sobota, 2 stycznia 2016

Katedra św. Piotra i Pawła w Poznaniu

Był czas, że na swoim blogu pisałam dużo o kościołach. Ostatnio czuję przesyt; mam dość pisania o kościołach i ich historii. Jeśli chodzi o poznańską katedrę, robię wyjątek, ponieważ tutaj są pochowani pierwsi władcy polscy - Mieszko I i Bolesław Chrobry. Więc jest to miejsce szczególne.
Katedra w Poznaniu, czyli bazylika archikatedralna św. Piotra i św. Pawła jest jednym z najstarszych kościołów na ziemiach polskich, a przy tym najstarszą polską katedrą. Znajduje się na Ostrowie Tumskim. Tutaj zostali pochowani pierwsi władcy Polski, tutaj również najprawdopodobniej przyjął chrzest Mieszko I. Dzisiejsza katedra powstała w XIV-XV wieku - była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Budowę pierwszej świątyni rozpoczął Mieszko I około 968 roku.
Obecna katera została zbudowana w stylu gotyckim. W katedrze dominuje piękne sklepienie gwiaździste. Warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ ten rodzaj nie występuje często w polskich kościołach gotyckich.
 Nazwy tego sklepienia nie znam.
Królewska Kaplica – zwana Złotą – to jeden z najcenniejszych zabytków katedry. Była wielokrotnie przebudowywana. Obecną formę stylu bizantyjskiego otrzymała w XIX wieku. Została urządzona jako Mauzoleum Królewskie pierwszych władców Polski. W ołtarzu znajduje się mozaikowy obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kopia Tycjana. Po prawej stronie znajduje się sarkofag ze szczątkami księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Powyżej obraz Edwarda Brzozowskiego z napisem: Bolesław Chrobry i Otton III u grobu św. Wojciecha. Naprzeciw sarkofagu jest pomnik obydwu władców wykonany ze spiżu przez Chrystiana Raucha. Pośrodku sklepienia postać Boga Ojca, u nasady sklepienia wieniec polskich świętych. Na samym gzymsie znajdują się herby najstarszych rodów polskich oraz herby kapituł polskich nad kapitelami.
Prawdę mówiąc, niewiele szczegółów można było zobaczyć przez kratę; jedynie ogólny widok.
Kaplica św. Stanisława Biskupa i Męczennika zwana jest również królewską. Kaplicę zbudował w XII wieku Przemysł II i przeznaczył na mauzoleum dla swojej żony Rychezy, którą pochowano w tej kaplicy w 1293 roku. Trzy lata później pochowano tu króla Przemysła II. Z okazji 700-lecia koronacji Przemysła II na króla Polski w 1995 roku przeprowadzono generalny remont kaplicy.  Na jednej ze ścian  kaplicy została umieszczona ogromna płyta epitafijna, wykonana według projektu Mariana Koniecznego. Ta monumentalna płaskorzeźba przedstawia Przemysła II króla Polski, w towarzystwie ojca Przemysła I i żony Rychezy.
W katedrze znajduje się dość dużo renesansowych nagrobków. Charakteryzują się one tym, że postaci zmarłych są przedstawione jakby w uśpieniu. Przeważnie znajdują się w pozycji półleżącej z głową wspartą na ręce - tak jakby zapadły w krótką drzemkę i za chwilę miały się obudzić. Właśnie to porównanie śmierci do snu jest typowe dla renesansu.

24 komentarze:

 1. Ja w ostatnim czasie byłam w Katedrze Gnieźnieńskiej, też zrobiła na mnie duże wrażenie, pozdrawiam Haniu i spełnienie wszystkich życzeń :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za życzenia :)
   Katedra gnieźnieńska robi wrażenie; byłam kilka lat temu :)

   Usuń
 2. Piękna jest ta katedra. Królewska kaplica robi ogromne wrażenie.
  Przesyłam noworoczne pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złota Kaplica to najcenniejsze miejsce :)
   Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!

   Usuń
 3. Przepiękna katedra! Bardzo klimatyczna. Sklepienia rzeczywiście świetne.
  Buziaki!:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię gwiaździste sklepienia :)
   Serdecznie pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna jest ta katedra, byłam nią zachwycona. No i po jej zobaczeniu można przejść przez czerwony mostek i zjeść pyszny sernik w La'Ruina:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pamiętam czerwonego mostku; może szłam inną drogą :)

   Usuń
 6. Poznań... wow, bardzo dawno temu gościłam w tym mieście... Powinnam chyba się wybrać i odświeżyć wspomnienia :)
  Serdeczności Haniu :) Samych najpiękniejszych dni w Nowym Roku życzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Wspaniałego Nowego Roku!

   Usuń
 7. Poznań to moje ukochane miasto a Katedra jest przepiękna.Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2016 samych radosnych i słonecznych dni,pogody ducha oraz zdrówka.Pozdrawiam bardzo cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Katedra jest piękna. Serdecznie dziękuję i życzę najwspanialszych dni w Nowym Roku :)

   Usuń
 8. Jestem zachwycona poznańską katedrą. Jest bardzo piękna.
  Masz już dość pisania o kościołach i ich historii? Masz przesyt?
  Zauważyłam, że nie jest to łatwy temat blogowy.
  Takie posty są rzadziej czytane i komentowane.
  Czy nie jest to dziwne? w kraju, gdzie katolicyzm jest religią dominującą?
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten temat chyba nie cieszy się dużą popularnością. Każdy raczej woli pałace, zamki itp. - tak mi się wydaje :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 9. Znów przemówi przeze mnie szowinizm dzielnicowy - ale nie oszukujmy się - ci cali Piastowie biegali jeszcze po lasach i składali ofiary wystruganym idolom, gdy tu na południu byliśmy już ochrzczeni i ucywilizowani.

  A katedra istotnie - robi wrażenie, zawsze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spodziewałam się, że masz złe zdanie o Piastach ;)

   Usuń
  2. http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/12/16/mafijne-poczatki-polski-czy-pierwsi-piastowie-byli-zwyczajnymi-gangsterami/

   Przyjmując nawet mało obiektywny, czasami wręcz tendencyjny ton wielu tekstów na tej stronie (oraz ewidentne wpadki merytoryczne), to i tak linkowany tekst daje co nieco do myślenia.
   Zresztą nie to mam do Piastów co zrobili - bo to była reguła, a inni władcy europejscy wcale nie byli lepsi, mi po prostu chodzi o to ze zamiast Piastów dynastią założycielską powinni być Toporczykowie ewentualnie wielkomorawscy potomkowie Mojmira.
   No ale trudno, historia tak się potoczyła jak się potoczyła - gdyby mi Bóg dał talent literacki to pewnie napisał bym jakąś powieść "alternatywną" ;-)

   Usuń
 10. Mówisz, że masz przesyt? Szkoda bo fajnie opisujesz świątynie:) W każdym razie wracaj do tego tematu szybciutko. Katedra bardzo ładna. A sklepienia gwiaździste są chyba najładniejsze ze wszystkich nam znanych:)
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię też sklepienia palmowe i kryształowe :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 11. Piękna katedra i zdjęcia! Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego :)

   Usuń