W okresie świątecznym wybrałam się z synem do Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Muzeum mieści się przy placu Sikorskiego w dawnym muzeum Europeum, w którym wystawiano sztukę europejską. Wkrótce budynek został przejęty przez Muzeum Narodowe, w którym zorganizowano pokaz sztuki Wyspiańskiego. Jest to budynek odpowiedni do tego celu pod względem wielkości i ilości sal. Stanisław Wyspiański udzielał się w różnych dziedzinach sztuki. Muzeum wszystkie je prezentuje.
Na stronie muzeum jest informacja:
Pastelowe obrazy na papierze (technika charakterystyczna dla Stanisława Wyspiańskiego) są zaliczane do obiektów o dużym stopniu wrażliwości na działanie światła. Jest ono czynnikiem sprzyjającym degradacji papieru, objawiającej się spadkiem wytrzymałości mechanicznej i przebarwieniami oraz odpowiedzialnym za blaknięcie wielu barwników.
Z powyższych względów podjęliśmy decyzję o udostępnianiu jedynie części kolekcji, w dwóch odsłonach, zmienianych na początku każdego roku. Do 4 dni w tygodniu został również skrócony czas udostępniania kolekcji w ciągu tygodnia. Warunki konserwatorskie są na bieżąco monitorowane, a w razie potrzeby zakłada się czasowe wycofanie niektórych obiektów z ekspozycji.
Najwspanialsze witraże zaprojektował do kościoła franciszkanów. Oto projekty, szkice, rysunki:
Wyspiański projektował również ilustracje do dramatów. Poniżej ilustracja do Iliady Homera:
Projektował witraże do kościołów, np. do kościoła dominikanów:
do Kościoła Mariackiego:
Poniżej witraż Zwiastowanie:
Zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego siedzisko:
Karykatura Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki:
Fragment księgozbioru prywatnego artysty:
Kostium Ateny ze sztuki Noc listopadowa: