Olkusz leży 50 km od Krakowa, 6,5 km od Pustyni Błędowskiej. Nie sposób było to miasto pominąć.
Przy wjeździe do miasta powitała nas figura Matki Boskiej:
Jest tu zabytkowa Starówka. Na rynku znajdują się kamienice z XVI, XVII wieku i z początku XIX wieku. Kamienice są urocze, ale zasłonięte szyldami i reklamami. Rynek jest raczej rozległy jak na tak nieduże miasto.Olkusz leży na Pojezierzu Olkuskim. Rzeka Biała wypływająca przez tamę dawnego zalewu w Laskach, niesie rekordowe ilości wody.
Zjawisko zmniejszania się liczby ludności jest widoczne w całym kraju. Podobnie, jak w latach ubiegłych zmniejszyła się liczba ludności samego miasta. O ile na początku 2021 roku Olkusz liczył 33370 mieszkańców, tak obecnie liczba ludności miasta wynosi 32737 osób, czyli o 633 mniej.
Olkusz nazywany jest Srebrnym Miastem i kolebką polskiego górnictwa srebra i ołowiu.
Poniżej Bazylika p.w. św. Andrzeja Apostoła:
Średniowieczna baszta z fragmentem murów obronnych:
Bardzo interesujące jest wnętrze bazyliki.
Kolumny zostały ozdobione w XX wieku przez Józefa Dutkiewicza. Był on zwolennikiem wprowadzania elementów sztuki współczesnej do zabytkowych kościołów. Kolumny mają bardzo nowoczesną stylistykę. Wykonane zostały metodą sgraffito. Wielu parafianom się nie spodobały - były zbyt nowoczesne. Mnie samą te kolumny zaskoczyły, nigdy czegoś takiego nie widziałam.
Intrygująca jest postać św. Magdaleny:
Olkusz nazywany jest Srebrnym Miastem i kolebką polskiego górnictwa srebra i ołowiu.
Poniżej Bazylika p.w. św. Andrzeja Apostoła:
Średniowieczna baszta z fragmentem murów obronnych:
Bardzo interesujące jest wnętrze bazyliki.
Kolumny zostały ozdobione w XX wieku przez Józefa Dutkiewicza. Był on zwolennikiem wprowadzania elementów sztuki współczesnej do zabytkowych kościołów. Kolumny mają bardzo nowoczesną stylistykę. Wykonane zostały metodą sgraffito. Wielu parafianom się nie spodobały - były zbyt nowoczesne. Mnie samą te kolumny zaskoczyły, nigdy czegoś takiego nie widziałam.
Intrygująca jest postać św. Magdaleny:
Hanna bom dia, é uma linda cidade, belas as fotos que impressionam, bjs.
OdpowiedzUsuńThank you, Lucimar :)
UsuńPrzez Olkusz kiedyś tylko przejeżdżaliśmy.
OdpowiedzUsuńTe kolumny oryginalne, podobają mi się 😉
jotka
Kolumny są rewelacyjne :)
UsuńCałkiem.ciekawe miejsce, może kiedyś będę miała okazję odwiedzić :)
OdpowiedzUsuńMoże chociaż przejazdem :)
UsuńZnam Olkusz jednak w bazylice nie byłam. Malunki na kolumnach kojarzą mi się ze stylem ikonoklastycznym.
OdpowiedzUsuńI bardzo mi się podobają.
Pozdrawiam:-)
Te malunki są piękne, bardzo oryginalne.
UsuńPozdrawiam serdecznie :)
Nigdy nie byłam w Olkuszu... chociaż wędrowałam po Pustyni Błędowskiej... A przecież Olkusz to takie ładne miasto.
OdpowiedzUsuńSerdeczności Hanno.
Szkoda że nie odwiedziłaś Olkusza po wędrówce po Pustyni Błędowskiej.
UsuńSerdecznie pozdrawiam :)
Zastanawiam się czy kiedyś tam nie byłam bo miasto wygląda dla mnie bardzo znajomo...
OdpowiedzUsuńMiłego dnia!
Angelika
Możliwe, że byłaś :)
UsuńWszystkiego dobrego :)
Haniu! Znam Olkusz. Byłam tutaj kilkukrotnie ze względu na bazylikę. Jakim cudem podziwiałaś jej wnętrze. Jestem też ciekawa Rynku po rewitalizacji.
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam:)
Bazylika jest wspaniała, zwłaszcza kolumny mnie zachwyciły.
UsuńPozdrawiam serdecznie :)
O proszę. Jakie interesujące miasto. Mieszkałam stosunkowo nie daleko, ale nigdy nie byłam i nic nie wiem o tym miejscu. Trochę przybliżyłaś mi trochę Olkusz 🙂
UsuńGorące uściski 😘
Cieszę się, że czegoś się dowiedziałaś o Olkuszu.
UsuńPozdrawiam serdecznie :)
Byłam w Olkuszu tylko przejazdem. Mam w planach przyjechać na zwiedzanie :)
OdpowiedzUsuńRynek i bazylika są warte odwiedzenia. Byłam niedługo, więc zwiedziłam tylko te miejsca :-)
UsuńNie lubię mieszania nowoczesności z zabytkami. Kolumny są piękne, ale pasują do nowego kościoła. Niektórzy ludzie koniecznie szukają nowych rozwiązań- czasami na siłę!
OdpowiedzUsuńMnie pomieszanie zabytkowego z nowoczesnym nie razi. Podoba mi się to :)
UsuńUrokliwe miasteczko, chętnie zajadę, gdy nadaży się okazja :)
OdpowiedzUsuńWarto odwiedzić to miasto :-)
UsuńPrzepiękna bazylika :)
OdpowiedzUsuńMnie urzekły zwłaszcza kolumny :)
Usuń