poniedziałek, 5 marca 2018

Ulica Kanonicza w Krakowie

Ulica Kanonicza to jedna z najbardziej malowniczych ulic Krakowa. Przechodzi tędy niewiele osób; ulica jest więc spokojna; częściej można spotkać wycieczki.
Tu zachowało się najwięcej renesansowych i barokowych kamienic i rezydencji pałacowych, pięknie zdobionych portali z tarczami herbowymi, nastrojowych dziedzińców.
Ma się wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Kanonicza położona jest raczej na uboczu, z dala od głównych ulic szlaków turystycznych.
Jej nazwa wywodzi się od budowanych tu przez kanoników katedralnych domów i rezydencji.
Przedstawię teraz bardzo krótko kilka kamienic. Najbardziej podobają mi się w nich portale. Mam do nich słabość. Uważam je za najciekawszy element kamienicy.



Kamienica nr 1 to Pałac Samuela Maciejowskiego.  Został wzniesiony w latach 1531–1532 przez kanonika Samuela Maciejowskiego (późniejszego biskupa) na miejscu drewnianego domu, zwanego kaplicą św. Grzegorza i południowo-zachodniego odcinka pierwotnej ulicy Senackiej. Do końca XVIII wieku był rezydencją kanoniczą. Następnie urządzono tu inkwizytoriat i więzienie.
Warto zwrócić uwagę na piękny barokowy portal.
W perspektywie ulicy wspaniały widok na katedrę i zamek wawelski.
Oto kamienica nr 3. Dom ten powstał jeszcze w drugiej połowie XIV wieku. Jego budowę zleciła Kapituła z przeznaczeniem dla młodzieży studiującej w pobliskim Collegium Iuridicum. W połowie XV wieku była tutaj Bursa Grochowa dla żaków studiujących prawo. Gruntowna przebudowa nastąpiła w latach trzydziestych XVI wieku. W połowie XVIII wieku powstał bogaty barokowy portal. Obecnie dom jest własnością Kapituły Metropolitalnej na Wawelu.
Kamienica nr 5 to jeden z najstarszych domów; został gruntownie przebudowany po pożarze z 1455. Inicjatorem przebudowy był Jan Długosz. W wyniku gruntownej przebudowy w drugiej połowie XVI wieku budynek otrzymał charakter nowożytny.
Dom ten nazywany jest Domem Długosza. Portal pochodzi z XVIII wieku.
Mieści się tu siedziba Teatru Cricot 2 założonego przez Tadeusza Kantora.
Kamienica nr 7 to Dom pod Trzema Koronami. Zbudował go w 1369 roku kanonik Nawoj z Tęczyna. Od tego czasu był oczywiście przebudowywany. Na fasadzie znajduje się herb kapituły krakowskiej - Trzy Korony. W budynku zachowało się wiele zabytkowych elementów wyposażenia, np. gotycko-renesansowe portale, barokowa stolarszczyzna.
Kamienica nr 9 to dom, który powstał w pierwszej połowie XIV wieku. Początkowo stały tutaj dwa domy wystawione przez kanoników Jana Suchywilka i Jakuba Szyrzyka z Falkowa, między którymi biegła uliczka do murów. Po pożarze w 1455 domy połączono w jeden duży budynek. W XVI wieku był dwukrotnie przebudowywany. Przebudowy w XVIII i XIX wieku całkowicie zniszczyły pozostałości gotyckie i renesansowe.
Kamienica nr 11 - dom ten powstał w pierwszej połowie XV wieku z fundacji kanonika Mikołaja Poraja. W pierwszej połowie XVI wieku został przebudowany i z tego czasu pochodzi gruntownie przerobiony w pierwszej połowie XIX wieku portal wejściowy.
Kamienica nr 14
Kamienica nr 15 zwana Domem Szreniawa to najstarsza kamienica przy tej ulicy. Jego obecna forma pochodzi z XVI wieku. Na fasadzie w rokokowym kartuszu mieści się herb dawnych właścicieli Szreniawa.
Kamienica nr 16


