piątek, 1 czerwca 2018

Dom Józefa Mehoffera

Bardzo lubię to muzeum, zwłaszcza wnętrza - obrazy meble, rzeźby. Dom wraz z ogrodem został przekazany przez wnuka Józefa Mehoffera - Ryszarda Mehoffera Muzeum Narodowemu; dom stał się dzięki temu jednym z oddziałów krakowskiego muzeum. Lubię również ulicę Krupniczą, przy której znajduje się to muzeum - jest bardzo spokojna i ma wiele tajemnic.
 Na terenie ogrodu odbywają się liczne ciekawe imprezy dla dzieci z rodzicami, koncerty.
Ogród jest nieduży, ale piękny.
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć ogrodu.


Ogród został zaprojektowany przez samego Józefa Mehoffera.
 Dom Józefa Mehoffera to muzeum - dom z bogatym, autentycznym wyposażeniem. Wnuk malarza, Ryszard Mehoffer (1922-2012), przekazał na ten cel – jako darowiznę bądź depozyt - liczne obiekty z dawnego wyposażenia domu: wiele zabytkowych mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, bibliotekę, kolekcję japońskich drzeworytów, rzeźby, fotografie, rodzinne pamiątki oraz przede wszystkim prace Józefa Mehoffera: obrazy olejne, rysunki, grafiki, projekty dekoracyjne, witraże.
Do ekspozycji - wnętrza domu artysty - od początku włączono też wybrane eksponaty z kolekcji własnej Muzeum. Zestaw prac artysty cały czas się zmienia m.in. ze względów konserwatorskich. Jest także uatrakcyjniany przez wypożyczenia z innych źródeł.
Poniżej obraz zatytułowany: Czerwona parasolka.
 Pomysł stworzenia muzeum poddał Zbigniew Mehoffer, syn artysty, w 1963 roku. Rodzinę Mehofferów przeniesiono do innych mieszkań, ale dopiero w 1979 r. przystąpiono do remontu, który ciągnął się do początków lat 90. Zbigniew Mehoffer nie doczekał otwarcia upragnionego muzeum i zmarł w październiku 1985 r., a ciężar kontynuacji jego inicjatywy przejął Ryszard Mehoffer (1922-2010), syn Zbigniewa, a wnuk Józefa Mehoffera. Po zakończeniu remontu budynku w 1986 r. przekazano go zgodnie z wolą rodziny Muzeum Narodowemu w Krakowie, jako oddział poświęcony artyście. 
 W 1987 wnuk Ryszard Mehoffer przekazał meble, wyroby rzemiosła artystycznego, które pozwoliły urządzić muzealne wnętrza. W latach 1993-1995 przekazał ponadto materiały ikonograficzne, fotografie, bibliotekę i zbiór tkanin. Muzeum otrzymało w depozyt rzeźby, trzy witraże, 120 prac olejnych, rysunków, projektów polichromii i witraży, a także drzeworyty japońskie (około 50 sztuk) i zespół pamiątek rodzinnych.

 Wnętrza zostały zrekonstruowane na podstawie archiwalnych fotografii, korespondencji rodzinnej oraz wspomnień i wskazówek Ryszarda Mehoffera i jego siostry – Magdaleny Mehoffer-Skarżyńskiej.
 Obraz przedstawiający żonę artysty.
 Los sprawił, że ten dom, w którym w 1869 roku urodził się Stanisław Wyspiański, w 1932 roku zakupił 63 letni wówczas Józef Mehoffer. Rodzina Mehofferów nazywała ten dom "Pałacem pod Szyszkami" od szyszek pinii, które stanowią element dekoracji holu i klatki schodowej.
 Ekspozycja zajmuje 16 pomieszczeń o łącznej powierzchni 400 m². Zgromadzone eksponaty są depozytem rodziny Mehofferów, a w części stanowią własność Muzeum Narodowego w Krakowie.
  Do najcenniejszych eksponatów należą witraże: Vita somnium breve; Caritas; Wiara, Nadzieja, Miłość; portrety żony: Na letnim mieszkaniu i Portret żony na tle Pegaza; pejzaże: Wisła pod Niepołomicami i Czerwona parasolka; dekoracyjne projekty wykonawcze, m.in.: Natura i Sztuka (niezrealizowany projekt fryzu na Pałac Sztuki w Krakowie) czy Kwiaty i Anioły z gwiazdami (motywy polichromii w skarbcu katedry na Wawelu).



6 komentarzy:

  1. Wstyd mi, że tam nie byłam. Krupniczą biegałam z AGH na Rynek w chwilach między zajęciami:-)ale ten czas bywał zwykle krótki. Podobny obraz ze św. Tereską jest w gorlickiej Farze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może tu jeszcze kiedyś zajrzysz; pokoje są urocze.
      Warto tu zajrzeć. Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Mehoffera wyżej cenię od Matejki, może mylnie, może się nie znam, ale...
    A o powstającym muzeum słyszałem przez lata, tymczasem otwarto je, gdy moje zwiázki z Krakowem bardzo osłabły.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mehoffer przyjaźnił się z Wyspiańskim - to było jedno pokolenie; oni dwaj byli bardziej uzdolnieni niż Matejko.
      Matejko był wcześniejszym pokoleniem.

      Usuń
    2. Historię sztuki mniej więcej ogarniam ;-)

      Usuń
    3. W muzeum odbywa się wiele imprez. Latem koncerty w ogrodzie, zwiedzanie domu. Ogród nie jest bardzo duży, ale miły.

      Usuń