Bogate w różnorodne ozdoby jest wejście do kościoła.
Widok kościoła od strony ul. św. Jana.
Późnobarokowy (właściwie rokokowy) kościół Przemienienia Pańskiego został zaprojektowany przez znanego architekta Kacpra Bażankę i wzniesiony w latach 1718-1728, a fasada, zaprojektowana przez Franciszka Placidiego, powstała w latach 1759-1761. Wybudowany na planie prostokąta, posiada jedną nawę i – otwarte ku niej – kaplice boczne. Wyraźne są tu nawiązania do kościoła w typie Il Gesù, czyli głównego kościoła zakonu jezuitów w Rzymie.
Z daleka ołtarz główny (na poniższym zdjęciu) wygląda jak prawdziwy. Dopiero gdy się podejdzie bliżej, zauważa się, że kolumny i cała reszta ornamentyki to po prostu malowidło ścienne. Taki właśnie był barok w architekturze. Lubił zaskakiwać, trochę oszukiwać. Ornamenty iluzjonistyczne występują w nim dość często.
Iluzjonistyczne polichromie we wnętrzu, nawiązujące do rzymskiej tradycji Andrea del Pozzo, są dziełem dwóch artystów przybyłych z Moraw – Franciszka Ecksteina i Józefa Piltza i, podobnie jak jednolite wyposażenie wnętrza, wykonane pod kierunkiem Ecksteina, powstały w roku 1733. Dziełem Ecksteina jest także iluzjonistyczny ołtarz główny oraz freski na sklepieniu nawy głównej.
W ołtarzach mieszczą się obrazy sakralne z XVIII wieku Szymona Czechowicza i Andrzeja Radwańskiego.
Tyle razy byłam w Krakowie i nigdy nie zajrzałam do tego kościoła.
OdpowiedzUsuńWspaniale wszystko opisałaś. Zachęciłaś mnie, by to wszytko kiedyś zobaczyć na własne oczy. Rewelacyjne zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie.
Kościół jest rzeczywiście unikalny i piękny, bardzo interesujący.
UsuńSerdecznie pozdrawiam
Piękna świątynia, jak zresztą, wszystkie krakowskie.
OdpowiedzUsuńW centrum Krakowa jest niewyobrażalna ilość kościołów
Usuńi wszystkie są piękne :)
Nie będę ukrywał że miłośnikiem baroku nie jestem. W Polsce akurat baroku sakralnego jest najwięcej, co zrozumiałe historycznie.
OdpowiedzUsuńTen oczywiście znam, aczkokwiek nigdy nie wgłębiałem się weń tak szczegółowo jak Ty. Faktycznie "ołtarz" robi wrażenie.
To unikatowy kościół; jedyny taki w Krakowie.
Usuń