Pałac Królewski we Wrocławiu, także Pałac Spätgenów we Wrocławiu lub Zamek Królów Pruskich to zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku wrocławską rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów, obecnie siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia.
A oto historyczne informacje o pałacu:
Najstarsza część pałacu została zrealizowana w 1719 roku przez Peintnera według planów Fischera von Erlach jako rezydencja barona Heinricha Gottfrieda von Spätgen. W 1750 została wykupiona od jego spadkobierców przez króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Od tego czasu nosiła miano pałacu królewskiego, zwanego czasem też fryderycjańskim.
Początkowo utrzymany w formach klasycyzującego baroku pałac stanowił położony w głębi parceli, między placem a ogrodem zwarty budynek, stanowiący obecne skrzydło środkowe.
O atrakcyjności położenia stanowiło to, że znajdował się na osi widokowej ulicy prowadzącej z Rynku, zwanej tradycyjnie Zamkową (od lat 80. Gepperta). Po wykupieniu pałacu przez króla Prus otoczono dziedziniec honorowy niskimi oficynami, od strony ogrodu natomiast dobudowano długie i wąskie skrzydło południowo-zachodnie, sięgające aż do fortyfikacji na obecnym pl. Wolności. Na końcu skrzydła, nad przejazdem bramnym poprzecznej do niego ulicy, znajdowały się sypialnia i gabinet królewski, dzięki czemu król mógł obserwować manewry wojsk, ewentualnie dowodzić obroną miasta lub łatwo się ewakuować. Tam Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern 10 marca 1813 ustanowił Krzyż Żelazny.
Poniższe zdjęcia przedstawiają odrestaurowane komnaty królewskie.
Po wyburzeniu fortyfikacji nastąpiła dalsza rozbudowa pałacu: zbudowano w stylu włoskiego neorenesansu skrzydło południowe, ponadto do zachodniego pawilonu przybudowano pawilon kuchni. Przebudowano również dziedziniec honorowy.
Pałac stał się głównym elementem nowo utworzonego Placu Ćwiczeń, zwanego też Zamkowym (obecny Plac Wolności), którego ramy tworzyły ponadto monumentalne gmachy Teatru Miejskiego, komendantury, sądu oraz Zgromadzenia Stanów Prowincji Śląskiej. Plac stanowił miejsce defilad i symbol potęgi Prus. Po I wojnie światowej i ogłoszeniu w Niemczech republiki przekształcono pałac w muzeum. W tym czasie istniały liczne plany przekształcenia architektury pałacu i placu, m.in. proponowano przebicie przejazdu bramnego pod skrzydłem centralnym w celu usprawnienia komunikacji.
Podczas II wojny światowej południowe i południowo-zachodnie skrzydło spłonęły i zostały wyburzone w latach 50.
Pozostałe budynki pałacu odbudowano ze zniszczeń wojennych w czasie obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. 19 kwietnia 2009 po kilkuletnim remoncie w pałacu otwarte zostało Muzeum Miejskie z barokowym ogrodem. Część budynku zajmują drobiazgowo odrestaurowane komnaty królewskie. Dwa skrzydła gmachu zajmuje wystawa "1000 lat Wrocławia". Na wystawie prezentowanych jest prawie trzy tysiące eksponatów, wiele z nich pochodzi ze zbiorów polskich i niemieckich kolekcjonerów oraz Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, skarbca katedry św. Jana i Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
Eksponaty muzeum sięgają od czasów najdawniejszych do współczesności. Ogrom zgromadzonych przedmiotów robi wrażenie. Są to m.in. rzeźby, obrazy, prywatne pamiątki, stare księgi, mnóstwo starych pocztówek, dokumenty, zdjęcia. Zapraszam na krótki spacer po wystawie.
Poniżej autograf Pabla Picasso. Otrzymał go Marek Hłasko w auli Politechniki Wrocławskiej, podczas Światowego Kongresu Intelektualistów w 1948 roku, gdzie pracował jako goniec.
Pozdrawiam serdecznie miłego dnia życzę.
OdpowiedzUsuńDziękuję, Agatko. Wzajemnie :)
UsuńBaaardzo niemieckie w duchu i formie - nie powiem że brzydkie po prostu niemieckie. Ciekawe miejsce.
OdpowiedzUsuńMnie się pałac sam w sobie podoba. Ale trudno mi było zaakceptować niemieckojęzyczne pamiątki w muzeum; czułam się obco :)
UsuńNie znam Wrocławia...kiedyś muszę tam pojechać...Zobaczyć to piękne miasto...Pozdrawiam:)*
OdpowiedzUsuńWarto przyjechać, bo jest tu dużo ładnych miejsc. Pozdrawiam :)
UsuńBardzo ciekawe muzeum posiadające mnóstwo eksponatów.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)*
Duża jest ich ilość; wszystkie są bardzo interesujące :)
Usuńwspaniały ten pałac ;) tyle rzeczy to zobaczenia, podziwiania...
OdpowiedzUsuńNarobiłaś nam smaka hehe ;)
Pozdrawiamy ;)
Jest co podziwiać, to prawda. Wrocław mi się bardzo podoba :)
UsuńNie wiedzialam, ze Wroclaw mial palac krolewski... chociaz w nim bylam kiedys:)
OdpowiedzUsuńMoże dlatego, że jest mniej popularnym zabytkiem niż inne.
UsuńPiękne wnętrze, szczególnie piece bardzo lubię. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńŁadne piece mają podwójną wartość :)
UsuńTyle razy byłam we Wrocławiu i tam nie dotarłam, koniecznie muszę nadrobić zaległości. Ciekawe miejsce!
OdpowiedzUsuńMoże nie rewelacja, ale warto zobaczyć :)
UsuńOj jak tam pięknie :)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńŚwietny fotoreportaż Haniu, obejrzałam i przeczytałam z zaciekawieniem.
OdpowiedzUsuńMiłego weekendu.
Wzajemnie, Ewo :)
UsuńCałkiem nieodkryte przeze mnie rejony i bardzo piękne,. Muszę je odwiedzić. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńNa pewno będziesz zadowolona :)
UsuńSuper zdjęcia i idealne miejsce na wycieczkę. Ja jeszcze tam nie byłam, ale kto wie, może w przyszłości uda mi się zwiedzić?
OdpowiedzUsuńPozdrowienia:)
Cały Wrocław to idealne miejsce na wycieczkę :)
Usuń