czwartek, 22 września 2011

Pałac Kirchmayerów i kościół św. Wincentego w Pleszowie

Pleszów
Już pięć tysięcy lat temu, gdy nikt nie słyszał jeszcze o narodzinach Chrystusa, gdy nie powstały jeszcze wielkie światowe cywilizacje, na terenie obecnego Pleszowa istniała osada. Był to bardzo wczesny ośrodek rolniczy. Były tu i są nadal bardzo żyzne gleby, co sprzyjało rozwojowi rolnictwa. Mieszkało wówczas na tych terenach dużo więcej ludzi niż później w samym Krakowie.

Pałac w Pleszowie
Często nazywany jest zamkiem. Pierwszy dwór w Pleszowie pochodził z XIII i XIV wieku. Został zbudowany przez rodzinę Czartoryskich. Nabyła go potem bogata rodzina Kirchmayerów, pochodząca z Bawarii, która na miejsce starego dworu zbudowała nowy – w stylu willowym w 1829 roku.
Pałac był przebudowywany w połowie XIX wieku i na początku XX wieku; wtedy dobudowywano kolejne piętra. W pałacu mieszkały również rodziny Lubomirskich i Kotkowskich, o czym świadczą herby umieszczone na wieżycy pałacu.
W tym pałacu odbył się pierwszy postój wojsk Tadeusza Kościuszki.
W latach 30. XX wieku pałac został sprzedany siostrom zakonnym, które opiekowały się tu dziećmi niepełnosprawnymi. Dbały również o park. W czasach socjalizmu siostry musiały opuścić pałac. W pobliżu zbudowano jeden z najtoksyczniejszych działów kombinatu – koksownię.
Obecnie pałac jest siedzibą Monaru.
Na uwagę zasługuje piękna aleja grabowa w parku.
Kościół św. Wincentego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pleszowie
Kościół w Pleszowie jest niezwykłym miejscem. Jest to obecnie jedyny klasycystyczny kościół w obecnym Krakowie. W Starym Krakowie nie ma żadnego kościoła w tym stylu. Był budowany w latach 1800-1806.
Historia tego kościoła jest powiązana z nieistniejącym już kościołem Wszystkich Świętych mieszczącym się niegdyś na placu Wszystkich Świętych w Krakowie. Całe wyposażenie tego kościoła, gdy władze miasta zdecydowały o jego rozbiórce, łącznie z posadzką (na którą ze względu na jej urok warto zwrócić uwagę), przeniesiono do Pleszowa – oczywiście po wcześniejszym zakupie na drodze licytacji.
Barokowy ołtarz główny jest wykonany z marmuru dębnickiego;  został zakupiony na licytacji po rozbiórce kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie. Umieszczono w nim obraz św. Wincentego, który został namalowany około 1810 roku.
Część elementów wystroju pochodzi również z Mogiły. Kościół został wybudowany przez Czartoryskich, potem opiekowali się nim Kirchmayerowie, których krypta znajduje się pod podłogą.

Dawniej obok obecnego kościoła znajdował się stary drewniany kościół. Parafię w Pleszowie erygowano w XIII wieku.
Kościół w Pleszowie był parafialnym kościołem Jana Matejki, który podarował kościołowi zaprojektowany przez siebie ornat.
Pałac w Pleszowie
Inne ujęcie alei grabowej w parku pałacowym
Klasycystyczny kościół w Pleszowie

2 komentarze:

 1. pleszow jest unikalny i mam nadzieje ze monar nie zniszczy tego pięknego i unikatowego zabytku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wycieczki prosi się o niezbliżanie się blisko pałacu ze względu na komfort mieszkańców i bezpieczeństwo. Dlatego nie można go dokładnie obejrzeć i sfotografować.
   Miejmy nadzieję, że stan pałacu nie ucierpi, jestem dobrej myśli :)

   Usuń