środa, 1 maja 2013

Park im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie (Podgórze)

W ciepły wiosenny dzień wybrałam się na spacer do Parku Bednarskiego w Podgórzu, które dawniej było samodzielnym miastem, a obecnie jest dzielnicą Krakowa.
Powstał dzięki pomysłowi Wojciecha Bednarskiego, nauczyciela, przyjaciela młodzieży, założyciela Towarzystwa Upiększania m. Pogórze. Park powstał na terenie dawnego kamieniołomu jako świadomy efekt rekultywacji terenów poprzemysłowych. Ostatecznie został otwarty w 1896 roku, o czym pisały nie tylko polskie gazety, lecz również zagraniczne.
 Anegdota głosi, że gdy Wojciech Bednarski dowiedział się, że miasto Podgórze ma nieuchronnie zostać włączone do Krakowa, swoje spacery kończył w połowie mostu... (to była granica między Krakowem i Podgórzem) i zawracał do Podgórza. Tak wielkim był miłośnikiem Podgórza.
Charakterystyczne dla tej okolicy są skały, które występują również w parku. Nadaje to parkowi niepowtarzalny charakter. Skały mają odcienie głównie szarości.
Można też spotkać jaśniejsze, z większą ilością bieli.
W legendzie o Panu Twardowskim te skały odgrywały ważna rolę. Kamieniołom w parku ma nazwę "Skała Twardowskiego". Jest to największy kamieniołom na Krzemionkach Podgórskich. Według legendy Twardowski tu studiował magię i gromadził swoje bogactwa. Po porwaniu Twardowskiego przez diabła jego uczniowie (w poszukiwaniu skarbów Twardowskiego) otworzyli za pomocą zaklęć wejście do kamieniołomu, ale znaleźli tu tylko porzuconą księgę.
Jednak w 19 i 20 wieku miejsce legendy zostało przeniesione w inną część Krakowa - na Krzemionki Zakrzowskie.
Najczęściej można tu spotkać rodziny z małymi dziećmi. Jest dla nich dobrze wyposażony plac zabaw.
Dawniej na terenie parku była ślizgawka. Nie ma już pomników, które dawniej zdobiły park: Jana III Sobieskiego, Adama Mickiewicza i Tadeusza Kościuszki. Wprowadzone zmiany jak np. usunięcie pomników, żywopłotów oraz altan i studni wiele ujęło z pierwotnego piękna parku.
Wiosną w parku zakwitają kolorowe tulipany i drobne fiołki oraz kwiaty ziarnopłonu wiosennego.

15 komentarzy:

 1. Witam........tak tylko przeleciałam bo już bardzo późna godzina .....uwielbiam zwiedzać kościoły i tak samo cmentarze u mnie na drugim blogu jest ich troszkę. http://maria.bloog.pl/ będziesz miała czas to zajrzyj ja tak samo tu jeszcze wrócę i poczytam - pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już zaglądałam wcześniej na Twojego bloga. Masz zawsze piękne zdjęcia. Ostatnio czytałam wpis na temat wystawy z pleneru fotograficznego.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 2. Lubię takie parki. Stare drzewa, pomniki i wiosenne kwiaty. Tylko spacerować i chłonąć zieleń.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak spacery i zieleń o tej porze roku to szczególna przyjemność. Zwłaszcza po tak długiej zimie.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Śliczny ten park. Studiowałam w Krakowie, więc spędziłam tam kilka lat. Nigdy jednak nie byłam w tym parku. Wspaniały i ciekawy fotoreportaż. Pozdrawiam Haniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Park ma swój klimat, to trzeba przyznać. Zapraszam więc do Krakowa.

   Usuń
 4. Park jest piękny, taki bardzo klimatyczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście jest niepowtarzalny dzięki skałom go otaczającym. Ma swój urok.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 5. bardzo ciekawy blog, bardzo ładne zdjęcia, będę częściej wpadać obserwując, pozdrawiam serdecznie !!

  OdpowiedzUsuń
 6. Oczywiście zapraszam. Dziękuje za miłe słowa.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć, bardzo tu miło :) Z okazji pierwszej rocznicy blogowania zorganizowałam loterię. Zgłoszenie zajmuje kilkanaście sekund, a daje szanse na otrzymanie zestawu słodkiej ciasteczkowej biżuterii :) Oto link: http://mood-book.blogspot.com/2013/03/26-marca-czyli-truje-was-juz-okragy-rok.html Zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zaproszenie, może skorzystam.

   Usuń
 8. Moje klimaty, las, zieleń (śnieg też może być:) i kwiaty.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak, przyroda to cud. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Szczególnie korzystny wpis, polecam wszystkim Place
  zabaw dla dzieci

  Here is my web blog: p21909

  OdpowiedzUsuń