piątek, 19 grudnia 2014

Kościół św. Grzegorza Wielkiego w Ruszczy

Wieś Ruszcza, po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach w 1222 roku, była przez wiele lat siedzibą potężnego małopolskiego rodu Gryfitów, który od nazwy pobliskiej wsi przyjął nazwisko Branicki.
Fundatorem pierwszego romańskiego kościoła z XII wieku był najprawdopodobniej Jaksa Gryfita - uczestnik wyprawy krzyżowej oraz fundator klasztoru Bożogrobców w Miechowie.

Obecny gotycki kościół, wybudowany w 1420 roku, został ufundowany przez stolnika krakowskiego Wierzbiętę z Branic. Jego podwójne epitafium przetrwało we wnętrzu kościoła.
W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczna kopia rzymskiego obrazu św. Grzegorza Wielkiego autorstwa Annibale Carracciego, tym cenniejsza, że oryginał został zniszczony.
Na cmentarzu przykościelnym zachowały się grobowce kolejnych właścicieli Ruszczy: rodziny Badenich.
i Popielów: 

Ciekawa jest dobudowa do kościoła – w zupełnie innym stylu (na drugim zdjęciu). Zaprojektowana została w stylu cerkiewnym przez Adolfa Szyszko-Bohusza, tego, który kierował restauracją Wawelu; zbudowana w 1925 roku. Pierwotnie miała być grobowcem rodziny Popielów, ostatnich właścicieli Ruszczy, ale z czasem przerobiono ją na zakrystię.

Tuż za kościołem znajduje się neorenesansowy dworek Pawła Popiela, w którym w 1918 roku gościł kardynał Achille Rati, późniejszy papież Pius XI. Tę wizytę upamiętnia tablica w prezbiterium kościoła.

Niestety nie miałam okazji zwiedzić wnętrza kościoła. Byłam tu już trzeci raz, ale zawsze coś stało na przeszkodzie. Obecnie Ruszcza należy do dzielnicy Krakowa, Nowej Huty.

9 komentarzy:

 1. Czyli trzeba się wybrać jeszcze raz specjalnie do tegoż kościółka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Specjalnie nie wybiorę się, może to zrobię przy jakiejś innej okazji :)

   Usuń
  2. Jestem z Pomorza z okolic Gdańska.Przeglądałam różne strony internetowe na temat cmentarza przykościelnego w Ruszczy.Wiele informacji nie znalazłam.Interesuje mnie ksiądz kapelan Józef Kasprzyk,który prawdopodobnie leży na tym cmentarzu.Interesuję się dlatego,ponieważ do roku 1967 był proboszczem w Parafii Przyjażń w której się urodziłam.Ta miejscowość znajduje się niedaleko Żukowa k/Gdańska.Po wojnie był pierwszym proboszczem w Parafii Przyjażń.Wiem,że proboszcz pochodził z Krakowa.Był wspaniałym księdzem,serdecznym i dobrym dla ludzi.Pamiętam wizytę z innymi dziećmi u niego w Plebanii jak częstował nas cukierkami i żartował,jak ciągnął za mój gruby warkocz.Był bardzo skromnym księdzem.Lubił gospodarstwo miał kury,trochę ziemi,malutki sad i nie wstydził się pracy w swoim skromnym gospodarstwie.Byłam u niego przyjęta do I komunii świętej i za jego czasów przyjęłam sakrament Bierzmowania.Pewnego razu w 1967 roku dowiedzieliśmy się,że nasz proboszcz został z nieznanych powodów przeniesiony gdzieś do innej parafii pod Starogard Gdański.Prawdopodobnie ktoś życzliwy mu w tym pomógł.Po pewnym czasie dowiedziałam się od znajomych,że proboszcz po osiągnięciu wieku emerytalnego wrócił w swoje strony do Krakowa.Wiem ,że był kapelanem.Ze źródeł internetowych wyszukałam,że taki ksiądz został pochowany,na cmentarzu przykościelnym w Ruszczy k/Krakowa.Czy może ktoś wie coś więcej na ten temat i czy faktycznie tam jest pochowany taki ksiądz.

   Usuń
 2. Ależ cudeńko znalazłaś. Może następnym razem się poszczęści i zobaczysz wnętrza kościoła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może się poszczęści, a jak nie, to trudno :)

   Usuń
 3. Świetne, zawsze myślałem że co jak co ale te okolice znam nieźle i kolejny raz wspaniale się zawiodłem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci coś nowego pokazałam.
   Pozdrawiam :)

   Usuń