Na wstępie napiszę parę słów o zasadach ortografii.
Po spółgłoskach jak np. w, k, b, p, t, m itp. pisze się zawsze rz. Występuje to w takich słowach jak np. przysłowie, krzywo, wrzątek, przygoda, trzepak, krzak, trzcina, brzask, grzałka, przyjść.
Od tej zasady są jednak wyjątki.
W niektórych słowach po tych spółgłoskach zamiast rz pisze się sz, np.: pszczoła, pszczelarz, kształt, kszyk (ptak), bukszpan, pszenica, wykształcenie, w nazwach miejscowości: Pszczyna, Oksza. Również w formach przymiotnika stopnia wyższego i najwyższego: lepszy, większy, krótszy, najprostszy itp.
Oto krótki wiersz z niektórymi wyjątkami.
Wykształcone pszczoły
Mądre pszczoły z Pszczyny
za radą pszczelarza
bardzo pilnie się kształcą
w pszczelej szkole w Okszy.
Na lekcjach się uczą,
co ulepszyć w ulu,
aby miód był zdrowszy,
smaczniejszy i słodszy.
Ten wiersz można oczywiście potraktować jako dyktando ortograficzne 💛💛💛
Zapraszam do przeczytania innych wierszy ortograficznych z ż i rz, z ó i u oraz h i ch we wcześniejszych postach.
Na moim blogu można znaleźć wiersze dla dzieci - o czterech porach roku, ortograficzne, o zwierzętach, o dzieciach. Są tu również wiersze dla dorosłych, próbki haiku - tak zwane wiersze krótkie. Jest mnóstwo zdjęć i opisów miejsc Krakowa i innych miast Polski, a także zdjęcia innych krajów.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
No coż, pisownia polska łatwą nie jest :) Jednak przyznam, że luki w tej mierze drażnią mnie ogromnie. Zwłaszcza bardzo młodzi ludzie ludzie niebywale folgują sobie w tej dziedzinie.
OdpowiedzUsuńCzasami zastanawiajac się nad pisownią niektorych słów tak się zapętlę, że pozostaje mi jedynie skorzystac ze slownika ortograficznego :) Pozdrawiam
Nie jest łatwa polska pisownia. Dzieci i młodzież, którzy mało czytają, mogą mieć problemy z zapamiętaniem. Najłatwiej się przyswaja ortografię poprzez czytanie. Takie jest moje doświadczenie :)
UsuńOczywiście są osoby, które mają dysleksję i ortografii się nie nauczą, nawet gdy dużo czytają. Jestem tolerancyjna. Sama nie potrafię zrobić wielu rzeczy, po prostu nie umiem. Na przykład nie znam dobrze języków obcych. Chętnie zamieniłabym moją znajomość ortografii na znajomość języków obcych. Żyłoby mi się wtedy dużo łatwiej.
UsuńNa szczęście reszta moich domowników zna np. język angielski bardzo dobrze, więc zawsze mi pomogą, gdy tego potrzebuję. Przecież nie może być błędów na blogu, zwłaszcza gdy ktoś czyta moje komentarze w języku angielskim.
UsuńNie ma wyjątków. Za dużo postów w tym miesiącu.
OdpowiedzUsuńMuszę pomyśleć też o innych miesiącach :)
Nawet bingowi nie ustąpię. :)
UsuńGdybym wiedziała, że tak wiele pracy trzeba włożyć w prowadzenie bloga,
OdpowiedzUsuństatystyki itp. - chyba bym się tego nie podjęła :)