Kamienica nr 17 to Pałac biskupa Erazma Ciołka – zabytkowy pałac z XVI wieku. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.
W 1505 roku staraniem biskupa płockiego Erazma Ciołka połączono dwa domy, tworząc tzw. curia ampla, czyli wielki dwór, uchodzący w XVI wieku za najokazalszy przy ulicy Kanoniczej.
Dziś do pałacu prowadzi renesansowa brama z kartuszem, na którym widnieje orzeł w koronie z przeplecioną literą S będącą inicjałem króla Zygmunta Starego.
Kamienica nr 18 to dawny pałac biskupa Floriana z Mokrska, powstały w XIV wieku. Gruntownie przebudowany w latach 1560-1563, prawdopodobnie przy udziale Jana Michałowicza z Urzędowa (jemu przypisuje się portal). Obecnie jest  to siedziba Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.
Kamienica nr 19 to dom św. Stanisława. Kamienicę wzniesiono przed rokiem 1370. W latach 1537- 40 została przebudowana z inicjatywy J. Wilamowskiego, w wyniku czego powstała reprezentacyjna rezydencja w stylu renesansowym. W latach 80. XVI wieku S. Krasiński ufundował na drugim piętrze kaplicę św. Stanisława. Jest to jedyna zachowana do dziś kaplica w pałacach kanoników krakowskich. Dom uległ zniszczeniu w 1768 roku. W latach 1778-90 przebudowano go w stylu klasycystycznym. Dokonał tego Jan Kanty Wodzicki - kanonik. W latach 1953-1958 mieszkał w tym domu Karol Wojtyła. Od 1994 jest siedzibą Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.
Kamienica nr 21 to Pałac Dziekanów; pięknie zachowana renesansowa rezydencja dziekanów kapituły krakowskiej, która została wzniesiona w latach 1582–1588. Jej budowniczym był architekt włoski okresu manieryzmu Santi Gucci. Pałac Dziekanów ozdobiony jest sgraffitową dekoracją fasady oraz posiada piękny i niezwykle cenny manierystyczny portal z napisem na fryzie Procul este profani.
Kamienica nr 23
Kamienica nr 25 to Dom Długosza – zabytkowy budynek u stóp Wawelu. Wzniesiony w XIV wieku, mieścił łaźnię królewską. Był wielokrotnie przebudowywany i przekształcany. Od pierwszej połowy XV wieku służył jako dom mieszkalny dla kanoników katedralnych, a nazwę zawdzięcza jednemu z nich – Janowi Długoszowi. Dopiero w XIX wieku nastąpiła zmiana jego przeznaczenia; w XX stuleciu mieszkał tu Stanisław Wyspiański.

28 komentarzy:

  1. Jak jestem w Krakowie, to przeważnie spaceruję tą ulica i podziwiam kamienice. Świetnie, że opisałaś je. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z przyjemnością się tu wybrałam; jest tu co podziwiać.
      Pozdrowienia :)

      Usuń
  2. Jak tam klimatycznie!! Wszystkie kamienice są takie piękne! :) Jak będę w Krakowie muszę koniecznie wybrać się na spacer tą ulicą! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszyscy kierują się na Floriańską i Grodzką; Kanonicza
      jest odrobinę na uboczu; piękne są tu zwłaszcza portale :)

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. Dziękuję Ci, Ulu! Zawsze jesteś taka życzliwa :)
      Pozdrowienia :)

      Usuń
  4. Moim zdaniem Kanonicza jest ciekawsza od Grodzkiej a faktycznie mniej obkegana. Choć dka mnie stanowi żelazny punkt gdy tylko jestem w tyc rejonach Krakowa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest ciekawsza od Grodzkiej
      i mniej oblegana, potwierdzam ;)

      Usuń
  5. Piękny post i pięknie opisane miejsce :-) Kraków kocham... tę ulicą pamiętam :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, to rzeczywiście piękna uliczka;
      czas się tutaj zatrzymał.
      Pozdrowienia :)

      Usuń
  6. W te wakacje muszę zwiedzić Kraków, bo ostatnio tak turystycznie byłam tam w dzieciństwie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A więc upłynęło sporo czasu od ostatniej wizyty.
      Warto odwiedzić Kraków :)

      Usuń
  7. Uwielbiam tę uliczkę. Gdy odwiedzam Kraków zawsze nią spaceruję.
    Od jakiegoś czasu przymierzam się do zaprezentowania Kanoniczej na swoim blogu.
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można tu odczuć atmosferę sprzed setek lat.
      To piękna ulica. Post na pewno będzie ciekawy.
      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  8. Każda uliczka w Krakowie ma swój urok.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, każda jest inna; każda ma w sobie coś niezwykłego :)

      Usuń
  9. Zawsze jak jestem w Krakowie /a ostatnio byłam pod koniec sierpnia ub. roku/ spaceruję tą ulicą. Jest naprawdę przepiękna no i w perspektywie ma Wawel.
    Nawet nie wiesz jak bardzo zatęskniłam teraz za Krakowem.
    :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie - ma Wawel, i prowadzi na Wawel.
      Może czas się wybrać kolejny raz :)

      Usuń
  10. Byłam tylko raz w Krakowie i mega mi sie podobało:)

    buziaki:*
    WWW.KARYN.PL

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To świetnie; na pewno wielu ciekawych miejsc nie widziałaś :)

      Usuń
  11. Uwielbiam Kraków :) To jedno z najpiękniejszych miast w Polsce :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się; ja też bardzo lubię to miejsce,
      choć nie jest to moje rodzinne miasto :)

      Usuń
  12. Kocham Kraków i za każdym pobytem odkrywam coś nowego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Krakowie zawsze można znaleźć ciekawe miejsca do zobaczenia :)
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  13. Niestety w tym roku byłam tylko przejazdem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przyszłości, gdy będziesz miała więcej czasu - polecam.
      Pozdrowienia :)

      Usuń
  14. Dzięki Tobie, bardzo zatęskniłam za Krakowem. Piękne zdjęcia i wspaniałe opisy.
    To magiczne miasto...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piękna i magiczna jest ulica Kanonicza;
      Kraków zaprasza :)
      Pozdrowienia :)

      Usuń