawarte są najważniejsze informacje. Można spokojnie przeczytać fragmenty; litery są wystarczająco duże. 
Poniżej ta sama tablica w całości.

Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego postanowiono kopiec nazwać jego imieniem. Sypanie zakończono 9 lipca 1937 roku. W kopcu złożono ziemię z wszystkich pól bitewnych I wojny światowej, na których walczyli Polacy, w tym ze szczytu Krzemieniuchy. W 1941 roku generalny gubernator Hans Frank wydał rozkaz zniwelowania kopca, który nie został wykonany.

Po II wojnie światowej władze starały się, aby kopiec wymazać z pejzażu miasta i ze świadomości krakowian. W 1953 roku przy użyciu czołgu usunięto ze szczytu kopca granitową płytę z wyrytym na niej Krzyżem Legionowym. Zniszczono wówczas cały stok kopca.
Piękny jest kopiec wiosną i latem, gdy pokrywa go jasnozielona trawa. Chętnych do wspinaczki nie brakuje. Można powolnym krokiem dojść do szczytu kopca, można również dojść do "mety" prawie w podskokach. Nie jeden raz wchodziłam na kopiec razem z rodziną, a najczęściej z dziećmi.
Podczas wakacji była to nasza obowiązkowa wyprawa, do tego odwiedzaliśmy Ogród Zoologiczny i piękny Las Wolski.
Na szczycie kopca znajduje się pamiątkowa tablica, uświadamiająca dzieje polskich żołnierzy zwłaszcza podczas I wojny światowej. Dobrze, gdy relaks, rekreacja wiąże się z nutą patriotyzmu. Ma to dobry wpływ zarówno na dorosłych, jak i na dzieci, które zaciekawione pytają o treść zawartą na niezwykłej tablicy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz