Bogaty kupiec Józef Louis wybrany królem kurkowym w 1836 roku kupił duży ogród na przedmieściu Wesoła, w obrębie dzisiejszych ulic Rakowickiej, Topolowej, Bosackiej i Lubicz i podarował go Bractwu Kurkowemu. I tak powstał nowy park.
Poniżej pomnik Józefa Louis, króla kurkowego i fundatora parku autorstwa Czesława Dźwigaja.
Bractwo Kurkowe urządziło tutaj strzelnicę i zbudowało pałacyk w stylu neogotyckim z basztą widokową. Strzelnicę uroczyście otwarto 15 października 1837 roku, a już dwa tygodnie później odbyło się pierwsze uroczyste strzelanie do drewnianego kura. Tutaj bracia kurkowi podejmowali swoich gości, wśród których byli między innymi: cesarz Franciszek Józef I, jego syn arcyksiążę Rudolf, a później Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, marszałek Józef Piłsudski, marszałek Francji Ferdynand Foch oraz prezydenci Polski Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki.
Oto popiersie Wincentego Bogdanowskiego, prawnika i działacza społecznego, który w 1957 roku doprowadził do reaktywacji Bractwa Kurkowego w Krakowie.
Fasadę neogotyckiego pałacyku zdobi popiersie Marcina Oracewicza, polskiego bohatera obrony Krakowa przed Rosjanami w czasie Konfederacji Barskiej w czerwcu 1768 roku. Był członkiem Bractwa Kurkowego i doskonałym strzelcem.
Takich spisów królów kurkowych jest w Parku Strzeleckim kilka.
W 1883 roku na terenie parku ustawiono dwa pomniki: w 200. rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem króla Jana III Sobieskiego i założyciela Bractwa Kurkowego króla Zygmunta Augusta.
Poniżej pomnik króla Zygmunta Augusta.
I pomnik króla Jana III Sobieskiego.
Na zamówienie Bractwa Kurkowego Czesław Dźwigaj w 2001 roku wykonał pomnik papieża Jana Pawła II.
17 lipca 2010 roku odsłonięto w parku pomnik Ignacego Jana Paderewskiego autorstwa Czesława Dźwigaja.
Boa tarde, maravilhosa seleção de fotos a revelar a historia que é sempre interessante.
OdpowiedzUsuńContinuação de feliz semana,
AG
Thanks for your comment :)
UsuńGreetings!
Great pics <3
OdpowiedzUsuńThanks, Kinga.
UsuńPozdrowienia :)