piątek, 15 maja 2026

Olkusz

 Olkusz leży 50 km od Krakowa, 6,5 km od Pustyni Błędowskiej. Nie sposób było to miasto pominąć.

Przy wjeździe do miasta powitała nas figura Matki Boskiej:

Jest tu zabytkowa Starówka. Na rynku znajdują się kamienice z XVI, XVII wieku i z początku XIX wieku. Kamienice są urocze, ale zasłonięte szyldami i reklamami. Rynek jest raczej rozległy jak na tak nieduże miasto.


Olkusz leży na Pojezierzu Olkuskim. Rzeka Biała wypływająca przez tamę dawnego zalewu w Laskach, niesie rekordowe ilości wody.
Zjawisko zmniejszania się liczby ludności jest widoczne w całym kraju. Podobnie, jak w latach ubiegłych zmniejszyła się liczba ludności samego miasta. O ile na początku 2021 roku Olkusz liczył 33370 mieszkańców, tak obecnie liczba ludności miasta wynosi 32737 osób, czyli o 633 mniej.
Olkusz nazywany jest Srebrnym Miastem i kolebką polskiego górnictwa srebra i ołowiu.

Poniżej Bazylika p.w. św. Andrzeja Apostoła:
Średniowieczna baszta z fragmentem murów obronnych:
Bardzo interesujące jest wnętrze bazyliki.

Kolumny zostały ozdobione w XX wieku przez Józefa Dutkiewicza. Był on zwolennikiem wprowadzania elementów sztuki współczesnej do zabytkowych kościołów. Kolumny mają bardzo nowoczesną stylistykę. Wykonane zostały metodą sgraffito. Wielu parafianom się nie spodobały - były zbyt nowoczesne. Mnie samą te kolumny zaskoczyły, nigdy czegoś takiego nie widziałam.


Intrygująca jest postać św. Magdaleny:



24 komentarze:

  1. Hanna bom dia, é uma linda cidade, belas as fotos que impressionam, bjs.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przez Olkusz kiedyś tylko przejeżdżaliśmy.
    Te kolumny oryginalne, podobają mi się 😉
    jotka

    OdpowiedzUsuń
  3. Całkiem.ciekawe miejsce, może kiedyś będę miała okazję odwiedzić :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Znam Olkusz jednak w bazylice nie byłam. Malunki na kolumnach kojarzą mi się ze stylem ikonoklastycznym.
    I bardzo mi się podobają.
    Pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te malunki są piękne, bardzo oryginalne.
      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  5. Nigdy nie byłam w Olkuszu... chociaż wędrowałam po Pustyni Błędowskiej... A przecież Olkusz to takie ładne miasto.
    Serdeczności Hanno.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda że nie odwiedziłaś Olkusza po wędrówce po Pustyni Błędowskiej.
      Serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń
  6. Zastanawiam się czy kiedyś tam nie byłam bo miasto wygląda dla mnie bardzo znajomo...
    Miłego dnia!
    Angelika

    OdpowiedzUsuń
  7. Haniu! Znam Olkusz. Byłam tutaj kilkukrotnie ze względu na bazylikę. Jakim cudem podziwiałaś jej wnętrze. Jestem też ciekawa Rynku po rewitalizacji.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bazylika jest wspaniała, zwłaszcza kolumny mnie zachwyciły.
      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
    2. O proszę. Jakie interesujące miasto. Mieszkałam stosunkowo nie daleko, ale nigdy nie byłam i nic nie wiem o tym miejscu. Trochę przybliżyłaś mi trochę Olkusz 🙂
      Gorące uściski 😘

      Usuń
    3. Cieszę się, że czegoś się dowiedziałaś o Olkuszu.
      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  8. Byłam w Olkuszu tylko przejazdem. Mam w planach przyjechać na zwiedzanie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rynek i bazylika są warte odwiedzenia. Byłam niedługo, więc zwiedziłam tylko te miejsca :-)

      Usuń
  9. Nie lubię mieszania nowoczesności z zabytkami. Kolumny są piękne, ale pasują do nowego kościoła. Niektórzy ludzie koniecznie szukają nowych rozwiązań- czasami na siłę!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie pomieszanie zabytkowego z nowoczesnym nie razi. Podoba mi się to :)

      Usuń
  10. Urokliwe miasteczko, chętnie zajadę, gdy nadaży się okazja :)

    OdpowiedzUsuń