środa, 28 listopada 2012

Dwór w Wadowie (część druga)

Dokument wydany przez księcia Konrada Mazowieckiego w 1243 roku zawiera pierwszą wzmiankę o wsi należącej do Wada. Na przełomie wieku 13 i 14 wieś została lokowana na prawie niemieckim. Od czasów średniowiecza podlega parafii w Ruszczy. W 1951 roku została włączona do Krakowa.

Jednym z właścicieli Wadowa był żyjący w 15 wieku buntownik Spytko z Melsztyna. W inwentarzu majątku Wadów dokonanym w 1718 roku wspomniany jest drewniany dwór Pod Snopkami, a w 1789 roku wymieniony zostaje niewykończony dwór murowany, znajdujący się obok niego.
W 18 wieku właścicielem majątku była rodzina Bandurskich, następnie Szesterów.

W 1874 roku Wadów został zakupiony przez Józefa Badeniego; nowy właściciel na podstawie projektu Antoniego Łuszczkiewicza wybudował pałac murowany w stylu willi włoskiej; wokół pałacu założył park; obydwa obiekty pozostały do czasów współczesnych.

Ostatnią właścicielką była Zofia Kulinowska. W 1945 roku majątek został upaństwowiony; mieściła się tu szkoła podstawowa, potem przedszkole. W 2003 roku wnuczka Zofii Kulinowskiej rozpoczęła starania o odzyskanie pałacu.

7 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń