Był piękny słoneczny dzień. W promieniach słońca zamek wyglądał wspaniale - zarówno zewnątrz jak i wewnątrz. Oglądałam go z przyjemnością zewnątrz i najpierw zrobiłam sobie mały spacer dookoła zamku.
Zamek w Dębnie to późnogotycka budowla wzniesiona w latach 1470-1480 przez kanclerza wielkiego koronnego, kasztelana krakowskiego Jakuba z Dębna.
Zanim powstała murowana budowla, w miejscu tym stała drewniano-ziemna warownia założona na planie owalu o wymiarach 30 x 60 m, otoczonej fosą i wałem ziemnym, prawdopodobnie należąca do komesa Świętosława z rodu Gryfitów, kasztelana wiślickiego, któremu Dębno nadał Bolesław Wstydliwy w 1274 r. Później wsią i warownią władali Pobogowie, natomiast około połowy XIV wieku Dębno przeszło w ręce wpływowego rodu Odrowążów. Jakub z Dębna herbu Odrowąż zainicjował i sfinansował budowę zamku takiego, jaki można oglądać obecnie.
Zamek ma nawet swoją białą damę. Jest z nią związana piękna legenda.Zamek był na przestrzeni wieków kilkakrotnie remontowany przez zmieniających się właścicieli. Po Tarłach byli nimi kolejno Lanckorońscy, Rogowscy, Rudniccy, Spławscy i Jastrzębscy. Jednak te prace renowacyjne nie zmieniły jego ogólnego wyglądu i pierwotnej charakterystycznej bryły budowli.
W 1945 roku zamek przejęły władze państwowe. W latach 1970-1978 przeszedł gruntowną renowację, a od 1978 roku mieści się w nim oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Proszę zwrócić uwagę na piękne pałacowe wnętrza.
I jeszcze krótki spacer dookoła zamku.
Do zamku może wchodzić maksymalnie 25 osób i przy robieniu zdjęć nie można używać flesza.
A przy drodze ziemowity - można powiedzieć, że to są jesienne krokusy.
Wspaniała relacja i bardzo piękne zdjęcia.Faktycznie, zamek w Dębnie jest warty zobaczenia. Piękne są jego wnętrza.
OdpowiedzUsuńByłam jakiś czas temu w zamku, kościele gotyckim, widziałam kaplicę grobową Jastrzębskich z ciekawymi witrażami.
Serdecznie pozdrawiam:)
Była piękna, słoneczna pogoda, dzięki temu zdjęcia bez flesza wyszły dobrze.
UsuńZamek, jak mówisz, wart zobaczenia.
Serdecznie pozdrawiam.
Łał wpisuję na listę. Super, ze zachowało się tyle mebli, obrazów etc.
OdpowiedzUsuńDziękuję za piękną wycieczkę.
Pozdrawiam Cię słonecznie.
Piękny jest ten zamek zarówno zewnątrz jak i wewnątrz.
UsuńPozdrawiam :)
Tam mnie jeszcze nie było :D
OdpowiedzUsuńNa pewno kiedyś się wybierzesz.
UsuńPozdrawiam.
wszystko do nadrobienia.
UsuńPięknie tam :)
OdpowiedzUsuńJa też tak uważam :)
OdpowiedzUsuńJeden z ciekawszych i lepiej zachowanych obiektów na tym terenie. Na uwagę zasługuje też jego otoczenie: Gotycki kościół św Małgorzaty i gotycka rzeźba przy cmentarzu.
OdpowiedzUsuńTo także mały węzeł szlaków turystycznych pieszych i rowerowych.
Dziękuję za uzupełnienie informacji na temat gotyckiego kościoła.
UsuńPozdrawiam.