niedziela, 9 stycznia 2011

Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf

Kolejna wystawa; wybraliśmy się na nią z rodziną w dniu urodzin naszej córki; była jedną z kilku przyjemności tego dnia.

Grupa Bloomsbury powstała w 1905 r. z inicjatywy sióstr Virginii Woolf i Vanessy Bell. To właśnie one razem z braćmi Thobym i Adrianem kupiły i urządziły dom przy Gordon Square w londyńskiej dzielnicy Bloomsbury (od nazwy dzielnicy zaczerpnięto nazwe grupy). Grupa miała nieformalny charakter, a tworzyli ją zarówno artyści, malarze, pisarze, jak intelektualiści, ekonomiści i historycy sztuki. Część osób znała się jeszcze z okresu studiów w Cambridge.


Wystawę  w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Krakowie tworzą przede wszystkim obrazy Vanessy Bell (siostry Virgini Woolf), Duncana Granta, Rogera Fry’a i Dory Carrington, ale także przedmioty sztuki użytkowej, zaprojektowane przez członków grupy (np. krzesła, książki, rama do lustra, porcelana). Zaprezentowano wiele zdjęć domu Vanessy Bell i Duncana Granta na farmie w Charleston, który był drugim ośrodkiem, miejscem spotkań przyjaciół. Vanessa Bell i Duncan Grant zamienili swój dom w dzieło sztuki poprzez  dobór  kolorów, tkanin, mebli – tego wszystkiego, co tworzy dom. 
Wystawę ogląda się z wielką przyjemnością, którą trochę psują pogmatwane, często nieszczęśliwe losy przyjaciół (samobójstwa, nieszczęśliwe miłości, niespełnienie artystyczne) dokładnie opisane przez twórców wystawy.
Miałam kilka bardzo ładnych zdjęć z wystawy. Nie wiem, dlaczego zniknęły. Zostały po nich tylko puste ramki i napisy pod zdjęciami. Nie będę ich usuwać.


Zdjęcie Virginii WoolfLustro Vanessy Bell


Porcelana malowana m.in. przez Dorę Carrington (poniżej)1 komentarz:

  1. Podoba mi się zdjęcie tła do bloga, ten las i polana, naprawdę dobre.

    OdpowiedzUsuń