środa, 5 kwietnia 2017

Słoneczny spacer na Plantach, Kraków, wiosna

Przyjemnie spaceruje się na Plantach w wiosenny dzień. To jeszcze nie jest to najcieplejsze ciepło, ale czuje się już wiosnę. Drzewy i krzewy zacznają już kwitnąć, a słońce świeci coraz mocniej.
Spacerujących osób jest coraz więcej. Widać dużo pąków na drzewach, niektóre już kwitną.
Przedstawię  kilka pomników na Plantach.
Planty to park miejski w Krakowie otaczający Stare Miasto, założony w latach 1822–1830, o powierzchni 21 ha i obwodzie 4 km.
Pomnik Michała Bałuckiego, znajdujący się w pobliżu kościoła św. Krzyża, powstał w 1911 roku. Jest dziełem Tadeusza Błotnickiego Michał Bałucki popełnił samobójstwo. Jako ciekawostkę można dodać, że znana pieśń biesiadna "Góralu, czy ci nie żal" jest jego autorstwa.
W tylnej części kościoła św. Krzyża, od strony Plant, znajduje się figura Jezusa; jest to upadek Jezusa w czasie drogi krzyżowej.
Kościół św. Krzyża.
Pomnik Floriana Straszewskiego powstał w 1874. Autorem był Edward Stehlik. Jest to pomnik twórcy Plant. Powstał w miejscu, gdzie znajdował się kopiec upamiętniający powstanie Rzeczypospolitej Krakowskiej, przy skrzyżowaniu ulic Basztowej i Westerplatte.
Na obelisku umieszczono medalion z podobizną Straszewskiego, a poniżej pamiątkową tablicę z napisem „Floryan Straszewski – główny uczestnik w założeniu plantacyj”. 
Piękny widok na Teatr Juliusza Słowackiego.
Pomnik Jadwigi i Jagiełły powstał w 1886 roku według projektu Karola Knausa, został wykonany przez Oskara Sosnowskiego. Pomnik upamiętnia 500-lecie unii polsko-litewskiej (Unia w Krewie).
Barbakan stanowił część murów obronnych. Ze względu na kształt nazywany bywa Rondlem.
Pomnik Harfiarza (Bojana) z brązu powstał w 1886 roku. Jest dziełem artysty Piusa Welońskiego. Wykonany został w Rzymie, a jego fundatorem był ziemianin Konstanty Wołodkowicz. Na obecnym miejscu, pomiędzy Barbakanem a ul. Sławkowską, nad stawem, znajduje się od 1904 roku. Poprzednio stał po drugiej stronie Barbakanu. Pomnik upamiętnia Bohdana Zaleskiego.
Na mostku na Plantach widać kłódki dla zakochanych. Jest ich niewiele, ale romantyczne otoczenie bardzo sprzyja temu pomysłowi. Innym miejscem w Krakowie jest Kładka Bernatka, która jest głównym mostem zakochanych. Tam można zobaczyć wiele kłódek.
A to jest pomnik Lilli Wenedy.
W 1884 roku na krakowskich Plantach ustawiony został pomnik dla uczczenia Juliusza Słowackiego, który przedstawia Lillę Wenedę. Pierwotnie był wykonany z kamienia pińczowskiego, ale okazał się materiałem niezbyt trwałym i uległ dosyć szybko zniszczeniu. Obecny pomnik odlany został z brązu w 1897 roku. Fundatorem monumentu był dr Henryk Jordan, a jego autorem Alfred Daun.
Tu widać za murem Kościół reformatów. Bardzo zniszczony mur grozi zawaleniem; podobno powstały jakieś plany odnośnie do ratowania tego zabytkowego muru.
Pomnik Mikołaja Kopernika w Krakowie powstał w 1899 według projektu Cypriana Godebskiego, a 8 czerwca 1900 roku został uroczyście odsłonięty na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1953 roku z inicjatywy Karola Estreichera pomnik został przeniesiony na Planty przy Collegium Witkowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie stoi do dziś. Kopernik jest tu przedstawiony w stroju żaka. Pomnik został zaprojektowany jako fontanna.
Na Plantach jest całkiem dużo krokusów. Przebiśniegów nie zauważyłam.
Figura Matki Bożej Łaskawej powstała w 1771 roku i znajdowała się nad bramą wejściową cmentarza przy kościele Mariackim. Podczas likwidacji cmentarza w 1797 rzeźbę zakupili na licytacji kapucyni i postawili ją u wylotu ul. Kapucyńskiej na ul. Podwale. Na obecnym miejscu, u wylotu ul. Jagiellońskiej na Planty, znajduje się od 1941 roku.
Piękny jest pomnik - fontanna Fortepian Chopina. Na podstawie projektu (z 1949 roku) Marii Jaremy pomnik wykonała Wanda Czełkowska. Odsłonięto go 2 października 2006. Znajduje się przy ul. Franciszkańskiej, niedaleko filharmonii. Dla mnie jest jedyny i niepowtarzalny. O każdej porze roku prezentuje się wspaniale.
A to reklama jakiejś tutejszej restauracji. Podoba mi się ten kolorowy akcent.
Wiele jest na Plantach takich poskręcanych drzew. Wprowadzają magiczny, tajemniczy klimat.

13 komentarzy:

 1. Sympatyczny spacerek nam zafundowałaś.
  Kraków wiosną jest cudowny.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwitnące drzewa na Plantach, ładne pomniki, ławki - bez tego nie byłoby tak pięknych Plant. Serdecznie pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Spacerowałam nie raz po Plantach, ale nie wszystko zauważyłam, co pokazujesz. Widocznie byłam mało spostrzegawcza :(. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie wszystko zauważyłam.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Kopernik się zaciął przy goleniu? ;-)

  Urokliwe fotografie. Dawno tam nie byłem - planty to jeszcze klimat Belle Epoque - wtedy drzewa celowo tak "romantycznie" deformowano, podobnie było w Tarnowie w Parku Strzeleckim i na Plantach przy dworcu PKP - ale tam już mało takich zostało. Mi tam brak jeszcze tylko orkiestry garnizonowej w CK mundurach (mogą być strażackie, byle z epoki).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Kopernikiem to jakiś żart.
   Ciekawa dla mnie informacja, że specjalnie deformowano drzewa, by wyglądały bardziej romantycznie :)

   Usuń
  2. Dziś robi się to samo np z żywotnikami (tujami), cisami czy jałowcami. Pamiętajmy o interwale czasowym! Te drzewa były młode gdy je formowano, teraz obserwujemy efekty po stu pięćdziesięciu latach. Kolejna moda parkowa z tego okresu (ale sięgająca chyba czasów romantyzmu, być może nawet empiru) to nasadznia kilku drzew obok sibie, by w trakcie wzrostu oddalając się od siebie tworzyły swoiste platformy.

   Usuń
 4. Dziękuję za ten uroczy spacer Haneczko. Miłej niedzieli!

  OdpowiedzUsuń
 5. Krakowskie Planty sa urokliwe o każdej porze roku... Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można tu znaleźć wiele uroczych zakątków.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Ale fajna sesja foto! Pomysłowe zdjęcia i niezwykle klimatyczne. Pomnik fortepian chciałabym bardzo zobaczyć. Rzeczywiście imponujący jest i wzbudza emocje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomnik jest wspaniały.
   Pozdrowienia :)

   Usuń