Dzisiaj pragnę pokazać charakterystyczny dla tego stylu fryz arkadkowy, który znajduje się na elewacji kilku kościołów krakowskich.
Fryz arkadkowy składa się z szeregu małych łuków, najczęściej jest umieszczony pod okapem frontowych elewacji. Jest on charakterystyczny dla architektury przedromańskiej i romańskiej. Stosowany był również jako element dekoracyjny w wyrobach rzemieślniczych.
Oto fryz arkadkowy na kościele dominikanów (p.w. Trójcy Świętej):
Oraz w kościele franciszkanów (p.w. św. Franciszka z Asyżu):
Dzięki Tobie też zaczynam lubić styl romański, chociaż bywało różnie. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńNo to się cieszę.
UsuńLubię styl romański mimo swej skromności. Fryz arkadowy dodaje piękna romańskiej budowli.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie:).
Niektóre są skromne, ale zdarzają się też fryzy bogato zdobione.
UsuńPozdrawiam.
Generalnie to jednak budowle gotyckie.
OdpowiedzUsuńKościoły Dominikanów i Franciszkanów po przebudowie zmieniły styl; jednak pozostały w nich fragmenty stylu romańskiego. Kościół św. Andrzeja to typowy kościół romański.
UsuńPozdrawiam
Fakt św Andrzej to prawie czysta forma romańska, zwłaszcza wieża i kruchta, aczkolwiek z Twojego ujęcia to jednak wiele wątków gotyckich przebija. Choć oboje wiemy że ta kaplica została dobudowana do romańskiej bryły, to jednak wiele osób może tego nie wiedzieć.
UsuńPodobnie sporo "romańizmu" zostało w kościele na Salwatorze - ale nigdy nie udało mi się tam dotrzeć gdy był otwarty.
Najserdeczniejsze pozdrowienia.
Takiego całkiem czystego romanizmu niewiele znajdziemy w Krakowie. Trzeba się cieszyć pozostałościami. Wiele kościołów ma jakieś fragmenty romańskie, czasem niezauważalne.
UsuńPo prostu chciałam pokazać pozostałości w postaci fryzu arkadkowego, który jest autentycznie romański.
Pozdrawiam.
Kościoły dominikanów i franciszkanów nigdy nie były budowlami romańskimi - do Małopolski cegła przyszła z nowymi formami stylowymi; taki kościół dominikanów już w swojej pierwotnej XIII-wiecznej formie przekryty był sklepieniami żebrowymi (w prezbiterium sześciodzielnymi), w oknach miał maswerki (zresztą te same, co obecnie, w XV wieku, kiedy nadbudowywano prezbiterium, zachowano je i przełożono do podwyższonych okien), czy także gotyckie w wyrazie witraże (w MN). Także sam fryz arkadkowy, w specyficznej wersji z perełkowym ornamentem i lilijkami u dołu, obecny jeszcze w kościołach dominikanów w Poznaniu i Sieradzu) ma arkadki zaostrzone - właściwie można zaryzykować stwierdzenie, że prezbiterium kościoła dominikanów to pierwsza w Krakowie budowla gotycka. Z franciszkanami właściwie podobnie, ewentualnie można tu mówić o stylu wczesnogotyckim czy przejściowym. Natomiast współczesne im budynki, gdzie podobne fryzy występują razem z bardziej archaicznymi, romańskimi elementami, to kościoły norbertanek na Salwatorze i cystersów w Mogile.
UsuńTak w ogóle to pomysł na post świetny, wiele osób ma problemy by dostrzec cechy charakterystyczne danego stylu, a tu w sumie dość prosty sposob by nawet z daleka je dostrzec.
OdpowiedzUsuńPozdrowienia
Dziękuję :)
UsuńFaktycznie stylu romańskiego w Krakowie jak na lekarstwo więc trzeba się cieszyć tym co zostało. Ja lubię ten styl:)
OdpowiedzUsuńI w całej Polsce niewiele pozostało.
UsuńRzeczywiście niewiele, najliczniej to chyba szlak czysteskich klasztorów na kieleczczyźnie
OdpowiedzUsuńNie miałam okazji zwiedzić.
Usuńpolecam
Usuń