środa, 4 października 2017

Lasek Buloński w Paryżu

Pewnego dnia wybraliśmy się na spacer do Lasku Bulońskiego, by trochę odpocząć od zgiełku miasta. Park to bardzo duża przestrzeń i dlatego nie odczuwa się w nim obecności innych ludzi. Dla każdego jest wystarczająco parkowej przestrzeni. 
Lasek Buloński jest parkiem usytuowanym wzdłuż zachodniego brzegu 16 okręgu paryskiego, zajmuje powierzchnię około 850 hektarów. W północnej części parku znajduje się Jardin d'Acclimatation - ukochane przez dzieci zoo i ogród botaniczny.



 Lasek Buloński powstał na bazie resztek starego lasu dębowego, który był zwany Bois de Rouvray i został wzmiankowany po raz pierwszy w roku 717. Król Childeryk II podarował te ziemie opactwu Saint-Denis, które założyło tu parę klasztorów. Jednakże król Filip II August odkupił terytorium od zakonników i przeznaczył je na las myśliwski. W 1256 Izabela, siostra Ludwika Świętego założyła tam klasztor. W 1308 król Filip IV Piękny zbudował w lesie kościół, na pamiątkę swojej pielgrzymki do Boulogne-sur-Mer nazwany kościołem Bulońskiej NMP. Od nazwy świątyni zaczęto też nazywać bulońskim cały kompleks leśny.
W parku można odnaleźć wiele różnych drzew, jak dęby, cedry, platany, ginkgo-biloba i wiele innych. Park oferuje wiele zajęć na świeżym powietrzu: spacerowanie pięknymi, obsadzonymi drzewami alejkami, jeżdżenie na rowerze 15-kilometrowymi ścieżkami rowerowymi, odkrywanie szlaku konnego długiego na 28 kilometrów, kajakarstwo czy też łowienie ryb w wodach stojących wielu jezior i stawów rozrzuconych po całym parku. Park jest też bardzo popularnym miejsce, w którym można spędzić czas na pikniku. 
W Polsce nie spotkałam takiego drzewa jak na poniższym zdjęciu. Ciekawe, jak się nazywa.
 Na początku XVIII w. Lasek Buloński stał się miejscem odpoczynku dla paryskich elit. Następnie Ludwik XVI kazał udostępnić go wszystkim. Od tej pory Lasek stał się jednym z najbardziej popularnych terenów wypoczynkowych paryżan.

Napoleon III Bonaparte przekształcił go w park, a w 1857 powstał tu wielki hipodrom Hippodrome de Longchamp.
 Na parkowych alejach można spotkać osoby biegające, rodziców z małymi dziećmi, z wózkami.
  Przez paryżan lasek uważany jest za płuca francuskiej stolicy. Teren zielony zajmuje obszar 846 ha, co czyni go dwa i pół raza większym niż Central Park w Nowym Jorku.

 Lasek Buloński jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców. Przy kilku ulicach dzielących park znajdują się ścieżki rowerowe, do jazdy konnej, chodniki dla pieszych oraz restauracje. W XVIII wieku szlachta zleciła wybudowanie małych zamków. Najbardziej znany jest Zamek Bagatelle.

8 komentarzy:

  1. What a magnificent, gorgeous place, Hanna! Your photos are beautiful and calming. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Thanks, Linda. I'm glad that my photos age calming for you.
      Greetings :)

      Usuń
  2. Nie byłem,na pewno parki dla mieszczuchów to miejsce bardzo cenne.
    Tylko szkoda tego oryginalnego lasu dębowego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lubię parki - może dlatego że mieszkam w mieście.
      Ofiarowują one relaks, ukojenie. Ale jednak wolałabym mieć niedaleko siebie las.
      Pozdrowienia :)

      Usuń
  3. Przyznam się, że wcześniej tylko raz słyszałem o tym miejscu, a mianowicie działa się tam jedna ze scen w książce "Kod da Vinci" Dana Browna i przyznam, że Lasek Buloński był tam przedstawiony jako miejsce niesławy... Bardzo się cieszę, że odczarowałaś u mnie to miejsce i teraz mam już o tym parku inne zdanie :P
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, ponieważ to miejsce zasługuje na dobrą opinię.
      Jest tu tyle piękna :)

      Usuń
  4. Pięknie i nostalgicznie wyglądają te łódki przycumowane do brzegu. Mam bardzo podobne zdjęcie z Belgii, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lato się skończyło, pozostaje tylko nostalgia.
      Pozdrowienia :)

      Usuń