Pierwszy koronowany w Krakowie obraz Matki Boskiej Piaskowej znajduje się w Kościele Karmelitów Trzewiczkowych na Piasku przy ul. Karmelickiej 19. Matka Boska Piaskowa jest nazywana również Panią Krakowa.
Skąd wzięła się nazwa „Piaskowa” i „Piasek”? W 1074 roku książę Władysław Herman zachorował na dziwną chorobę nosa, która była przykrą dolegliwością i objęła nie tylko nos, ale też twarz. Władysław Herman zwrócił się z prośbą o pomoc do Matki Boskiej. Wkrótce miał sen. Przyśniła mu się Matka Boska, która obiecała mu pomóc. Nakazała jednak, żeby zebrał swoją świtę i udał się na przedmieścia Krakowa. Ma iść drogą tak długo, aż poczuje zapach fiołków. Piaskiem, na którym rosną fiołki, ma przetrzeć twarz. Udał się książę w drogę, tak jak nakazała mu Matka Boska, odnalazł miejsce, w którym rosły fiołki. Przetarł twarz piaskiem i wyzdrowiał. Z tej właśnie legendy wywodzi się nazwa „Piasek” i „Piaskowa”.
Obraz Matki Boskiej Piaskowej został namalowany na ścianie kościoła przez nieznanego zakonnika - karmelitę pod koniec XV wieku. Legenda głosi, że zakonnik zostawił pewnego wieczora obraz niedokończony i udał się na modlitwę. Następnego dnia okazało się, że obraz został całkowicie ukończony niewidzialną dłonią. Od tego czasu zaczął się szerzyć kult Matki Boskiej Piaskowej. Każdy chciał zobaczyć obraz, który w cudowny sposób został zakończony. Kaplicę do obrazu dobudowano w XVII wieku.
Przed tym obrazem modliła się królowa Bona, królowie z dynastii Wazów. Również Jan III Sobieski modlił się tu w czerwcu 1683 roku przed bitwą pod Wiedniem. Po zwycięstwie ofiarował wota dziękczynne.
W 1764 roku papież Klemens XIII wydał zgodę na koronację obrazu, ale do koronacji nie doszło z różnych względów. Jednym z powodów był brak pieniędzy na koronę dla Matki Boskiej - Karmelici Trzewiczkowi nie mieli na to funduszy.
Ostatecznie obraz został ukoronowany 8 września 1883 roku przez arcybiskupa Albina Dunajewskiego.
Koronę zaprojektował Jan Matejko, który w tym kościele brał ślub.
Koral, którym są spięte szaty Maryi, symbolizuje przyszłą mękę Jezusa.
Zgromadzenie Karmelitów Trzewiczkowych powstało na początku XIII wieku. Do Polski zostało sprowadzone przez Królową Jadwigę i Władysława Jagiełłę.
Poniżej pierwszy koronowany w Krakowie obraz Matki Boskiej Piaskowej w bazylice Nawiedzenia NMP przy ul. Karmelickiej.
Zdjęcie Matki Boskiej z Wikipedia.pl Przedstawiam kilka innych zdjęć kościoła na Piasku. |
Obraz Jezusa w kościele.
witam
OdpowiedzUsuńwłaśnie tu trafiłam...
pozdrawiam
Marysia
Dziękuję...
UsuńPrzepiękny kościół jednak najbardziej ważna jest obecność Pani Krakowa w Jej wizerunku. Tutaj odnalazłem i doceniłem wartość wiary w Jezusa Chrystusa...
OdpowiedzUsuńWspaniałe doznania.
UsuńPozdrawiam :)