niedziela, 9 stycznia 2011

Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf

Kolejna wystawa; wybraliśmy się na nią z rodziną w dniu urodzin naszej córki; była jedną z kilku przyjemności tego dnia.

Grupa Bloomsbury powstała w 1905 r. z inicjatywy sióstr Virginii Woolf i Vanessy Bell. To właśnie one razem z braćmi Thobym i Adrianem kupiły i urządziły dom przy Gordon Square w londyńskiej dzielnicy Bloomsbury (od nazwy dzielnicy zaczerpnięto nazwę grupy). Grupa miała nieformalny charakter, a tworzyli ją zarówno artyści, malarze, pisarze, jak intelektualiści, ekonomiści i historycy sztuki. Część osób znała się jeszcze z okresu studiów w Cambridge. 

Wystawę  w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Krakowie tworzą przede wszystkim obrazy Vanessy Bell (siostry Virgini Woolf), Duncana Granta, Rogera Fry’a i Dory Carrington, ale także przedmioty sztuki użytkowej, zaprojektowane przez członków grupy (np. krzesła, książki, rama do lustra, porcelana). Zaprezentowano wiele zdjęć domu Vanessy Bell i Duncana Granta na farmie w Charleston, który był drugim ośrodkiem, miejscem spotkań przyjaciół. Vanessa Bell i Duncan Grant zamienili swój dom w dzieło sztuki poprzez  dobór  kolorów, tkanin, mebli – tego wszystkiego, co tworzy dom. 
Wystawę ogląda się z wielką przyjemnością, którą trochę psują pogmatwane, często nieszczęśliwe losy przyjaciół (samobójstwa, nieszczęśliwe miłości, niespełnienie artystyczne) dokładnie opisane przez twórców wystawy.
Niestety, nie miałam przy sobie aparatu fotograficznego.
Zdjęcia z MCK.
Dora Carrington - obraz Annie
Dora CarrinDora Carrington - obraz Anniegton - obraz Annie
Angelica Bell, Zestaw do kawy i talerz, 1934

Vanessa Bell, Klasa, 1937 © Estate of Vanessa Bell, courtesy Henrietta Garnett
Duncan Grant, Instrumenty na front, ok. 1918 © DACS, London
2 komentarze:

  1. Podoba mi się zdjęcie tła do bloga, ten las i polana, naprawdę dobre.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już zmieniłam wygląd bloga na bardziej uniwersalny. Pozdrowienia :)

      Usuń